Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

1 września 2020
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.3]

Muzeum wielu osobom kojarzy się z nudnym wykładem i licznymi zakazami, są jednak i takie placówki jak Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, gdzie nic nie jest schowane za szybą, a emocjonalne reakcje są mile widziane. Czego można się spodziewać po wizycie w takim miejscu?

Prawdziwie „żywe” muzeum

To, co wyróżnia toruńskie Muzeum Piernika, to sposób przedstawienia historii. Jest to nowoczesne, interaktywne muzeum, więc nie ma tutaj tradycyjnego oglądania eksponatów w gablotach – od gości wręcz oczekuje się pełnego zaangażowania.

Muzeum powstało w 2006 roku i bardzo szybko stało się jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Leży w centrum Torunia, przy ulicy Rabiańskiej 9. Nie jest wielkie, za to bardzo klimatyczne. Na pierwszym piętrze goście mogą poczuć się jak w czasach średniowiecza, poznając wszystkie rytuały związane z wypiekaniem pierników pod nadzorem Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej. Oboje mają poczucie humoru i naprawdę robią fajny klimat. Jest wiedza, ale jest również sporo śmiechu przy tym wszystkim.

Drugie piętro to manufaktura z początku XX wieku, z oryginalnymi niemieckimi maszynami piekarskimi, zabytkowym piecem i woskowymi formami. W manufakturze prowadzone są warsztaty dekorowania – każdy uczestnik wycieczki może własnoręcznie przyozdobić upieczony wcześniej piernik. Tutaj już klimat zupełnie inny niż na pierwszym piętrze. Tam było moim zdaniem zdecydowanie ciekawiej.

Placówka zajmuje się także tą klasyczną muzealną działalnością – w Muzeum Piernika zgromadzono ponad setkę eksponatów związanych z produkcją i sprzedażą pierników, a gościom wolno tych przedmiotów dotykać, a nawet osobiście sprawdzić jak działają.

Żywe Muzeum Piernika – jak wygląda zwiedzanie?

Muzeum znajduje się w kamienicy, więc ma ograniczoną przestrzeń – w pokazie może wziąć udział maksymalnie 40 osób, a każdy pokaz zaczyna się o pełnej godzinie. Cała wizyta trwa około 80 minut.

W cenie biletu jest zwiedzanie obu pięter muzeum oraz wypiek piernika, który można zabrać ze sobą na pamiątkę. Wszystkie robione na miejscu pierniki przygotowywane są według starych, oryginalnych receptur.

O godzinie 14:00 pokaz pieczenia pierników organizowany jest w języku angielskim.

Żywe Muzeum Piernika – godziny otwarcia

Muzeum otwarte jest codziennie, także w niedziele, od 10:00 do 18:00. Ostatni pokaz organizowany jest o godzinie 17:00. Możliwa jest także organizacja pokazów poza standardowymi godzinami – trwają one 60 minut i mają droższe bilety. Placówka jest zamknięta w Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok oraz 1 listopada.

Rezerwacja nie jest konieczna, jednak biorąc pod uwagę dużą popularność muzeum, zwłaszcza w sezonie turystycznym, warto wcześniej zadbać o zakup biletów. Rezerwacji dokonuje się online, na stronie muzeum – nie trzeba się logować by sprawdzić, jakie terminy są wolne. My kupowaliśmy bilety wcześniej – na miejscu już nie dało się ich kupić na tę godzinę, która nam pasowała. Możliwe, że w tygodniu jest łatwiej – my byliśmy tam w niedzielę.

Żywe Muzeum Piernika – czy warto?

Niezależnie od tego, czy się lubi pierniki, muzeum im poświęcone z pewnością warto odwiedzić. Nasza wizyta w lipcu 2020 roku potwierdziła, że to atrakcyjna rozrywka dla każdego, a półtoragodzinna wycieczka mija nie wiedzieć kiedy.

Warsztaty z udziałem publiczności są bardzo wciągające, a osoby je prowadzące naprawdę znają się na rzeczy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje certyfikat na pamiątkę, a zdobytą podczas tych zajęć wiedzę śmiało można wykorzystać podczas szykowania wypieków na kolejne święta. Zdecydowanie polecam – zarówno z dziećmi, jaki i bez.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments