Pompeje

9 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Włochy to kraj, do którego warto wybrać się z wielu powodów. Jednym z nich są zabytki i interesujące miejsca – miłośnicy zwiedzania na nudę narzekać nie będą. Będąc w Neapolu, warto skorzystać z okazji i odwiedzić ruiny starożytnych Pompejów – znajduje się tu dziś stanowisko archeologiczne.

Miasto Pompeje założone zostało w VII w. p.n.e. przez Osków. Do historii przeszło z powodu tragedii spowodowanej erupcją wulkanu Wezuwiusz (to jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, choć od 1944 r. nie daje oznak aktywności) w dniu 24 sierpnia 79 r. Zanim jednak to się stało Pompeje – należące w dawnych czasach do grona najbardziej rozwiniętych miast Półwyspu Apenińskiego – zostały w znacznym stopniu zniszczone przez trzęsienie ziemi w 62 r. Odbudowano je dość szybko, lecz 17 lat później przestało istnieć. Wybuch Wezuwiusza zaskoczył mieszkańców – nie zdążyli uciec przed śmiercionośną lawą. Trwająca trzy dni erupcja przykryła miasto ok. 6-metrową warstwą popiołu. Świadkiem tego zdarzenia był polityk i pisarz rzymski Pliniusz Młodszy – z jego relacji spisanej w formie listu wiadomo, jak przebiegła zagłada Pompejów.

Miasto pod warstwą popiołu przetrwało wiele stuleci – odkryto je w XVI w., ale zakrojone na szeroką skalę prace archeologiczne ruszyły dopiero w 1748 r. Niestety, ujawnienie tego znalezisko przyciągnęło nie tylko badaczy, ale i rabusiów. Początkowo prace archeologiczne nie były prowadzone systematycznie – zmienił to Giuseppe Fiorelli, który był dyrektorem wykopalisk w latach 1860-1875. Spośród najważniejszych odkryć, jakich dokonano na terenie Pompejów, wymienia się okazałe malowidła ścienne, które pozwoliły naukowcom odtworzyć dzieje malarstwa rzymskiego do 79 r. Pompeje doznały także zniszczeń podczas II wojny światowej.

Obecnie starożytne Pompeje to miasto-muzeum. Zwiedzający zazwyczaj przechodzą przez Bramę Morską, skąd ulica wiedzie prosto na Forum. Zobaczyć tu można m.in. świątynie (np. Jowisza, Wespazjana, Larów, Apollina) Budynek Władz Miejskich, macellum (kryta hala targowa), comitium, termy, amfiteatr czy Teatr Wielki. Odrębną atrakcję stanowią budynki mieszkalne, w tym m.in. Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Dom Dramaturga czy Willa z Misteriami.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments