Turcja – waluta. Jaką walutę zabrać do Turcji?

27 grudnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 103 Average: 4.3]

Turcja to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów świata, na co wpływ ma wiele przesłanek: wspaniałe krajobrazy, piękna pogoda, pyszne jedzenie oraz interesujące zabytki. Na brak atrakcji turystycznych w Turcji nie można narzekać – lecz aby z nich należycie skorzystać, do wyjazdu trzeba się dobrze przygotować, również pod kątem finansowym.

Jednostką monetarną w Turcji jest lira turecka (TRY). W obiegu znajdują się:

– banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 TRY,

– monety o nominałach 1 TRY oraz 1, 5, 10, 25 i 50 Kr (Kr to kurusz; 1 lira turecka = 100 kuruszy).

1 TRY to ok. 0,92 zł – tak przedstawia się aktualny kurs liry tureckiej (stan z dnia 27. 12. 2017 r.).

Jaką walutę zabrać do Turcji?

W kwestii tego, jaką walutę najlepiej zabrać do Turcji, zdania są podzielone. Pewne jest to, że nie opłaca się brać złotówek – w Turcji kurs naszej waluty jest bardzo zaniżony, w związku z czym sporo stracimy na transakcji wymiany. Najbardziej kalkuluje się mieć ze sobą euro lub dolary – bez problemu wymienimy je na liry w lokalnych kantorach, aczkolwiek warto porównać kursy w przynajmniej paru kantorach, aby wybrać ten, gdzie opłaci się nam dokonać stosownego zakupu. W bankach operacja wymiany walut trwa dość długo, więc jeśli ktoś nie chce tracić czasu, niech wybierze opcję w postaci kantora.

W wielu sklepach, restauracjach czy hotelach w popularnych kurortach ceny podawane są nie tylko w lirach, ale i w euro i dolarach – jednakże zazwyczaj przelicznik jest niezbyt korzystny, więc lepiej płacić lirami. Często honorowane są też karty kredytowe – przed wyjazdem warto zasięgnąć w banku informacji dotyczących prowizji od transakcji bezgotówkowych oraz od wypłat z bankomatów za granicą. Euro czy dolary mogą się natomiast przydać do opłacenia wycieczek fakultatywnych, ale ich posiadanie jest nie jest koniecznym warunkiem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments