Ile trwa lot do Bułgarii?

27 stycznia 2024
Click to rate this post!
[Total: 63 Average: 4.4]

Bułgaria to kraj leżący nad Morzem Czarnym w południowo-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Jest to kierunek cieszący się bardzo dużą popularnością wśród turystów z Polski i nie tylko – na wypoczynek tutaj chętnie decydują się również obywatele innych państw, w tym z Rumunii, Grecji, Niemiec, Rosji i Turcji.

Bułgaria słynie m.in. z pięknych piaszczystych plaż rozciągających się na wybrzeżu Morza Czarnego, atrakcyjnych kurortów, wyjątkowych zabytków i wysokich walorów przyrodniczych – wiele obiektów znajduje się na liście  światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Gdzie znajdują się lotniska międzynarodowe w Bułgarii?

Główny port lotniczy Bułgarii znajduje się w stolicy tego kraju, czyli Sofii. Jeśli chodzi o połączenie lotnicze z Polską, to bezpośrednie loty komercyjne są realizowane na trasie Sofia-Warszawa i w drugą stronę, a w sezonie wakacyjnym wyloty do Sofii odbywają się także z Wrocławia. Pozostałe lotniska, jak Katowice, Kraków czy Gdańsk, obsługują loty czarterowe. Do czasu lotu dochodzi jeszcze odprawa, trwająca zwykle ok. kilkadziesiąt minut.

Drugie najważniejsze lotnisko międzynarodowe znajduje się w Burgas (kod portu to BOJ). Do tego miasta można polecieć z każdego polskiego lotniska, ale większość lotów odbywa się tylko w sezonie wakacyjnym. Międzynarodowy port lotniczy w Varnie (VAR) to trzecie największe lotnisko w Bułgarii. Lotnisko w Plovdiv obecnie realizuje loty tylko do Niemiec i Wielkiej Brytanii, w sezonie turystycznym można się stąd dostać także to popularnych kurortów tureckich. Lotnisko Gorna Oryahovitsa w tej chwili nie obsługuje żadnych lotów pasażerskich.

ile trwa lot do Bułgarii?

Ile się leci do Bułgarii?

Czas lotu z Polski do Bułgarii to około 2 godziny, w zależności od wyboru lotniska. Alternatywą dla samolotu może być podróż autokarem do Bułgarii, co jednak zajmuje aż kilkanaście godzin i często wiąże się z koniecznością noclegu gdzieś po drodze. Samolotem można więc dotrzeć znacznie szybciej, a w okresie urlopowym łatwo trafić na bilety lotnicze w promocyjnej cenie. Czas lotu będzie oczywiście dłuższy, jeśli to podróż z przesiadką.

Spośród wszystkich kurortów nad Morzem Czarnym tylko Warna i Burgas mają swoje lotniska, i do pozostałych miejscowości trzeba jeszcze dojechać autobusem. Nie jest to na szczęście długa podróż, a do wielu kurortów, jak Obzor, Nesebyr, Święty Włas, Kiten, Byala, można szybko dotrzeć z obu tych nadmorskich portów lotniczych.

Ile się leci do Sofii?

Samolot pasażerski osiąga prędkość 800-1000 km/h. Z Warszawy do Sofii leci się niecałe dwie godziny, z Katowic i Krakowa będzie to kilka minut krócej, z kolei do Gdańska leci się trochę dłużej. Czas lotu z Poznania i Wrocławia również wynosi ok. 2 godziny.

Sofia leży w zachodniej części kraju i można się stąd łatwo dostać do każdej atrakcji turystycznej oraz modnych kurortów jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. Obowiązująca waluta w Bułgarii to lew bułgarski – BGN. Za dojazd do wybranej lokalizacji najlepiej płacić właśnie w lokalnej walucie, choć w popularnych miejscowościach turystycznych często akceptowanym środkiem płatniczym jest także euro. Ceny w Bułgarii nie są przesadnie wysokie, ale w ramach oszczędności warto korzystać z miejscowego transportu publicznego zamiast z droższych taksówek.

Ile się leci do Warny?

Czas przelotu z Warszawy do Warny to około 1 godzina i 40 minut. Podróżując z południa Polski można odjąć ok. 10 minut, natomiast podróż z Gdańska będzie dłuższa o 5-10 min. Z lotniska w Warnie można się łatwo dostać do takich ośrodków turystycznych jak Topoli, Święty Konstantyn i Święta Helena, Shkorpilovtsi, Szabła, Albena, Kranewo, Kawarna, Ikantalaka, Czajka, Bałczik.

Podróż autobusem zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a przy wyjazdach all inclusive turyści mają zapewniony darmowy transport.

Ile się leci do Burgas?

Czas przelotu z Katowic lub Krakowa do Burgas to około 1 godzina i 30 minut, licząc od startu do lądowania. Lot czarterowy z Warszawy lub Poznania wydłuża się do godziny i 45 minut, a z Gdańska leci prawie dwie godziny. Z Burgas organizowane są wyjazdy autokarowe do wielu okolicznych miejscowości.

Do Burgas najlepiej przylecieć, kiedy się planuje wypoczynek w miejscowościach Elenite, Duni, Czernomorec, Carewo, Sozopol, Sinemorec, Rawda, Primorsko, Pomorie, Łozenec. Czas dojazdu, licząc od wyjścia z lotniska wydłuży się o mniej więcej godzinę, dlatego przed planowaniem podróży koniecznie weź pod uwagę odległość do hotelu i sprawdź, czy biuro podróży zapewnia transfer z lotniska.

Które linie lotnicze latają do Bułgarii?

Linie lotnicze obsługujące loty pomiędzy Polską a Bułgarią to PLL LOT, Bulgaria Air, SAS, Smartwings, Enter Air, Air Berlin, British Airways. Ceny biletów będą się różnić w zależności od przewoźnika, terminu podróży oraz tego, czy w jakich godzinach odbywa się lot. Najtańsze loty oferują takie linie jak Wizz Air i Ryanair. Czas lotu jest mniej więcej taki sam u wszystkich przewoźników, różnicą jest jedynie komfort podróżowania.

Jeśli dokładnie planujesz podróż, to weź pod uwagę również czynniki związane z regulaminem danego przewoźnika. Co zabrać do Bułgarii? Koniecznie uwzględnij dopuszczalną wielkość bagażu – w przypadku lotów czarterowych zwykle nie ma za dużych ograniczeń, ale tani przewoźnik na ogół każe sporo dopłacić za nadprogramowy bagaż. Bułgaria bez paszportu jest dostępna dla polskich turystów – do przekroczenia granicy wystarczy ważny dowód osobisty, ale co ważne, sama aplikacja mObywatel nie daje takiego prawa.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments