Temperatury w Turcji

27 grudnia 2017
Click to rate this post!
[Total: 17 Average: 4.2]

Gwarancja pięknej, słonecznej pogody w sezonie i nie tylko to jeden z głównych atutów przemawiających za Turcją jako miejscem na urlop. Termin wyjazdu należy oczywiście dopasować do indywidualnych preferencji i możliwości.

Pogoda w Turcji

Turcja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednakże w zależności od regionu występują różne jego odmiany. Wszystko bowiem zależy od takich czynników jak położenie oraz ukształtowanie terenu. W regionie Marmara, a także na wybrzeżach śródziemnomorskim i egejskim mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym morskim wyróżniającym się suchymi i upalnymi latami oraz łagodnymi i krótkimi zimami, chociaż w regionie Marmara zimy są nieco chłodniejsze, a lata mniej gorące. W regionie Morza Czarnego panuje odmiana oceaniczna klimatu umiarkowanego – tu latem temperatury są całkiem znośne, poza tym obszar ten charakteryzuje się największą w Turcji sumą rocznych opadów. Środkowa Anatolia z kolei znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego z bardzo upalnymi latami i mroźnymi zimami obfitującymi w opady śniegu. Wyżyna Armeńska natomiast to typowo górski klimat, gdzie latem jest dość chłodno, a siarczyste mrozy zimą nie należą do rzadkości.

Poniższe  zestawienie prezentuje średnie temperatury dzienne i nocne oraz średnie temperatury wody w poszczególnych miesiącach.

Miesiąc Średnia temperatura w dzień Średnia temperatura w nocy Średnia temperatura wody
STYCZEŃ 13 st. C 8 st. C 16 st. C
LUTY 15 st. C 9 st. C 18 st. C
MARZEC 18 st. C 10 st. C 19 st. C
KWIECIEŃ 21 st. C 11 st. C 25 st. C
MAJ 25 st. C 18 st. C 26 st. C
CZERWIEC 29 st. C 19 st. C 29 st. C
LIPIEC 31 st. C 20 st. C 29 st. C
SIERPIEŃ 36 st. C 21 st. C 30 st. C
WRZESIEŃ 34 st. C 21 st. C 23 st. C
PAŹDZIERNIK 24 st. C 16 st. C 20 st. C
LISTOPAD 20 st. C 12 st. C 19 st. C
GRUDZIEŃ 15 st. C 6 st. C 9 st. C

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments