Waluta Bułgarii

12 maja 2017
Click to rate this post!
[Total: 186 Average: 4.2]

Kwestie związane z finansami to jeden z kluczowych aspektów branych pod uwagę na okoliczność organizacji jakiegokolwiek wyjazdu. Należy go również uwzględnić, planując podróż do Bułgarii – kraju, w którym Polacy chętnie spędzają wakacje.

Bułgarską walutą jest lewa. 1 BGN to ok. 2,15 zł. 1 lewa dzieli się na 100 stotinek. W obiegu dostępne są monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek oraz banknoty o nominałach 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Pierwszą myślą, jaka większości osób przychodzi do głowy, jest zakupienie bułgarskiej waluty w Polsce, jeszcze przed wyjazdem. Tymczasem nie jest to najlepsze rozwiązanie – z bardzo prostego powodu. W rodzimych kantorach kursy są w tym przypadku bardzo niekorzystne, w związku z czym słono przepłacimy – notowania lewa w Polsce nie mają bowiem niczego wspólnego z rzeczywistością. Dobrym pomysłem nie jest także zabranie ze sobą złotówek do Bułgarii i dokonanie wymiany na miejscu. Znalezienie kantoru, w którym można zrealizować stosowną transakcję, przypomina szukanie igły w stogu siana.

Zaleca się zatem nabycie w Polsce odpowiedniej ilości euro, które w Bułgarii wymienia się na tamtejszą walutę. Niemniej przy tej okazji pojawiają się dwie istotne uwagi. Po pierwsze – bardziej kalkuluje się zakupić lewa w banku. W kantorach jest zwykle znacznie drożej, zwłaszcza w popularnych kurortach wczasowych. Poza tym nie wszystkie kantory uznają zasady „fair play” – mówiąc wprost, oszukują turystów, którzy po odejściu od kasy nie mają co liczyć na uwzględnienie reklamacji. Dlatego też bezpieczniej dokonywać wymiany w bankach – w Bułgarii instytucje te są bezpośrednio kontrolowane przez państwo.

Po drugie – stosunek kursu lewa do kursu euro jest stały i wynosi ok. 1,93 BGN. Przepis ten wprowadzono po to, aby ukrócić nieuczciwe praktyki stosowane w kantorach.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments