Maroko

14 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Są kierunki, które wśród polskich turystów cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Z całą pewnością należy do nich Maroko określane mianem „Zimnego Kraju Gorącego Słońca”, „Perły Maghrebu”, „Bramy do Afryki” czy „Kraju Zachodzącego Słońca”.

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Stolicą kraju słynącego z niezwykłej historii i kultury jest Rabat. W Maroku nie brakuje okazałych zabytków, ciekawych miejsc i niesamowitych krajobrazów. Jak dojechać do Maroka? Oczywiście samolotem. Z Polski lot do Maroka trwa średnio ok. 5 godzin – ostateczny czas podróżny uzależniony jest głównie od rodzaju rejsu.

Kraj znajduje się pod wpływem dwóch pasm klimatycznych – na północy jest to klimat podzwrotnikowy, a na południu zwrotnikowy. Sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i kończy w październiku, niemniej przyjeżdżać tu można śmiało przez cały rok. Lipiec i sierpień w Maroku to najgorętsze miesiące – średnio jest ok. 30 st. C, lecz w praktyce jest to często znacznie więcej.

Uwaga: internet w Maroku działa dość dobrze i jest stosunkowo tani. Najlepiej zaopatrzyć się w kartę SIM u lokalnego operatora.

Bezpieczeństwo w Maroku

Czy w Maroku spędzimy bezpieczne wakacje? Ogólnie rzecz biorąc, jest to kraj przyjazny turystom, niemniej o paru kwestiach wypada pamiętać. Należy przede wszystkim uważać na bagaż, portfel czy cenne przedmioty, gdyż mogą one paść łupem złodziei. Trzeba ponadto uważać na fałszywych przewodników (nie mają oni wymaganych licencji), nie przyjmować żadnych zaproszeń od obcych osób i nie przemieszczać się w pojedynkę, zwłaszcza po zmroku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed podróżami na Saharę Zachodnią  (w tym na pogranicze z Mauretanią) oraz na pogranicze z Algierą.

Maroko – wiza

Podróżni z Polski udający się na pobyt turystyczny do Maroka nieprzekraczający 90. dni nie muszą posiadać wizy. Wymagany jest natomiast paszport ważny przez co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wjazdu. Trzeba też przygotować się na to, że przy wjeździe do Maroka władze mogą zażądać  udokumentowania środków finansowych na czas pobytu.

Jaką walutę zabrać do Maroka?

Jednostką monetarną Maroka jest dirham marokański (1 MAD to ok. 0,40 zł – kurs z dnia 14 sierpnia 2019 r.). Dirhamów nie wolno wwozić do Maroka ani wywozić – w takim razie jaką walutę zabrać do Maroka? Zdecydowanie najlepszą opcją jest euro, które należy wymieniać w bankach (korzystanie z usług ulicznych handlarzy to spore prawdopodobieństwo zostania oszukanym). Ceny w Maroku są zróżnicowane, w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów jest drożej. Nie wolno zapomnieć o zwyczaju targowania się na bazarach, co nie tylko jest mile widziane, ale także umożliwiające zakup danego towaru po cenie znacznie niższej niż początkowo proponowana.

Zabytki w Maroku

Maroko jest krajem, gdzie można sporo zobaczyć. Do największych atrakcji turystycznych należą:

– obiekty z listy dziedzictwa UNESCO: ufortyfikowana osada Ajt Bin Haddu, założone w XVI w. przez Portugalczyków miasto Al-Dżadida, medyna w As-Suwajrze, Fez, medyna w Marrakeszu, medyna w Meknesie, Rabat, medyna w mieście Tetuan oraz stanowisko archeologiczne w miejscowości Volubilis,

– miasta: Marrakesz, Casablanca, Fez, Adagir, Rabat czy Szafszawan zwany „Błękitnym Miastem” (z racji na kolor zabudowy),

– Przełęcz Tizi n’Tichka,

– Dolina Dades uważana przez wielu turystów za najpiękniejsze miejsce w Maroku,

– wąwóz Todra doskonale znany wielbicielom wspinaczki skałkowej,

– wydmy Erg Chebii,

– Sahara,

– wodospad Ouzoud,

– Góry Atlas.

Kurorty w Maroku

Do najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Maroku zaliczają się m.in.:

– Agadir – miasto w południowym Maroku nad Oceanem Atlantyckim, największy i najchętniej odwiedzany kurort kraju,

– Rabat – stolica kraju położona w zachodniej jego części,

– Saidia – miejscowość w pobliżu Morza Śródziemnego, na granicy marokańsko-algierskiej,

– Taghazout – nieduża osada leżącą ok. 19 km na północ od Adagiru,

– Marrakesz – miasto w zachodnim Maroku, u podnóża Atlasu Wysokiego,

– Fez –  miasto w północnym Maroku,

– Essaouira – miejscowość na zachodzie Maroka, na wybrzeżu Atlantyku,

– Casablanca – największe miasto  Maroka zlokalizowane w środkowo-zachodniej części kraju graniczącej z Oceanem Atlantyckim,

– Chefchaouen – miasto w północno-zachodnim Maroku.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments