Rzym

22 maja 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Rzym jest stolicą i zarazem największym miastem Włoch. Leży nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym. Często określany jest mianem „Wiecznego Miasta” (nazywano go tak już w czasach starożytnych) czy „Stolicy świata”. Rzym należy też do grona najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Lot z Polski do Rzymu wynosi średnio dwie i pół godziny, rejsy są obsługiwane m.in. przez Ryanair.

Ceny w Rzymie

Walutą Włoch jest euro (1 EUR to ok. 4,31 zł – kurs z dnia 22 maja 2019 r.). W euro można zaopatrzyć się w Polsce, niemniej i na miejscu bez problemu wypłacimy pieniądze z bankomatu czy zapłacimy kartą. Ceny w Rzymie do najniższych nie należą, warto mieć to zatem na uwadze, przygotowując się do wyjazdu.

Przykładowe ceny:

– mleko 1 l – 1,20 EUR,

– biały chleb 0,5 kg – 1,50 EUR,

– filet z kurczaka 1 kg – 8,60 EUR,

– wołowina 1 kg – 15,00 EUR,

– woda mineralna 1,5 l – 0,41 EUR,

– pomarańcze 1 kg – 1,70 EUR,

– jabłka 1 kg – 1,80 EUR,

– banany 1 kg – 1,70 EUR,

– pizza w restauracji – od 8,00 EUR,

– gałka lodów – od 1,50 EUR,

– calzone – od 7,00 EUR,

– gnocchi z sosem pomidorowym – od 9,00 EUR,

– panierowany camembert z warzywami z grilla – od 6,00 EUR,

– spaghetti – od 8,00 EUR,

– kawa espresso – od 1,00 EUR,

– kawa cappuccino – od 1,20 EUR,

– lokalne piwo beczkowe 0,5 l – od 5,00 EUR,

– cheeseburger w lokalu typu fastfood – 2,40 EUR

– ragu – 10,00 EUR,

– risotto – od 9,00 EUR.

Uwaga! Podane ceny są cenami orientacyjnymi i nie stanowią oferty handlowej.

Zabytki w Rzymie

Co warto zobaczyć w Rzymie? Na brak atrakcji zdecydowanie nie można tu narzekać. Zabytkowe budowle i obiekty są dosłownie wszędzie, niemniej do tych najważniejszych zaliczają się:

– Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów powstał w latach 70-72 do 80 n.e., odbywały się tu m.in. walki gladiatorów, było to też miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Koloseum to wizytówka Rzymu oraz  jeden z siedmiu nowych cudów świata.

– Watykan

Państwo Watykańskie to enklawa na terytorium Włoch, od bardzo dawna jest to siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, tu właśnie urzęduje papież. Będąc w Watykanie, warto odwiedzić Bazylikę Św. Piotra.

– Muzea Watykańskie

Jest to najbogatsza kolekcja dzieł sztuki z całego świata. Zobaczymy tu m.in. takie obrazy jak „Święty Hieronim na pustyni” Leonarda da Vinci, „Przemienienie” Rafaela, „Złożenie do grobu” Caravaggia, słynną rzeźbę starożytną Grupa Laokoona czy Kaplicę Sykstyńską. Bilet do Muzeów Watykańskich najlepiej kupić online – jest co prawda nieco droższy niż kupowany w kasie, ale to ogromna oszczędność czasu (kolejki do kas są bardzo długie).

– Fontanna di Trevi

Barokowa fontanna, gdzie nakręcono jedną z najsłynniejszych scen kina – z filmu „La Dolce Vita” w reżyserii Federico Felliniego.

– Panteon

Pięknie zachowana świątynia wzniesiona ku czci najważniejszych rzymskich bóstw, którą Michał Anioł nazwał „konstrukcją anielską, a nie ludzką”.

– Forum Romanum

Najstarszy plac miejski w Rzymie otoczony sześcioma z siedmiu rzymskich wzgórz.

– Kapitol

Na wzgórzu Kapitońskim znajdują się m.in. Piazza del Campidoglio, pomnik Marka Aureliusza, pałac Senatorski, Muzeum Kapitolińskie.

– Schody Hiszpańskie

Rokokowe schody wybudowane  w latach 1723-1725, na których szczycie znajduje się XVI-wieczny kościół Trinità dei Monti.

– Usta Prawdy

Marmurowy medalion o średnicy ok. 175 cm z wizerunkiem brodatego bóstwa. Ocenia się, iż liczy ponad 2000 lat.

Plaże w Rzymie

Ostia to dzielnica Rzymu położona nad Morzem Tyrreńskim, w odległości ok. 25 km od centrum miasta. Są tam trzy bezpłatne plaże takie jak np. Il Curvone, La Spaggetta, Hakuna Matata czy Capocotta. Ogólnie na wybrzeżu ciągnącym się na długości ok. 14 km znajduje się mnóstwo plaż – zarówno bezpłatnych, jak i płatnych. Warto wspomnieć także o tzw. plażach specjalnych: rodzinnej, dzikiej, dla gejów, dla nudystów, brazylijskiej i prezydenckiej. Wstęp na nie jest płatny.

Rzym – informacje dla podróżnych

Osoby wybierające się do Rzymu nie potrzebują wizy. Ponieważ Włochy są członkiem Unii Europejskiej, wymagany jest jedynie ważny dowód osobisty lub paszport.

Każda pora jest dobra na zwiedzanie Rzymu – w stolicy Italii najgoręcej jest w okresie od czerwca do początku października, przy czym apogeum wysokich temperatur przypada na lipiec i sierpień. Dobrym pomysłem może być np. Rzym w październiku, kiedy to warunki są już idealne do zwiedzania.

Przylatujące do Rzymu samoloty lądują na lotniskach: Fiumicino (ok. 32 km na południowy-zachód od centrum miasta) i Ciampino (ok. 15 km na południowy-wschód od centrum miasta). Transport do centrum jest bardzo dobrze zorganizowany.

Turyści nastawieni głównie na zwiedzanie mogą zaopatrzyć się w kartę turystyczną ROMA PASS (dwudniową lub trzydniową) zapewniającą m.in. bezpłatny wstęp do niektórych obiektów i zniżki.

Rzym – pozostałe informacje i porady

Rzym uchodzi za bezpieczny kierunek, lecz tak jak wszędzie zalecana jest ostrożność. Po zmroku lepiej nie wychodzić w pojedynkę, trzeba też pilnować bagażu, pieniędzy oraz dokumentów.

Komunikacja miejska w Rzymie jest dobrze rozbudowana, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby stolicę Włoch zwiedzać pieszo.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments