Zjednoczone Emiraty Arabskie

15 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kraje arabskie to jeden z najmodniejszych obecnie trendów turystycznych. Szczególną popularnością cieszą się Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie dostać się można m.in. tanimi liniami lotniczymi – sprawdź, co warto tam zobaczyć i jakie kwestie mieć na uwadze przed wyjazdem.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo na Bliskim Wschodzie. Leży nad Zatoką Perską i Zatoką Omańską. Składa się z siedmiu emiratów, a stolicą jest Abu Zabi. Jak dojechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Oczywiście samolotem. Połączenia są obsługiwane przez linie Emirates i Wizz Air. To, ile trwa lot do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zależy przede wszystkim od wybranych linii i rodzaju rejsu. Wizz Airem do Dubaju leci się bezpośrednim samolotem – ok. 6 godzin. Jeśli natomiast postawimy na opcję z przesiadkami, podróż zajmuje przeważnie ok. 7 godzin 30 minut.

Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Teoretycznie można przez cały rok, niemniej najbardziej polecany jest okres od początku listopada do połowy kwietnia – w Zjednoczonych Emiratach Arabskich temperatury są wówczas najprzyjemniejsze, zwykle poniżej 30 st. C. Już pod koniec kwietnia zaczyna się robić gorąco – największe upały (ponad 40-stopniowe) panują w czerwcu, lipcu i sierpniu. Należy też brać poprawkę na ramadan – święty miesiąc muzułmanów, który dla turystów z Europy może być nieco uciążliwy z różnych względów. Jest to święto ruchome – w 2019 r. zaczyna się 5 maja, a kończy 4 czerwca.

Ważna informacja: w Zjednoczonych Emiratach Arabskich internet jest dość rozpowszechniony. Dotyczy to dużych miast, na prowincji jest z tym już gorzej. Hotele oferują darmowe wi-fi, innymi opcjami są kafejki internetowe lub zakup karty SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Czy w ZEA spędzimy bezpieczne wakacje? To jedna z najistotniejszych pytań zadawanych przez turystów. Osoby, które odwiedziły ten kraj, twierdzą iż jest tam bezpiecznie – pomimo tego, że w mediach nieraz słyszy się o niespokojnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Warto pamiętać o tym, że ZEA to jeden z krajów o najniższym wskaźniku przestępczości na świecie. Przed wyjazdem warto zapoznać się z komunikatami na stronie MSZ, a będąc w ZEA należy śledzić komunikaty władz porządkowych i zachować zwykłą ostrożność, która niezbędna jest wszędzie. W miejscach publicznych lepiej nie pokazywać się pod wpływem alkoholu, dobrym pomysłem nie jest też korzystanie z nieoznakowanych taksówek.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – wiza

Wiza nie jest potrzebna obywatelom polskim wjeżdżającym do ZEA – pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 90. dni w okresie 180. dni. Trzeba posiadać paszport zachowujący ważność jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu do ZEA.

Jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham (1 AED to ok. 1,03 zł – kurs z dnia 15 marca 2019). Z zakupem dirhemów w Polsce może być duży problem, dlatego też na wymianę najlepiej zabrać dolary lub euro. A na jakim poziomie kształtują się ceny? Zjednoczone Emiraty Arabskie są pod tym względem zróżnicowane – wszystko zależy od tego, co i gdzie się kupuje. Warto jednak mieć przy sobie nieco więcej pieniędzy.

Zabytki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się nade wszystko z Dubajem zwanym często „Miastem ze Złota”. To największe miasto ZEA. Jego wizytówką jest największy na świecie budynek – wieżowiec Burj Khalifa o wysokości 829 m. W Dubaju nie brakuje wielu nowoczesnych budowli zaprojektowanych z ogromnym rozmachem. Innymi znanymi atrakcjami są centrum handlowe Dubai Mall o powierzchni 1,1 mln m kw. oraz Burj Al Arab, jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata o charakterystycznym kształcie przypominającym żagiel. Nie sposób też nie wspomnieć o pięknych plażach – Jumeraih Open, Kitesurfing, Mercato czy Umm Suqeim Park.

ZEA to rzecz jasna nie tylko Dubaj. Godne uwagi są również:

– Abu Zabi – stolica kraju słynąca m.in. z imponującego Meczetu Szejka Zayeda wzniesionego z białego marmuru (to jeden z największych na świecie meczetów),

– Ras al Khaimah – emirat określany jako „klejnot w koronie ZEA” z uwagi na malownicze położenie i przepiękne krajobrazy.

Kurorty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Większość turystów przylatujących do ZEA zatrzymuje się w Dubaju, niemniej nie jest to jedyne miejsce, gdzie można się zatrzymać. Atrakcyjnym regionem jest wspomniany już emirat Ras al Khaimah – jest tu sporo ośrodków wypoczynkowych, w sam raz dla osób pragnących odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Godne polecenia są także ośrodki w emiracie Fujairah, gdzie panują idealne warunki do nurkowania i snurkowania – w ramach ciekawostki nie zaszkodzi nadmienić, iż jest to jedyny emirat nieleżący nad Zatoką Perską (położony jest nad wybrzeżem Oceanu Indyjskiego). Świetną infrastrukturą turystyczną odznacza się także emirat Sharjah z licznymi piaszczystymi plażami i sztuczną laguną.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments