Kiedy jechać do Gruzji?

21 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3.6]

Gruzja (często nazywana „Kolebką Winiarstwa” oraz „Ojczyzną Wina”) jest krajem o bardzo zróżnicowanym klimacie, słynącym z Saperavi (win czerwonych), a także Rkatsiteli (win białych).

Klimat Gruzji

Zachodnia część kraju leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Lata są tam szalenie gorące, zaś okres deszczowy – bardzo obfity. Roczne opady w zachodniej części Gruzji wynoszą od 1 000 mm do aż 4 000 mm. We wschodniej części „Ojczyzny Wina” panuje natomiast klimat kontynentalny – z mniejszymi opadami deszczu.

Uwaga! Wybierając się w podróż do magicznej „Perły Bałkanów”, warto mieć na uwadze fakt, że pogoda bywa tam bardzo zmienna, nierzadko – porywcza.

Gruzja – kiedy jechać?

Gruzję warto odwiedzić zarówno latem (kiedy jest bardzo ciepło), jak i zimą (kiedy w górach pada śnieg). Najlepiej jednak dopasować termin wyjazdu do indywidualnych potrzeb, a także oczekiwań względem pogody. Sprawdźmy zatem, kiedy panują w Gruzji upały, a kiedy mroźna aura.

Gruzja w styczniu

Styczeń należy do jednego z trzech najzimniejszych miesięcy w roku. Średnie dzienne temperatury powietrza w okresie zimowym kształtują się na poziomie 6. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie minus 2. stopni Celsjusza. Mając pełną świadomość, że w nocy temperatury powietrza spadają poniżej zera, zabierzmy ze sobą cieplejsze ubrania, buty, a także odzież przeciwdeszczową.

Liczba godzin słonecznych w styczniu: 3 godziny – najmniej w całym roku.

Wakacje w Gruzji w styczniu od 2200 zł! 

Gruzja w lutym

Luty jest kolejnym chłodnym miesiącem w „Ojczyźnie Wina”. W ciągu dnia można spodziewać się zaledwie 7. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około minus 1. stopnia Celsjusza. Luty (będący miesiącem okresu zimowego) daje turystom możliwość swobodnego szusowania po gruzińskich stokach. Czasem warto dać się ponieść białemu szaleństwu…

Liczba godzin słonecznych w lutym: 4 godziny.

Wakacje w Gruzji w lutym od 2200 zł! 

Gruzja w marcu

Wraz z marcem przychodzi wyczuwalne ocieplenie. Średnie dzienne temperatury powietrza mogą kształtować się na poziomie około 12. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 2. stopni Celsjusza. Warto podkreślić, że trzeci miesiąc roku jest doskonałym momentem na zwiedzanie najpiękniejszych miast „Kolebki Winiarstwa”, m.in. Kutaisi, Tbilisi (stolicy Gruzji) czy Batumi.

Liczba godzin słonecznych w marcu: 5 godzin.
Łączna liczba deszczowych: 15 dni (może padać nawet przez pół miesiąca).

Wakacje w Gruzji w marcu od 2200 zł! 

Gruzja w kwietniu

Kwiecień zaskakuje turystów wspaniałą, wiosenną pogodą. W ciągu dnia słupki termometrów zazwyczaj pokazują około 18. stopni Celsjusza, natomiast w nocy – około 7. stopni Celsjusza. Wiosna w „Ojczyźnie Wina” wybucha z całą swoją mocą, obdarowując przyjezdnych przepięknymi widokami, a także cudowną wonią kwiatów. Kwiecień zachęca także do uskuteczniania wielogodzinnych spacerów po okolicy oraz pozwala cieszyć się gorącymi promieniami słońca.

Sprawdźmy, jakie miasta warto odwiedzić w kwietniu:

– Najlepszy czas na zwiedzanie Tbilisi (stolicy Gruzji): okres od kwietnia do października.
– Najlepszy czas na zwiedzanie Batumi: okres od kwietnia do listopada.

Liczba godzin słonecznych w kwietniu: 6 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: zaledwie 11 stopni Celsjusza.
Łączna liczba deszczowych: 14 dni (może padać nawet przez pół miesiąca).

Wakacje w Gruzji w kwietniu od 2200 zł! 

Gruzja w maju

Maj (zazwyczaj) przynosi wysokie, bo aż dwudziestotrzystopniowe temperatury powietrza. W tym czasie śmiało można zwiedzać najciekawsze miejsca oraz atrakcje Gruzji, a także cieszyć się wspaniałą atmosferą. W nocy temperatura powietrza może spaść do 12. stopni Celsjusza, dlatego warto mieć przy sobie cieplejszą bluzę lub/oraz sweter.

Sprawdźmy, jakie miejscowości warto odwiedzić w maju:

– Najlepszy czas na zwiedzanie Kazbegi (a także nieczynnego wulkanu): okres od maja do października.

Liczba godzin słonecznych w maju: 7 godzin.
Średnia temperatura wody w morzu: jedynie 16 stopni Celsjusza.

Wakacje w Gruzji w maju od 2200 zł! 

Gruzja w czerwcu

Czerwiec wydaje się być najlepszym miesiącem na odwiedzenie „Perły Bałkanów”. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że na zewnątrz panują przyjemne (dość wysokie) temperatury powietrza, nie ma natomiast „morderczych”, „afrykańskich” upałów… Uwaga! Połowa roku jest doskonałym momentem na zwiedzanie „Kolebki Winiarstwa”, a także na pierwsze kontakty ze słońcem (można opalać się plaży).

Temperatura powietrza w dzień: 27 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 16 stopni Celsjusza.
Liczba godzin słonecznych w czerwcu: 8 godzin – najwięcej w całym roku.

Wakacje w Gruzji w czerwcu od 2200 zł! 

Gruzja w lipcu

Lipiec, a także sierpień należą do dwóch najgorętszych miesięcy w „Ojczyźnie Wina”. Warto zaakcentować, że lipiec jest także miesiącem obfitującym w różnego rodzaju wydarzenia oraz festiwale. Sprawdźmy zatem, jakich imprez możemy spodziewać się w okresie wakacyjno – turystycznym:

– Tbilisi Summer Set Fest – festiwal muzyki elektronicznej (miejsce spotkania: Uniwersytet w Tbilisi).

– Black Sea Jazz Festival w Batumi. Ciekawostką może być fakt, że na festiwalu Black Sea Jazz Festival w Batumi występują międzynarodowe gwiazdy muzyki.

– 28. lipca – Święto Kvirikoba (lub inaczej – Święto Lagurka).
Święto Kvirikoba (Lagurka) jest świętem obchodzonym każdego roku w Swanetii – wysokogórskim regionie Gruzji. Obchody Święta Kvirikoba mają miejsce w miejscowości o nazwie Kala, a dokładniej – w lokalnej cerkwi. Warto podkreślić, że cerkiew jest zlokalizowana na wzgórzu – można do niej dotrzeć jedynie… jedną ścieżką. Obchody rozpoczynają się wspólną, wieczorną modlitwą – dzień pierwszy. Kolejny dzień jest natomiast czasem poświęconym na świętowanie oraz ucztowanie. Miejscowa ludność, a także tłumnie zgromadzeni turyści mogą spróbować gruzińskich specjałów (głównie mięsnych), a także wziąć udział w śpiewach oraz tańcach.

– Tbilisi Open Air.

Temperatura powietrza w dzień: 31 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 19 stopni Celsjusza.
Liczba godzin słonecznych w lipcu: 8 godzin – najwięcej w całym roku.

Wakacje w Gruzji w lipcu od 2200 zł! 

Gruzja w sierpniu

Przypomnijmy, że lipiec, a także sierpień należą do dwóch najcieplejszych (żeby nie powiedzieć najgorętszych) miesięcy w „Ojczyźnie Wina”. Mając na względzie przytoczony fakt, gruntownie zastanówmy się nad spakowaniem walizki. Wysokie, kilkudziesięciostopniowe temperatury powietrza determinują wybór odzieży wierzchniej, dlatego w podróż do magicznej „Perły Bałkanów” zabierzmy jedynie zwiewne, letnie odzienie. Wśród wakacyjnych must have’ów nie może także zabraknąć: kremów z filtrem, olejków do opalania, balsamu do ciała, pomadki ochronnej do ust, stroju, a także ręcznika kąpielowego, ulubionej książki oraz nakrycia głowy (czapki z daszkiem, kapelusza lub chusteczki).

Temperatury powietrza

Średnie dzienne temperatury powietrza w sierpniu mogą kształtować się na poziomie 28. – 30. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 19. stopni Celsjusza. Będzie gorąco… nawet w nocy.

Liczba godzin słonecznych w sierpniu: 8 godzin – najwięcej w całym roku.

Wakacje w Gruzji w sierpniu od 2200 zł! 

Gruzja we wrześniu

Wrzesień kusi turystów wysokimi temperaturami powietrza, a także wodą w morzu nagrzaną do około dwudziestu stopni Celsjusza. Wybierając się do „Ojczyzny Wina” właśnie o tej porze roku, pamiętajmy, że natrafimy na schyłek sezonu wakacyjnego – wrzesień jest pierwszym miesiącem jesieni (okresu jesiennego).

Wyjątkowy czas na zwiedzanie Gruzji

Wrzesień może okazać się najpiękniejszym momentem na odwiedzenie „Ojczyzny Wina”. Góry w tym czasie nabierają wyrazistych kolorów, natomiast roślinność dojrzewa oraz zachwyca głębokimi, wyjątkowymi smakami. Warto wiedzieć, że początek jesieni obfituje w zbiory winogron – winiarze wspólnie zbierają owoce, bawią się, a także świętują.

Ciekawostką może być fakt, że kultura winiarska liczy sobie aż 8 000 lat.

Liczba godzin słonecznych we wrześniu: 7 godzin.
Temperatura powietrza w dzień: 26 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 15 stopni Celsjusza.
Średnia temperatura wody w morzu: jedynie 13 stopni Celsjusza.

Wakacje w Gruzji we wrześniu od 2200 zł! 

Gruzja w październiku

Październik jest miesiącem, w którym obchodzi się tradycyjny festiwal Tbilisoba – w stolicy Gruzji Tbilisi. Warto podkreślić, że termin imprezy nie jest przypadkowy. Dlaczego właśnie październik? Ponieważ październik w „Ojczyźnie Wina, podobnie jak w innych krajach na świecie, jest okresem wielkich, obfitych zbiorów. W tym czasie do stolicy Gruzji docierają ludzie z całego kraju, aby na miejscu promować swój region, a także jego dobrodziejstwa. W trakcie trwania festiwalu Tbilisoba będzie można spróbować m.in. mtsvadi – gruzińskiego szaszłyka, chinkali – przepysznych pierożków, a także regionalnych win, herbat oraz miodów. Całemu wydarzeniu towarzyszą rozmaite imprezy kulturalne.

Liczba godzin słonecznych w październiku: 5 godzin.
Temperatura powietrza w dzień: 20 stopni Celsjusza.
Temperatura powietrza w nocy: 9 stopni Celsjusza.
Średnia temperatura wody w morzu: 20 stopni Celsjusza.
Łączna liczba dni deszczowych: 14 dni (może padać nawet przez pół miesiąca).

Wakacje w Gruzji w październiku od 2200 zł! 

Gruzja w listopadzie

Wraz z listopadem przychodzi wyczuwalne ochłodzenie. Po wysokich, kilkudziesięciostopniowych temperaturach powietrza, nastaje czas na wyciszenie, a także odpoczynek od upałów.

Średnie dzienne temperatury powietrza w listopadzie będą kształtowały się na poziomie 16. stopni Celsjusza, natomiast nocne – na poziomie około 4. stopni Celsjusza.

Liczba godzin słonecznych w listopadzie: 3 godziny.

Wakacje w Gruzji w listopadzie od 2200 zł! 

Gruzja w grudniu

Grudzień jest czasem chłodnych dni, a także mroźnych nocy. W ciągu dnia słupki termometrów mogą pokazywać jedynie 7 stopni Celsjusza, natomiast w nocy – minus 1 stopień Celsjusza. Każdy, kto w okresie zimowym wybiera się do magicznej „Perły Bałkanów”, powinien zabrać ze sobą ciepłe ubrania (m.in. grubą kurtkę, sweter, bluzę z kapturem, szalik, czapkę oraz rękawiczki), a także ocieplane obuwie. Lepiej być przygotowanym na każdą okoliczność…

Liczba godzin słonecznych w grudniu: 3 godziny – najmniej w całym roku.

Reasumując, Gruzja (często nazywana „Kolebką Winiarstwa”) stanowi doskonały, a także bezpieczny kierunek na wakacje z rodziną oraz znajomymi.

Wakacje w Gruzji w grudniu od 2200 zł! 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments