Warna

21 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 4]

Planując urlop za granicą, warto wziąć pod uwagę bliskie kierunki – Bułgaria jest jednym z nich. Wybrzeże Morza Czarnego to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego, również dla rodzin z dziećmi. Dostępne są tu różne atrakcje, nie tylko plażowanie. Należy przypomnieć, iż wiele bułgarskich kurortów może się poszczycić długą i ciekawą historią – Warna jest najlepszym tego przykładem.

Warna to jedno z trzech największych (pod względem ludności) bułgarskich miast, znajduje się też w gronie najstarszych miast europejskich. Cywilizacja na tych terenach istniała już w IV w. p. n. e., czego dowodzą wykopaliska archeologiczne. Warna to nazwa nadana przez Słowian, w tłumaczeniu na język polski znaczy „czarny”. Obecnie miasto określane jest mianem morskiej stolicy Bułgarii. Z Polski najprędzej dostaniemy się tu samolotem – lot do Bułgarii trwa średnio 2 godziny. W Warnie znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Ceny w Warnie

Ceny w Warnie kształtują się na poziomie zbliżonym do ogólnych cen w Bułgarii, chociaż oczywiście musimy liczyć się z tym, że w sezonie (od maja do października) poniesiemy większe wydatki. Warna cieszy się bowiem sporą popularnością wśród turystów. Jeśli chcemy tego uniknąć, wybierzmy się na wakacje w kwietniu. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa – 1 BGN to ok. 2,15 zł (stan na dzień 21 marca 2018). Na wymianę zabierzmy ze sobą euro.

Zabytki w Warnie

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią się nie tylko opalać, ale mają także chęć coś zwiedzić. Z tego, warto zobaczyć w Warnie, wymienia się następujące atrakcje:

– pozostałości budowli rzymskich – w tym m.in. rzymskich term,

– ruiny fortyfikacji bizantyjskich z VI w.,

– fundamenty bazylik z V w. i VII w.,

– symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka – utworzono je w 1935 r. na bazie trackiego kurhanu grobowego,

– Park Nadmorski – jest to największy na Bałkanach park krajobrazowy, jego początki sięgają 1862 r., obecnie na tym terenie znajduje się m.in. Muzeum Marynarki Wojennej, Planetarium, Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Morza Czarnego etc.,

–  Muzeum Archeologiczne, gdzie podziwiać można m.in. najstarsze na świecie wyroby jubilerskie,

– Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy wybudowana w latach 1880-86 – druga co wielkości bułgarska cerkiew,

– osada Fanagorija w dzielnicy Asparuchowo – wielu osobom kojarzy się z polskim Biskupinem.

A co jest ciekawego w okolicy? Propozycji jest sporo, a wśród nich np. skalny monaster Aladża i rezerwat Kamienne Miasto.

Plaże w Warnie

Plaże na mapie Warny są bardzo ważnymi punktami. Na terenie miasta jest ich kilkanaście, aczkolwiek nie wszystkie nadają się do wypoczynku. Te, z których korzystają turyści, są zadbane, dosyć szerokie, pokryte drobnym piaskiem w złocistym kolorze. Działa przy nich wiele wypożyczalni sprzętu plażowego i sportowego.

Pogoda w Warnie

Warna leży w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego. Najchłodniejszym miesiącem jest tu styczeń, a najcieplejsze są lipiec i sierpień – latem temperatury w Bułgarii w tych stronach dochodzą średnio do 30 st. C. Ponadto w sezonie liczba godzin słonecznych sięga 11, co stwarza doskonałe warunki dla wielbicieli plażowania.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments