Co warto kupić w Bułgarii?

28 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bułgaria to bardzo popularny kierunek wśród turystów z Polski. Piękny, ciekawy i bogaty w tradycje kraj, zachęca do odpoczynku na jednej z czarnomorskich plaż.

Co, oprócz pięknych krajobrazów, ma do zaoferowania Republika Bułgarii? Oczywiście smaczne jedzenie, wyjątkową atmosferę oraz pamiątki. Duuuuużo pamiątek! Sprawdźmy więc, jakie souveniry najczęściej kupują turyści.

Oto TOP 5 pamiątek z Bułgarii

1). Lokalne wina

Na wstępie należy zaznaczyć, że Bułgaria to jeden z bardziej znanych producentów win. Wina czerwone (m.in. Mavrud, Domaine Boyar czy Gymza) oraz białe (Karłowski Misket, Damianica i Tamianka) cieszą się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów. Spróbujcie, a nie będziecie żałować!

2). Produkty z olejkiem różanym

Kremy, mydła, olejki, szampony – wybór przyprawia o zawrót głowy… Jeśli lubicie kosmetyki pod różnymi (i różanymi) postaciami, będziecie wprost wniebowzięci! Jako że Bułgaria słynie z olejku różanego, tego typu produkty można kupić niemal wszędzie.

3). Aromatyczne przyprawy

Warkocz suszonych, ostrych papryczek w kuchni – czyż nie wygląda pięknie? Właśnie taką aromatyczną przyprawę (do zup i sosów) będziecie mogli kupić na jednym z bułgarskich bazarów. Spacerując po lokalnych targach, spotkacie się również z przyprawą o nazwie czubrica. Czubricę zazwyczaj dodaje się do zup, gulaszów i innych ciężkostrawnych potraw.

4). Wyroby rzemieślnicze

W Bułgarii, podobnie jak na całym świecie, lokalni rzemieślnicy wytwarzają najróżniejsze produkty. Ceramika, ręcznie haftowane cudeńka (obrusy, serwetki, ubrania), a także drewniane i metalowe dodatki, cieszą się dużym zainteresowaniem przyjezdnych. Ciekawą, aczkolwiek dość drogą pamiątką z Bułgarii może okazać się również ręcznie malowana ikona.

5). Sery

Ser Kaszkawał i sirene to flagowe produkty bułgarskiej branży serowarskiej. Ciekawostkę stanowi fakt, że oba specjały są wytwarzane z mleka krowiego lub owczego. A trzeba podkreślić, że różnią się między sobą zarówno smakiem, jak i konsystencją.

Co jeszcze warto przywieźć z Bułgarii?

Oczywiście:

– różane słodycze i konfitury,
– likier miętowy,
– jogurt bułgarski,
– pastę warzywną,
– skórzane rękawiczki,
– futrzaną czapkę.

Życzymy udanych zakupów!

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments