Zamek Hofburg w Wiedniu

9 czerwca 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Hofburg to historyczna rezydencja władców Austrii, zamieszkiwana przez nich od XIII wieku. Przez wszystkie te lata zamek był wielokrotnie przebudowywany i powiększany, aż do współczesnej formy, która jest zdominowana przez styl barokowy. Dzisiaj Hofburg to muzeum opowiadające bogatą historię cesarstwa.

Zamek Hofburg w Wiedniu – atrakcje

W oryginalnej wersji XIII-wieczny Hofburg był zamkiem gotyckim, ale po licznych przebudowach zyskał typowo barokowy charakter z klasycznymi akcentami. Jego najstarsza, średniowieczna część to Dziedziniec Szwajcarski, który łączy się z Bramą Szwajcarską w stylu renesansowym. Wokół rozległego placu rozciąga się „stary pałac”, a obok niego znajduje się XVI-wieczny pałac Amelii oraz barokowe skrzydło Leopolda.

Nie wszystkie komnaty zamku są otwarte dla turystów, ale te najciekawsze pomieszczenia na szczęście są dostępne. Podczas wycieczki po Hofburgu można zajrzeć do Apartamentów Cesarskich, Cesarskiego Skarbca i Komnaty Srebrnej, wielką atrakcją jest też sala paradna austriackiej Biblioteki Narodowej oraz galeria Albertina. Historię słynnej cesarzowej Elżbiety przedstawia muzeum Sisi.

Zamek Hofburg w Wiedniu – cennik

Bilet wstępu kosztuje:

– 16 euro dla dorosłych

– 10 euro dla dzieci w wieku 6-18 lat

– 15 euro dla studentów do 25 roku życia

– 15 euro dla osób niepełnosprawnych i posiadaczy Vienna Card

Zwiedzając Hofburg z przewodnikiem trzeba do ceny biletu doliczyć jeszcze 4 euro – w przypadku dzieci jest to 2 euro.

W Museum Sisi wejście kosztuje 40 euro, dla dzieci 27 euro. Studenci, osoby niepełnosprawne oraz posiadające Vienna Card płacą 37 euro. Dla szkolnych grup zorganizowanych cena biletu wynosi 19 euro za osobę.

Zamek Hofburg w Wiedniu – godziny otwarcia

Zwiedzanie Hofburga jest możliwe w godzinach 9:30 – 17:00, ostatnie wejście odbywa się jednak o 16:00. Hofburg jest otwarty codziennie. Większe grupy są proszone o dokonanie wcześniejszej rezerwacji.

Sprawdź: plan zwiedzania Wiednia

Zamek Hofburg w Wiedniu – czy warto?

W przewodnikach turystycznych zamek Hofburg jest zwykle wymieniany jako główna atrakcja Wiednia i miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Po naszej wycieczce we wrześniu też polecamy Hofburg, bo w pełni zasługuje on na swoją renomę na turystycznej mapie Europy. Podczas zwiedzania wielkie wrażenie robi nie tylko wystrój cesarskich komnat, ale i zgromadzone dzieła sztuki, a na Heldenplatz można się zrelaksować po wycieczce i podziwiać widok na zamek oraz Leopoldinischer Trakt.

Zaliczaliśmy również: Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Ratusz w Wiedniu, Katedra św. Szczepana w Wiedniu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Schloss Belvedere.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments