Czy trzeba daleko wyjeżdżać, aby zobaczyć coś ciekawego? Oczywiście nie. Doskonałym tego przykładem są Czechy – nasz sąsiedzki kraj. To idealne miejsce na udany urlop oferujące mnóstwo możliwości w zakresie wypoczynku. Zimą można przyjechać tu na narty. Poza tym nie brakuje tu uzdrowisk i wspaniałych zabytków, na uwagę zasługują też liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe.
Czechy to państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Zajmuje powierzchnię niespełna 79 tys. km kw. Stolicą kraju jest Praga. Aby jak najszybciej dojechać do Czech, trzeba wybrać odpowiedni środek transportu. Najprędzej jest samolotem. Ile trwa lot do Czech? Około 1,5 godziny, lecz za bilet w obie strony trzeba zapłacić średnio 700-800 zł, a więc całkiem sporo (warto rzecz jasna szukać promocji). Z Warszawy do Pragi dojedziemy także pociągiem (bez przesiadek) – jedzie się ok. 10 godzin. Nieco dłuższa – ok. 12 godzin – jest podróż autokarem. Często wybieranym środkiem transportu jest samochód – niekiedy do pokonania jest stosunkowo nieduża odległość, np. z Katowic do Ostrawy jest ok. 90 km.
Kiedy jechać do Czech? Wszystko zależy od tego, co chcemy tam robić. Zima to pora wymarzona dla miłośników białego szaleństwa. Późna wiosna, lato oraz początek jesieni są idealne na zwiedzanie – w Czechach temperatury nawet latem nie są męczące. Pierwsze tygodnie wiosny i późniejsza jesień często przynoszą deszcz.
W Czechach internet działa bardzo dobrze. Można z niego korzystać np. w ramach roamingu, inną opcją jest zakup karty SIM u lokalnego operatora. W hotelach darmowe wi-fi jest standardem.
Bezpieczeństwo w Czechach
Czechy to bezpieczny kierunek. Niemniej nie należy zapominać o tym, iż turyści są dość łatwym celem dla oszustów i złodziei. Pilnujmy zatem portfela i dokumentów, a także nie pozostawiajmy bez opieki bagażu oraz samochodu, jeśli w podróż wybraliśmy się własnym autem. Warto dokładnie sprawdzać rachunki w restauracjach, gdyż do rzadkością nie jest obciążanie ich dodatkowymi pozycjami.
Czechy – wiza
Do przekroczenia czeskiej granicy obywatele polscy potrzebują dowodu osobistego. Wiza nie jest potrzeba, jeżeli pobyt nie trwa dłużej niż 90 dni.
Jaką walutę zabrać do Czech?
W Czechach walutą jest korona czeska (1 CZK to ok. 0,16 zł – kurs z dnia 26 listopada 2018). Z nabyciem tej waluty w Polsce nie powinniśmy mieć większych problemów, w razie czego zaopatrzymy się w nią przy granicy czeskiej. Można też zabrać ze sobą euro – najlepiej wymieniać je na korony w bankach, tam kurs jest najkorzystniejszy. Co się zaś tyczy cen, Czechy są krajem droższym niż Polska, aczkolwiek różnice w cenach nie są bardzo duże.
Zabytki w Czechach
Dla wielu osób największą atrakcją Czech jest Praga. Nie da się ukryć, iż jest to jedna z najpiękniejszych stolic europejskich. Jej zabytkowe centrum miasta figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Interesujących miejsc i obiektów, jakie warto zobaczyć, jest tutaj mnóstwo – żeby wspomnieć np. o Hradczanach. Złotej Uliczce, dzielnicy Malá Strana, Starym Mieście, Moście Karola czy dzielnicy żydowskiej Josefov. Z uwagi na bogactwo zabytków Praga to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie.
Co jeszcze godnego uwagi jest w Czechach? Oto garść propozycji:
– obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO: zabytkowe centrum miasta Český Krumlov, zabytkowe centrum miasta Telcz, sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora), Stare Miasto z kościołem św. Barbary i katedra Mariacka w dzielnicy Sedlec w mieście Kutná Hora, krajobraz kulturowy Lednice–Valtice, Pałac Arcybiskupi i Ogród Kwiatowy w Kromieryżu, historyczna wieś Holaszowice, zamek w Litomyšlu, Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu, Willa Tugendhatów w Brnie, dzielnica żydowska i bazylika św. Prokopa w Třebíču,
– renesansowe kamienice w Slavonicach,
– papiernia we wsi Velké Losiny,
– sieć stawów rybnych w Kotlinie Trzebońskiej,
– słowiańskie grodzisko w Mikulčicach,
– kościół św. Małgorzaty w Kopčanach,
– kompleksy przemysłowe w Ostrawie,
– twierdza w Terezinie – jej budowę rozpoczęto pod koniec XVIII w.,
– zespół rzeźb skalnych „Betlejem” koło Kuksu,
– gotycki zamek Karlštejn z XIV w.,
– krajobraz kulturowy stadniny koni w Kladrubach nad Labem,
– hotel i nadajnik telewizyjny na górze Ještěd,
– Žatec – miasto słynące z upraw chmielu,
– region Czeski Raj, którego wizytówką są liczne obiekty historyczne oraz niezwykłe formacje przyrodnicze,
– parki narodowe: Czeska Szwajcaria, „Podyje”, Szumawa oraz Karkonoski Park Narodowy,
– miasta: Brno, Cieszyn, Ostrawa, Pardubice, Česká Lípa, Hradec Králové, Zlin itd.
Kurorty w Czechach
Do najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych znajdujących się na terenie Czech należą m.in.:
– Karlowe Wary – największe uzdrowisko czeskie położone u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego,
– Mariańskie Łaźnie – znane uzdrowisko w zachodniej części Czech, niedaleko Karlowych War,
– Franciszkowe Łaźnie – nieduże miasteczko na zachodzie Czech posiadające status uzdrowiska,
– Szpindlerowy Młyn – największy ośrodek narciarski w Czechach, znajduje się w Karkonoszach,
– Jańskie Łaźnie – sanatoryjno-uzdrowiskowe miasto we wschodnich Karkonoszach,
– Harrachov – znany ośrodek sportów narciarskich w północnych Czechach,
– Rokytnice nad Jizerou – zimowy kurort w północnych Czechach,
– Pec pod Śnieżką – niewielki, ale chętnie odwiedzany ośrodek narciarski położony w środkowej części Karkonoszy,
– Cieplice – uzdrowiskowe miasteczko oddalone o ok. 20 km na zachód od Uścia nad Łabą,
– Luhačovice – uzdrowisko na Morawach (największe na obszarze tej krainy historycznej).