Zamek w Kórniku

20 września 2020
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.3]

Zamek w Kórniku prawdopodobnie został wybudowany już w średniowieczu, jednak jego obecna forma pochodzi z XIX wieku. Znany jest jako dom Tytusa i Celestyny Działyńskich – to właśnie oni doprowadzili do jego gruntownej przebudowy. Dzisiaj zamek oraz znajdująca się w nim kolekcja dzieł sztuki służą jako muzeum.

Zamek w Kórniku – co warto zobaczyć?

Dużą atrakcją zamku jest to, że jego wnętrza mniej przypominają muzeum, a bardziej prawdziwą rezydencję, w której wciąż toczy się życie. Zamek zwiedzać można samemu lub z pracownikiem muzeum – indywidualnym turystom pomaga aplikacja na smartfona z audioprzewodnikiem.

Co jest do zobaczenia? Pierwsza na trasie jest zamkowa sień, po prawej stronie znajduje się Pokój Władysława Zamoyskiego. Kolejne pomieszczenie to pokój zamieszkiwany przez właścicielki zamku, nazywany Pokojem Generałowej na cześć Jadwigi Zamoyskiej. Godny uwagi jest także pięknie wyposażony Salon, Sala jadalna oraz Pokój Fundatorów. W wieży zamku znajduje się Zakątek Myśliwski, na piętrze koniecznie trzeba zajrzeć do Sali Mauretańskiej.

Do dyspozycji zwiedzających jest też Powozownia, Oficyny Zamkowe oraz Arboretum Kórnickie, czyli rozległy park z najstarszą w kraju kolekcją roślin drzewiastych.

Zamek w Kórniku – cennik biletów

Osoby dorosłe płacą za wejście 16 zł. Dzieci, młodzież, studenci, emeryci i renciści – 8 zł. Bilety kupuje się w kasie przy wejściu na teren Zamku i warto mieć na uwadze, że sprzedaż wejściówek kończy się pół godziny przed zamknięciem obiektu dla zwiedzających. Możesz też zarezerwować prywatną wycieczkę z przewodnikiem – online.

Zarezerwuj bilety do zamku online

 

Zamek w Kórniku – godziny otwarcia

Zamek otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00. Grupy zorganizowane powinny wcześniej uprzedzić o swoim przybyciu – rezerwacji można dokonać drogą mailową lub telefonicznie, w godzinach pracy muzeum.

Jedna grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 35 osób.

Zamek w Kórniku – czy warto

Już sama budowla wygląda bardzo atrakcyjnie, przyciągając uwagę mnóstwem detali architektonicznych. Wnętrza też nie rozczarowują, zarówno gdy chodzi o sam wystrój, jak i związane z nim historie.

Kórnik jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę dla mieszkańców Poznania oraz turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski. Byliśmy tam w lipcu 2020 roku – oprócz zwiedzania samego zamku udało się także odwiedzić bibliotekę PAN, jedną z największych w kraju, wypocząć w ogrodzie dendrologicznym i posłuchać o historii Białej Damy.

Na czas zwiedzania okolicy wykupiliśmy pobyt w Hotelu Olender. Odwiedziliśmy również pałac w Rogalinie, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, a także Żywe Muzeum Piernika.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments