Rzym – co warto zobaczyć?

2 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Stolica Republiki Włoskiej stanowi doskonały kierunek na weekend we dwoje lub dłuższy pobyt z rodziną. Jej wielowiekowe zabytki, a także romantyczne uliczki i kawiarnie, każdego roku przyciągają dziesiątki tysięcy turystów z różnych zakątków świata. Jeśli chcecie Państwo przeżyć na własnej skórze wspaniałą, rzymską przygodę, już dzisiaj zarezerwujcie bilet do „Wiecznego Miasta”. Najpierw jednak sprawdźcie, jakie miejsca warto tam zwiedzić oraz zobaczyć.

Rzym – ciekawe miejsca

– Koloseum (oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów) – prawdziwa wizytówka, a także symbol „Wiecznego Miasta”

Rzymskie Koloseum stanowi nr 1 na mapie zwiedzania Rzymu. Ta okazała, imponująca budowla z czasów starożytnych, po dziś dzień budzi rozmaite emocje oraz refleksje, zwłaszcza refleksje dotyczące ówczesnych budowniczych. W odległych czasach na terenie amfiteatru odbywały się walki gladiatorów, niewolników, a także dzikich zwierząt. Dzisiaj Koloseum stanowi symbol „Wiecznego Miasta”, bez którego trudno wyobrazić sobie Rzym.

Pamiętajmy! Amfiteatr Flawiuszów warto zobaczyć także od środka.

– Watykan, Plac Św. Piotra (Piazza San Pietro) oraz Bazylika – słynne trio, które koniecznie trzeba zobaczyć

Watykan, a przede wszystkim Piazza San Pietro oraz Bazylika Św. Piotra, to “must see” podczas pobytu we Włoszech. Każdy, kto postawi swoją stopę na Placu Św. Piotra, z pewnością będzie pod wrażeniem jego architektonicznego piękna. Warto wiedzieć, że centralny plac Watykanu został zaprojektowany przez Giovanniego Lorenza Berniniego, jednego z najwybitniejszych artystów baroku.

Dobra rada! Będąc na pielgrzymce lub wycieczce w Watykanie, koniecznie zajrzyjcie także do Bazyliki, a dokładniej – do Grot Watykańskich.

– Muzea Watykańskie – czyli prawdziwy „pochłaniacz” czasu

Muzea Watykańskie (Musei Vaticani) to nic innego, jak zespół muzeów, które gromadzą zbiory poszczególnych papieży. Warto podkreślić, że w słynnych salach muzealnych znajduje się najbogatsza kolekcja dzieł sztuki z całego świata – rzeźby, obrazy, mapy, posągi, sarkofagi itp. Zbiorów tych jest tak dużo, że nie sposób zobaczyć ich w ciągu jednego dnia. Na koniec warto jeszcze dodać, że na szczególną uwagę zwiedzających zasługują Kaplica Sykstyńska oraz Dziedziniec Szyszkowy.

– Forum Romanum (pol. – rynek rzymski) – najstarszy plac miejski w Rzymie

Forum Romanum (inna nazwa Forum Magnum) jest placem otoczonym sześcioma z siedmiu wzgórz – Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem oraz Kwirynałem. W odległych czasach stanowił on główny polityczny, religijny, a także towarzyski ośrodek Rzymu. A jak jest dzisiaj? W chwili obecnej Forum Romanum to jedynie ruiny dawnych imponujących budowli.

– Fontanna di Trevi (wł. Fontana di Trevi) – najbardziej rozpoznawalna barokowa fontanna w Rzymie

Fontanny di Trevi chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta charakterystyczna, okazała budowla, stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Rzymu. Ciekawostką może być fakt, że di Trevi swoją sławę zdobyła za sprawą sceny kąpieli Anity Ekberg w filmie „Słodkie Życie”. Jak nakazuje tradycja, do Fontanny należy wrzucić monetę. Wrzucenie monety stanowi bowiem gwarancję szybkiego powrotu do „Wiecznego Miasta”.

– Piazza Navona – popularne miejsce spotkań mieszkańców oraz przyjezdnych

Piazza Navona jest jednym z najpiękniejszych placów w Rzymie. Warto wspomnieć, że w odległych czasach na jego miejscu znajdował się Stadion Domicjana, starożytne miejsce zawodów atletycznych. Każdy, kto zamierza odwiedzić Plac Navona, powinien wiedzieć, że ten stanowi perełkę architektury barokowej, zaś jego najbardziej znaną atrakcją jest Fontanna Czterech Rzek (Nilu, Gangesu, Rio de la Plata oraz Dunaju).

– Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi) – fontanna umiejscowiona pośrodku rzymskiej Piazza Navona

Fontana dei Quattro Fiumi przedstawia personifikację czterech rzek z czterech znanych wówczas kontynentów. Do wspomnianych rzek należą Nil, Ganges, Rio de la Plata oraz Dunaj. Ta nieprawdopodobnie piękna budowla została wzniesiona w latach 1650 – 1651 przez Gianlorenza Berniniego, na zlecenie papieża Innocentego X. Kolejną ciekawostką jest to, że obelisk znajdujący się pośrodku fontanny został tam przeniesiony na polecenie artysty z via Appia za zgodą papieża.

– Panteon (łac. Pantheon) – jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności w Europie

Panteon stanowi obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania „Wiecznego Miasta”. Ta wspaniale zachowania, okrągła budowla, została wzniesiona jako świątynia ku czci najważniejszych rzymskich bóstw. O jej pięknie wypowiedział się nawet słynny Michał Anioł, stwierdzając, że jest ona „Angelico Disegno e umano non” – „Konstrukcją anielską, a nie ludzką”.

Obiekty sakralne, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w Rzymie

Nie od dzisiaj wiadomo, że „Wieczne Miasto” charakteryzuje się obecnością „niezliczonej” ilości świątyń, bazylik oraz obiektów sakralnych. Podróżując po stolicy Włoch, nie sposób zatem odwiedzić każdego miejsca kultu – jest ich naprawdę wiele. Być jednak w Rzymie i nie zobaczyć słynnych budowli to zwyczajnie… nie wypada.

Mając na uwadze powyższe, przygotowaliśmy dla Państwa listę 3. miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć będąc w „Wiecznym Mieście”. Oto i one:

1). Bazylika Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej), nazywana również Bazyliką Matki Bożej Śnieżnej – monumentalna budowla położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie, poświęcona św. Marii z Nazaretu. Warto wiedzieć, że Bazylika Santa Maria Maggiore jest pierwszym, a także największym kościołem rzymskim poświęconym właśnie Matce Bożej.

2). Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników (wł. Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) – świątynia zbudowana w ruinach Term Dioklecjana. Ciekawostką jest również fakt, że drzwi do bazyliki zostały zaprojektowane przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

3). Kościół Il Gesù (Kościół Najświętszego Imienia Jezusa) – pierwszy kościół jezuitów w Rzymie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments