Zamek Pieskowa Skała

8 stycznia 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zamek Pieskowa Skała powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Początkowo służył jako strażnica graniczna, potem przebudowano go na renesansową siedzibę magnacką. Obecnie jest częścią Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała – atrakcje

Gotycki zamek stanowił część łańcucha Orlich Gniazd. W XVI wieku, po przebudowie, zamek stał się rodową rezydencją i zyskał nowe fortyfikacje, ale sto lat później doświadczył poważnych zniszczeń podczas potopu szwedzkiego. Odbudowany w XVIII wieku stał się własnością Wielopolskich, jednak kolejny pożar zniszczył najstarszą część budowli.

W następnych latach posiadłość przechodziła z rąk do rąk, a ponieważ był najlepiej zachowanym zamkiem na szlaku Orlich Gniazd, poddano go gruntownej renowacji i włączono do kompleksu muzealnego na Wawelu.

Zamek Pieskowa Skała – cennik

Najwygodniej jest kupować bilety w systemie online. Kasa jest czynna od środy do niedzieli do godziny 18:30. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, a cena biletu zależy od trasy. W poniedziałek wstęp na dziedziniec jest bezpłatny, we wtorki można za darmo oglądać ekspozycje na zamku. W pozostałe dni tygodnia bilet normalny kosztuje 14, 24 lub 28 zł, w zależności od wyboru wariantu zwiedzania, bilety ulgowe kosztują odpowiednio 12, 18 i 22 zł. Wstęp na dziedzińce zamkowe kosztuje 8 zł (ulgowy 6 zł), bilet rodzinny można kupić za 25 zł.

Zamek Pieskowa Skała – godziny otwarcia

W poniedziałek dla zwiedzających otwarty jest tylko dziedziniec, w godzinach 9:00 – 19:00. Wtorkowe ekspozycje można oglądać od 10:00 do 15:00, dziedziniec jest otwarty do 19:00. W środy, czwartki i piątki ekspozycje oraz trasy turystyczne funkcjonują od 9:00 do 17:00, w soboty i niedziele zwiedzanie kończy się o godzinie 18:00. Ogród włoski otwarty jest tylko podczas ładnej pogody, od 9:00 do 17:00.

Zamek Pieskowa Skała – czy warto?

Mało który zamek w tym regionie zachował się równie dobrze, co Pieskowa Skała. To punkt obowiązkowy wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym, choć ze względu na ilość atrakcji, jakie są tu na miejscu, warto na zwiedzanie zamku przeznaczyć więcej czasu.  My byliśmy tam w czerwcu 2021 roku i było to niezapomniane przeżycie. Zamek zachwyca swoją architekturą i malowniczą lokalizacją – tuż obok znajduje się słynna Maczuga Herkulesa. Obiekt jest świetnie zachowany i zachwyci nie tylko pasjonatów historii.

Zwiedziliśmy również: Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, Jaskinię Łokieta, Maczugę Herkulesa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments