Złote Piaski

13 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 54 Average: 4.1]

Sposób na udany wypoczynek? Pomysłów jest wiele – jak chociażby wycieczka do Bułgarii, gdzie na turystów czekają piaszczyste plaże, piękne krajobrazy i interesujące zabytki. Wybrzeże Morza Czarnego to miejsce zapewniające mnóstwo atrakcji i sprzyjające nie tylko plażowaniu, ale i aktywnym formom spędzania czasu. Złote Piaski to jeden z najbardziej znanych kurortów znajdujących się w tym regionie.

Złote Piaski to wczasowy ośrodek cieszący się ogromną popularnością już od kilkudziesięciu lat. Leży w odległości ok. 17 km na północ od Warny, zaś jego nazwa to zasługa legendy o piratach. Mieli oni właśnie tutaj zakopać swoje skarby, ale ziemia postanowiła ukarać ich za niegodne czyny i zamieniła wszystkie bogactwa w złocisty piasek. Jako miejscowość wypoczynkowa Złote Piaski zaczęły się rozwijać w larach 50-tych XX w. Obecnie dysponują świetnie rozbudowanym zapleczem dostosowanym do potrzeb masowej turystyki. Składają się na nie m.in. liczne hotele, pensjonaty, wille, kasyna, przystań jachtowa, kluby i lokale gastronomiczne itp. Z Polski lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2 godzin – samolot ląduje w Warnie, skąd do Złotych Piasków kursują autobusy.

Ceny w Złotych Piaskach

Przystępne ceny w Bułgarii to istotna przesłanka przemawiająca na korzyść urlopu w tym kraju. Ogólnie jest taniej niż w Polsce, chociaż w Złotych Piaskach za niektóre rzeczy zapłacimy więcej – zwłaszcza w sezonie, który trwa tutaj od maja do października. A jaką walutę zabrać do Bułgarii? Najlepiej euro, które w bułgarskich kantorach bez problemu wymienimy na lewy (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 13 marca 2018). Gdzieniegdzie w dużych kurortach takich jak Złote Piaski lewy kupimy za złotówki – ale pamiętajmy o tym, że raczej nie będzie się to nam opłacać (podobnie jak zakup bułgarskiej waluty w Polsce).

Zabytki w Złotych Piaskach

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Złotych Piaskach? Na podziw zdecydowanie zasługują walory krajobrazowe i przyrodnicze – kurort zlokalizowany jest bowiem na terenie parku narodowego. Wytyczonych zostało na jego obszarze sporo szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. A co jest ciekawego w okolicy? Nieopodal znajduje się monastyr Aładża – średniowieczny klasztor skalny. Poza tym opłaca się też zwiedzić Warnę, gdzie do dnia dzisiejszego przetrwały m.in. ruiny budowli rzymskich i bizantyjskich. Niedaleko Warny (ok. 18 km na zachód) rozciąga się Kamienny Las – zespół gładkich i foremnych kamiennych kolumn o wysokości do 6 m.

Plaże w Złotych Piaskach

Słynąca z niezwykłej urody plaża stanowi bardzo ważny punkt na mapie Złotych Piasków i jedną z największych lokalnych atrakcji. Rozciąga się na długości ok. 4 km (w niektórych miejscach ma na szerokość ok. 100 m) i jest podzielona na mniejsze odcinki. Funkcjonują przy niej wypożyczalnie sprzętu sportowego i plażowego, a także bary, gdzie można coś przekąsić czy wypić drinka.

Pogoda w Złotych Piaskach

Letnie temperatury w Bułgarii nad Morzem Czarnym to coś dla wielbiciel pięknej, słonecznej pogody. W Złotych Piaskach najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, gdzie w ciągu dnia jest przeciętnie ok. 30 st. C. Jeśli ktoś nie przepada za upałami, a chciałby delektować się urokiem tych okolic, niech wybierze się na wakacje w kwietniu. Najniższe temperatury w Złotych Piaskach panują w styczniu – średnio ok. 5 st. C.

Złote Piaski – ważne informacje

Oto kilka przydatnych informacji dla osób wybierających się na wakacje do Złotych Piasków:

wiza do Bułgarii jest zbędna – kraj ten należy do UE, a na obszarze Wspólnoty obowiązuje swobodny przepływ osób,

– niedrogi internet w Bułgarii to nie problem, poza tym znakomita większość hoteli w Złotych Piaskach (jak również i w innych kurortach) oferuje bezpłatne wi-fi,

bezpieczeństwo w Bułgarii to istotna kwestia, która interesuje wszystkich podróżnych – Bułgaria uważana jest za stosunkowo bezpieczny kraj, niemniej każdy powinien uważać na siebie, tak jak zresztą wszędzie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments