Ibiza

12 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 3.9]

Kontynentalna Hiszpania to jeden z najważniejszych kierunków turystycznych na świecie. Warto jednak pomyśleć o wyjeździe na którąś z hiszpańskich wysp. W tym zakresie jest do wyboru kilka mniej lub bardziej popularnych opcji – do tych drugich z pewnością zalicza się Ibiza.

Ibiza to trzecia co do wielkości wyspa Balearów. Leży na Morzu Śródziemnym i zajmuje powierzchnię 571,04 km kw. Jej stolicą jest miasto noszące tę samą nazwę. Ibiza kojarzona jest głównie jako miejsce słynące z licznych imprez. Sporo w tym prawdy, ale warto pamiętać, iż wyspa ma drugie oblicze. Z uwagi na olbrzymią różnorodność biologiczną oraz zabytki o ogromnej wartości historycznej wpisana została w 1999 r. na Listę Zabytków Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Aby jak najszybciej dojechać na Ibizę, należy wybrać samolot. To, ile trwa lot na Ibizę, zależy m.in. od rodzaju rejsu. Najlepszą opcją są loty czarterowe organizowane przez biura podróży – wówczas na wyspę dostaniemy się bez przesiadek w ok. 3 godziny. W opcji z przesiadkami, np. w Monachium czy Frankfurcie nad Menem, średni czas trwania lotu wynosi 4 godziny, ale może ulec wydłużeniu.

A kiedy jechać na Ibizę? Kluczową rolę przy wyborze terminu odgrywają nasze indywidualne preferencje. Pod uwagę trzeba brać m.in. panujące na wyspie temperatury – Ibiza znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Najgoręcej jest tu w lipcu i sierpniu – termometry pokazują powyżej 30 st. C.

Bezpieczeństwo na Ibizie

Na Ibizie spędzimy bezpieczne wakacje. Nie musimy się tam obawiać żadnych poważnych zagrożeń. Miejmy jednakże na uwadze swój wakacyjny dobytek składający się z bagażu, dokumentów i pieniędzy – zwłaszcza w sezonie trwającym od końca maja do początku października, gdy na Ibizie jest tłoczno.

Ibiza – wiza

Dowód osobisty lub paszport – któregoś z tych dokumentów potrzebujemy na okoliczność wyjazdu na Ibizę. Polscy obywatele nie są zobligowani do posiadania wizy.

Jaką walutę zabrać na Ibizę?

Obowiązującą walutą na Ibizie jest euro. 1 EUR to ok. 4,32 zł – kurs z dnia 12 lipca 2018 r. Z dostępnością euro w Polsce nie ma problemu, choć kraj nasz nie należy do strefy euro – omawianą walutę bez problemu kupimy w rodzimych kantorach czy bankach. Na Ibizie można płacić kartą, zaś sieć bankomatów jest dobrze rozbudowana. Co się zaś tyczy cen, Ibiza nie jest najtańszym kierunkiem – musimy liczyć się z wydatkami większymi niż w Polsce.

Zabytki na Ibizie

Ibiza to nie tylko kluby, w których można bawić się do białego rana. Na wyspie nie brakuje także i innych atrakcji, do których zaliczają się m.in.:

– rezerwat przyrody Ses Salines – obejmuje on m.in. saliny,

– jaskinie, np. Cova de Can Marca w pobliżu Sant Miguel, Ses Fontanelles czy Cueva de Es Cuieram,

– Hippy Market przy Punta Arabi w Es Cana,

– stanowisko archeologiczne Sa Caleta,

– Muzeum Archeologiczne del Puig des Molins,

– fenicko-punicki cmentarz Necropolis del Puig des Molins,

– starówka w Ibiza Town – najbardziej malowniczą jej częścią jest Dalt Vila,

– skalna wyspa Es Vedrà o wysokości 382 m n.p.m.,

– plaże, np. Platja d’en Bossa, Playa de Ses Salines, Cala Longa, Cala Tarida, Cala Llenya, Cala Comte, Cala Bassa czy plaża Benirras w pobliżu San Miguel,

– skalista zatoczka Cala Salada,

– restauracja Cafe del Mar mająca status kultowego lokalu – podziwiać stąd można wspaniały zachód słońca,

– góra Sa Talaia o wysokości 475 m n.p.m.,

– akwarium Cap Blanc mieszczące się w grocie,

– XVIII-wieczna wieża obserwacyjna Torre de ses Portes.

Na Ibizie internet mobilny działa sprawnie, co bez wątpienia przyda się podczas wycieczek na wyspie, na bieżąco będziemy mogli dzielić się zdjęciami ze znajomymi.

Kurorty na Ibizie

Na Ibizie nie brakuje kurortów oferujących różne standardy wypoczynku. Są to m.in.:

– Ibiza Town – stolica wyspy i jednocześnie najważniejszy kurort,

– Santa Eulália – spokojny, trzeci pod względem wielkości ośrodek wypoczynkowy na wyspie,

– Portinatx – nieduże letnisko w zachodniej części wyspy,

– Cala Vadella – miejscowość leżąca nieopodal Ibiza Town,,

– San Antonio – drugie pod względem wielkości miasto na wyspie i zarazem Duzy port jachtowy,

– Sant Joan de Labritja – kurort na północnym wybrzeżu Ibizy,

– Sant Antoni de Portmany – bardzo nowoczesny kurort konkurujący z Ibiza Town.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments