Saranda

23 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 32 Average: 3.9]

Urlop w nadmorskim kurorcie to jedna z najchętniej wybieranych form wypoczynku. Pod tym względem Albania ma sporo do zaoferowania, o czym decyduje m.in. jej szczególne położenie – od zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego, zaś od południowego zachodu do Morza Jońskiego. Saranda to kurort na Wybrzeżu Jońskim – jeden z najpopularniejszych w całej Albanii.

Saranda to średniej wielkości miasto w południowej Albanii. Nazwa oznacza „Czterdziestu Świętych” – jest to nawiązanie do czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość ta posiada bardzo burzliwą historię – podczas II wojny światowej została doszczętnie spalona przez włoskich faszystów. Obecnie rozwija się tu dynamicznie turystyka – wciąż powstają nowe inwestycje związane z tą branżą. Saranda leży w odległości ok. 300 km od Tirany – to, ile leci się do Albanii do stolicy tego kraju, zależy głównie od czasu oczekiwania na samolot przesiadkowy.

Ceny w Sarandzie

W Albanii ceny są ogólnie niższe niż w Polsce, ale w sezonie w nadmorskich kurortach, które są wówczas oblegane przez turystów, jest drożej (choć wciąż nie tak drogo jak np. w Chorwacji czy Grecji). Jaką walutę zabrać do Albanii? Najlepszą opcją jest euro – pomimo, iż Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie leży w strefie euro, nie będziemy mieć najmniejszych problemów z wymianą tej waluty na leki (lek to albańska waluta; 100 ALL to ok. 3,23 zł).

Zabytki w Sarandzie

Górskie krajobrazy urozmaicone gajami oliwnymi, plantacjami drzew cytrusowych oraz winnicami – to jest to, co warto zobaczyć w Sarandzie. Jeśli natomiast chcemy coś zwiedzić, wybierzmy się na wycieczki objazdowe. A co jest ciekawego w okolicy? Atrakcji mamy całkiem sporo – żeby wspomnieć m.in. o stanowisku archeologicznym Butrint, Błękitnym Oku, antycznym mieście Phoinike (pozostały po nim ruiny) czy niezwykłym mieście Gjirokastra. Ponadto z Sarandy kursują promy na Korfu – jest więc to świetna baza wypadowa do Grecji. Pamiętajmy tylko o jednym: jeśli chodzi o temperatury, Albania latem nie jest dla każdego z uwagi na ponad 30-stopniowe upały.

Plaże w Sarandzie

Piaszczyste plaże w Sarandzie są urokliwe i zadbane, w większości są to prywatne plaże hotelowe. Przy głównej promenadzie znajduje się plaża publiczna – są tu też wypożyczalnie leżaków i parasoli, nie brakuje małych knajpek, gdzie można coś wypić czy zjeść (polecane są w szczególności potrawy z ryb i owoców morza).

Saranda – informacje dla podróżnych

Transport to jedna z najważniejszych kwestii interesujących osoby wybierające się do Albanii – jak dojechać z Polski? Do Sarandy najszybciej dostaniemy się samolotem – nie musimy lecieć do Tirany, krótszym wariantem jest lot na Korfu, skąd kursują promy do Sarandy.

Druga ważna sprawa: internet. Albania oferuje rozmaite rozwiązania, aczkolwiek najprościej jest kupić kartę SIM u wybranego operatora i mieć mobilną sieć w telefonie. W Albanii, podobnie jak w Polsce, jest obowiązek rejestrowania kart SIM.

Trzecia kwestia: temperatury. Albania latem jest łaskawa dla wielbicieli kąpieli morskich i słonecznych. W lipcu i sierpniu w Sarandzie średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 32 st. C. Najchłodniejszym miesiącem jest tutaj styczeń – słupek rtęci pokazuje ok. 12 st. C.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments