Zarzis

17 marca 2019
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 3.8]

Zarzis to tunezyjska miejscowość położona na jej wybrzeżu w najodleglejszym jego południowym zakątku niedaleko granicy z Libią, w pobliżu wyspy Dżerby, na którą można stąd popłynąć poprzez kilkukilometrową groblę bezpośrednio łączącą kontynentalny kurort z tunezyjską wyspą. Zarzis słynie z portu rybackiego, w którym łowi się gąbki, a także wielu atrakcji i świetnej bazy hotelowej.

Atrakcje Zarzis

Jedną z największych atrakcji jest Synagogue de Zarzis zwana również Miszkan Jakow – sefradyjska synagoga z końca XIX wieku, zbudowana w stylu mauretańskim z bogato zdobionym wnętrzem, pięknymi malowidłami oraz tradycyjnym chedrem – żydowskim miejscem nauki. Na początku XX wieku w świątyni ukryte były drogocenne zwoje Tory – uległy jednak całkowitemu zniszczeniu podczas ogromnego pożaru.
Z Zarzis warto udać się do pobliskiego miasta Madanin o wyjątkowym arabskim klimacie, gdzie są setki urokliwych sklepików z pamiątkami. Kręcono tu liczne sceny serii filmów „Gwiezdne Wojny”. Warta uwagi jest także pobliska wioska Al-Matamir z 600-letnią tradycyjną arabską dzielnicą kasr oraz kilkupiętrowymi ghurfami (tradycyjnymi budowlami), które dziś zostały zagospodarowane na hotele.
Prawdziwą gratką w Zarzis jest Święto Gąbek, odbywające się co roku pod koniec lipca. Gąbki (małe żyjątka) poławiane są w tym regionie od stuleci, a w czasie ich święta odbywają się liczne konkursy rybaków.
Z miasta właściwie na własną rękę można wybrać się na Saharę z lokalnymi mieszkańcami lub małymi biurami podróży. Zarzis leży także niedaleko chottów – tutejszych słonych jezior oraz blisko tunezyjskich neft – rozległych plantacji daktyli. Stanowi świetną bazę wypadową na krótkie i długie wycieczki.
Zarzis docenią także osoby spragnione plażowania oraz sportów wodnych. Funkcjonuje tu całkiem sporo klubów nurkowych oraz wypożyczalni sprzętu. Większość hoteli udostępnia też sprzęt swoim gościom bez dodatkowych opłat. Na lokalnej plaży można grać w siatkówkę plażową i piłkę nożną dzięki wydzielonym, specjalnie przygotowanym strefom.
Plaże otoczone są palmami, dzięki czemu nawet pobyt z dziećmi będzie udany i bezpieczny – każdy znajdzie tu kawałek cienia, sporo słońca i skorzysta z idealnych wakacji.

Informacje praktyczne:

-Na zakup pamiątek czy lokalnych wyrobów najlepiej wybrać się w poniedziałek lub piątek – te dwa dni w mieście są uznawane za najbardziej handlowe.
-Atrakcją w lokalnych hotelach są gabinety talasoterapii – można w nich skorzystać z zabiegów wykorzystujących bogactwa morza: morską wodę, błoto, algi, wodorosty i glinę. Zabiegi szczególnie poleca się osobom o niskiej odporności, a także chorującym na schorzenia tarczycy, układu oddechowego i choroby skórne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments