Bezpieczeństwo w Gruzji

7 sierpnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 32 Average: 4.3]

Gruzja (często określana mianem „Ojczyzny Wina” oraz „Kolebki Winiarstwa”) stanowi bezpieczny kierunek na wakacje z najbliższymi. Pamiętajmy jednak, że… – jak w każdym kraju na świecie, tak również w Gruzji, mogą nas spotkać nieoczekiwane, a czasem nieprzyjemne zdarzenia. Sprawdźmy zatem, czego wystrzegać się w trakcie zwiedzania „Perły Bałkanów”, a także w jaki sposób (samemu czy w grupie) poruszać się do miastach, wioskach itp.

Niebezpieczeństwa czyhające na turystów w Gruzji

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że Gruzini poruszają się samochodami w bardzo brawurowy, nierzadko ryzykowny sposób. Zdarza się, że kierowcy w ogóle nie respektują praw pieszych. Uwaga! Przechodząc przez przejście dla pieszych lub poruszając się poboczem, należy zachować szczególną ostrożność. Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę jest wymiana walut. W trakcie wymiany pieniędzy, a także korzystania z lokalnych bankomatów, należy być czujnym oraz skoncentrowanym na zadaniu. W Gruzji, podobnie jak w innych państwach na świecie, możemy paść ofiarą przestępstwa (a w tym przypadku – kradzieży). Wybierając się do większego miasta lub w góry, zawsze miejmy zaufaną osobę przy boku. Po Gruzji najlepiej nie poruszać się samemu.

Informacja dla osób, które mają zamiar spędzić czas w górach

Gruzja jest krajem górzystym – leży pomiędzy łańcuchami Kaukazu Małego – na południu oraz Kaukazu Wielkiego – na północy. Przebywając na urlopie w tej części świata, warto wiedzieć, że w regionach górskich zagrożeniem dla turystów mogą być psy pasterskie (rasy kaukaz). Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w górach mieszka niewielka liczba ludności – w razie zagrożenia, turyści są zazwyczaj zdani na siebie.

Tereny, których należy unikać w Gruzji:

– Abchazja,
– Osetia Południowa,
– Swanetia – przepiękna, wysokogórska kraina, zlokalizowana w północno – zachodniej części Gruzji. Warto zaznaczyć, że Swanetia sąsiaduje od zachodu z Abchazją, natomiast od południa – z Megrelią.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments