Bezpieczeństwo w Maroku

7 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 434 Average: 4.3]

Maroko, nazywane także „Krajem Zachodzącego Słońca”, „Bramą do Afryki” oraz „Perłą Maghrebu”, jest stosunkowo bezpiecznym, a także przyjaznym turystom państwem. Warto jednak wiedzieć, że wszędzie – także i w Maroku – na przyjezdnych czyhają różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób można uchronić się przed największymi zagrożeniami.   

Konieczne szczepienia 

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że szczepienia do Maroka nie są obowiązkowe. Ale… Każdy, kto wybiera się w podróż do „Kraju Zachodzącego Słońca”, powinien wiedzieć, że na miejscu można zachorować m.in. na tężec, żółtaczkę pokarmową, dur brzuszny, zapalenie opon mózgowych, amebozę, a także zarazić się pasożytami układu pokarmowego.

Pamiętajmy! Aby nie dopuścić do wystąpienia którejś z wyżej wymienionych chorób, należy stosować się do kilku podstawowych zasad:

– Po pierwsze, nie wolno spożywać wody z kranu (np. tej w pokoju hotelowym). Jaką wodę należy zatem pić? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wody butelkowanej – w lokalnym sklepie.

– Po drugie, nie powinno się głaskać, karmić, a także brać na ręce bezdomnych zwierząt. W przypadku ugryzienia przez kota, psa lub innego przedstawiciela fauny, należy jak najszybciej udać się do lekarza, a w dalszej kolejności – zaszczepić na wściekliznę (bezpłatnie!).

Niebezpieczeństwa czyhające na turystów w Maroku 

Pierwszym niebezpieczeństwem jest możliwość trafienia na lokalnego złodzieja (lub grupę lokalnych złodziei). Trzeba wiedzieć, że ci szczególnie upodobali sobie zagranicznych turystów. Mając na względzie przedstawiony fakt, należy pamiętać, aby nie nosić na widoku drogocennych przedmiotów (typu biżuteria, telefon komórkowy/smartfon, pieniądze) oraz zostawiać dokumenty (m.in. paszport, dowód osobisty, prawo jazdy) w hotelowym sejfie. Po zmroku warto przemieszczać się w większej grupie, a także unikać wąskich uliczek, medin (czyli starych dzielnic Maroka), slumsów oraz bazarów. W Maroku trzeba także uważać na tzw. „pseudoprzewodników”, którzy oferują pomoc w przemieszczaniu się po kraju. Warto wiedzieć, że „pseudoprzewodnicy” nie posiadają specjalnych licencji, a dodatkowo – są ścigani przez policję turystyczną. Kolejnym niebezpieczeństwem jest przyjmowanie zaproszeń (np. do odwiedzenia domów) od obcych osób.

Maroko jest krajem islamskim. Bardzo ważne jest zatem, aby przestrzegać podstawowych zasad ubioru. Kobiety nie powinny zanadto odsłaniać pewnych części ciała (m.in. dekoltu oraz ramion), powinny natomiast posiadać stroje adekwatne do marokańskich obyczajów. „Kraj Zachodzącego Słońca” jest również uważany za miejsce zagrożone atakami terrorystycznymi oraz trzęsieniami ziemi. Gwoli doprecyzowania dodajmy, że dużych rozmiarów zamach terrorystyczny miał miejsce w 2011 roku – zginęło wówczas 16 osób, większość stanowili turyści, natomiast ostatnie trzęsienie ziemi wystąpiło w 2004 roku; na skutek potężnego trzęsienia śmierć poniosło ponad 600 osób.

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments