Zamek Sforzów (Castello Sforzesco)

12 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Castello Sforzesco to zabytkowy, XV-wieczny zamek zbudowany z cegły, który wznosi się w samym sercu Mediolanu. Dzisiaj pełni rolę muzeum i jest jedną z najważniejszych turystycznych atrakcji nie tylko w samym Mediolanie, ale i w całej Lombardii. Warty uwagi jest także miejski park otaczający zamek.

Castello Sforzesco – atrakcje

Zamek Sforzów zaczęto wznosić w połowie XV wieku. Stoi on na planie kwadratu i ma rozległy dziedziniec, natomiast zewnątrz zamek otaczają grube mury z blankami i narożnymi basztami. Podczas zwiedzania oglądać można również wnętrza zamku i zabytkowe komnaty – wiele z nich ma jeszcze oryginalne wykończenie.

 

Castello Sforzesco był siedzibą książęcą potężnego rodu Sforzów. Po drugiej wojnie światowej urządzono w nim muzeum. Castello Sforzesco słynie z cennych eksponatów, jak chociażby Pietà Rondanini autorstwa Michała Anioła, a Galeria Obrazów obejmuje kolekcje sztuki włoskiej, francuskiej i holenderskiej, pod czasów średniowiecznych po barok. Jest tu także bardzo ciekawe Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuki Użytkowej oraz Muzeum Prehistoryczne.

Castello Sforzesco – godziny otwarcia

Zamek Sforzów jest otwarty codziennie od 7:00 do 19:30. Ekspozycje muzealne zwiedzać można w godzinach 10:00 – 17:30, od wtorku do niedzieli. Muzeum Castello Sforzesco jest zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia oraz 1 maja.

 Castello Sforzesco – cennik

Wejście na dziedziniec zamkowy jest bezpłatne, za darmo można także zwiedzać część budynku. Biletowane są muzea oraz ekspozycje zamkowe. Bilet normalny kosztuje 5 euro, bilet ulgowy, dla studentów oraz seniorów powyżej 65 roku życia, jest dostępny w cenie 3 euro. Dzieci poniżej 18 lat wchodzą do Castello Sforzesco za darmo. Muzea można zwiedzać bez żadnych opłat w każdy pierwszy i trzeci wtorek od godziny 14:00 oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Karta turystyczna, upoważniająca do wstępu przez trzy dni, jest w cenie 12 euro od osoby.

Sprawdź: samodzielne zwiedzanie Mediolanu.

Castello Sforzesco – czy warto?

Nasza wycieczka do Castello Sforzesco miała miejsce w październiku i bardzo polecamy to miejsce. Zamek jest spory i samo oglądanie jego murów obronnych stanowi sporą atrakcję, ale i tak warto zajrzeć jeszcze do zamkowych muzeów. Przy zamku są też piękne ogrody i parki, a w sezonie turystycznym na dziedzińcu Castello Sforzesco odbywają się różnego rodzaju koncerty oraz imprezy masowe.

Oto inne zabytki w Mediolanie i atrakcje, które zaliczyliśmy: Katedra Duomo w Mediolanie, „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, Arco della Pace, Cimitero Monumentale, Teatr La Scala, Galleria Vittorio Emanuele II.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments