Zamek w Ojcowie

1 stycznia 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zamek w Ojcowie leży na terenie parku narodowego i jest celem wielu wycieczek turystycznych. Dzięki konserwacji przeprowadzonej w ostatnich latach udało się odtworzyć część zniszczonych elementów zamku oraz udostępnić miejsca wcześniej zamknięte dla zwiedzających. Co tak szczególnego jest w tym zamku?

Zamek w Ojcowie – atrakcje

Jest to zamek, który powstał w ramach systemu obronnego Orlich Gniazd. Stoi na Górze Zamkowej, a podziwianie krajobrazu z tego miejsca jest znacznie wygodniejsze, odkąd wybudowano specjalny, stalowy pomost widokowy. Spora część ojcowskiego zamku została niestety zniszczona, ale cały czas trwają prace renowacyjne, mające przywrócić dawną świetność tego obiektu.

Wciąż jednak jest tu co oglądać. Zamek został wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego, w XIV wieku. Początkowo chronił kupców podróżujących pobliskim szlakiem handlowym i był częścią systemu obronnego przed Luksemburczykami. W XVII zamek został rozbudowany, a fortyfikacje wzmocniono, ale w czasach zaborów budowla zaczęła powoli ulegać dewastacji.

Zamek w Ojcowie – cennik

Wejście na ojcowski zamek jest płatne. Dorośli płacą za bilet 18 zł, bilety dla dzieci oraz studentów do 26 roku życia kosztują 9 zł. Prawo do ulgi mają także emeryci i renciści. Osoby przyjeżdżające do zamku własnym samochodem muszą jeszcze zapłacić za parking – stawka godzinowa to 8 zł. Autokary wycieczkowe mogą korzystać tylko z parkingu „Złota Góra”, gdzie godzinny postój kosztuje 25 zł.

Zamek w Ojcowie – godziny otwarcia

Ojcowski zamek jest dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty. Zwiedzanie zamku jest możliwe w godzinach 9:00 – 18:00, przy czym ostatnie wejście dla turystów jest o 17:30. W niedzielę i święta zwiedzanie jest wydłużone o jedną godzinę.

Zamek w Ojcowie – czy warto?

Mimo podejmowanej już w XIX wieku próby odbudowy zamku, z dawnej imponującej budowli zachowała się jedynie część murów obronnych, ruiny budynków mieszkalnych, brama wjazdowa oraz wieża. Byliśmy tam w czerwcu 2021 roku i możemy potwierdzić, że i tak jest to niezwykle malownicze miejsce – zachowane ruiny kryją wiele tajemnic, a z góry można podziwiać widok na Dolinę Prądnika.

W Ojcowskim Parku Narodowym wiedzieliśmy również: Zamek Pieskowa Skała, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Jaskinię Łokieta, Maczugę Herkulesa.

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments