Zaginione miasto Ubar

3 września 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ubar to tajemnicze, zaginione miasto, którego ślady można znaleźć we współczesnym Omanie. Miasto schowane jest pod piaskami Pustyni Arabskiej, i do dzisiaj nie jest jasne, co dokładnie się z nim stało i dlaczego spotkał je tak tragiczny los. Niezwykła sceneria, jak i niezwykła historia miasta, przyciągają do Ubaru bardzo wielu turystów.

Zaginione miasto Ubar – atrakcje

Ubar został odkryty w 1992 roku i z miejsca stał się archeologiczną sensacją, przyciągającą zarówno archeologów, jak i spragnionych wrażeń turystów. Podczas badań uznano, że jest to właśnie zaginione miasto wspomniane w Koranie, które powstało prawdopodobnie ponad 5 tysięcy lat temu. Miasto było bardzo bogate i istotne dla regionu, znane z rozwoju nauki, medycyny, astrologii, kultury.

Według legendy, miasto zostało zniszczone przez Boga, który nasłał na mieszkańców burze piaskowe i na zawsze schował je pod pustynią. W ubiegłym wieku udało się odkopać część murów miejskich i ruiny zabudowań, ale większość wciąż pozostaje kryta pod piaskiem. Lokalizację Ubaru udało się namierzyć dzięki satelitom NASA.

Zaginione miasto Ubar – godziny otwarcia

Wykopaliska Ubar można zwiedzać codziennie, w godzinach 9:00 – 18:00. W piątki wstęp jest możliwy dopiero od godziny 14:00. W okresie muzułmańskiego święta Id al-Adha miejsce może być czasowo zamknięte dla turystów lub otwarte w godzinach innych niż zazwyczaj.

Zobacz również: wiza do Omanu

Zaginione miasto Ubar – cennik

Na zwiedzanie zaginionego miasta warto przeznaczyć cały dzień – dojazd z Salalah, skąd zazwyczaj organizowane są wycieczki, zajmuje nieco czasu. Cena wycieczki do Ubar zależy od operatora wyprawy i może obejmować także dodatkowe atrakcje związane z pobytem na pustyni. Jest też opcja samodzielnej wyprawy, z wynajęciem prywatnego samochodu – bilet wstępu do zaginionego miasta Ubar kosztuje około 8 dolarów od osoby.

Sprawdź: ceny w Omanie

Zaginione miasto Ubar – czy warto?

Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc podczas wyprawy do Omanu, mimo że znajduje się dość daleko od pozostałych atrakcji turystycznych tego kraju. My odwiedziliśmy zaginione miasto Ubar w lutym i możemy szczerze polecić to miejsce. Wtedy nie panują mocne upały. Duże wrażenie robią nie tylko odkryte do tej pory ruiny, ale też niezwykłe formacje skalne znajdujące się na pustyni.

 

 

 

 

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments