Zabytki w Skopje

2 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Skopje (dawniej też Skopie) jest stolicą Macedonii Północnej, a także jednym z najchętniej odwiedzanych miast w kraju. Na uwagę zasługuje fakt, że w stolicy mieszka ponad 500 tysięcy mieszkańców. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani podróżą do miasta ściśle związanego z Matką Teresą z Kalkuty, koniecznie zapoznajcie się z jego najważniejszymi atrakcjami. A oto i one.

1). Plac Macedonia – centralny punkt Skopje, stanowiący mieszankę różnych stylów architektonicznych. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest ogromny pomnik Aleksandra Macedońskiego.

2). Stara Czarszija – miejsce, w którym można wyczuć wpływy orientalne. Warto zauważyć, że ta niesamowita plątanina wąskich uliczek, sklepów oraz warsztatów rzemieślniczych, pozwala przenieść się w inny, niecodzienny wymiar. Warto przeżyć to na własnej skórze.

Uwaga! Stara Czarszija znajduje się w centrum miasta.

3). Porta Macedonia – symbol współczesnej Macedonii (Drzwi do Macedonii). Budowla została zbudowana na wzór łuku triumfalnego.

4). Kursumli An – dawny zajazd zlokalizowany w Starej Czarsziji. Obecnie w budynku mieści się magazyn zbiorów muzealnych.

5). Skupi – stanowisko archeologiczne znajdujące się w północno – zachodniej części Skopje, w bliskiej odległości oraz rzeki Lepenac.

6). Galeria Narodowa Macedonii – miejsce, w którym niegdyś mieściły się łaźnie tureckie. Warto podkreślić, że większość zabudowy Starego Miasta pochodzi z czasów panowania tureckiego.

7). Skopsko Kale – twierdza, z której można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

8). Kamienny Most – most na rzece Wardar. Jest on najstarszym zachowanym mostem w Skopje.

9). Most Sztuki – konstrukcja, obok której nie można przejść obojętnie – statuetki macedońskich artystów zawsze przykuwają uwagę… turystów.

Skopje – poznaj kluczowe obiekty sakralne w mieście

– Meczet Sułtana Murada – najważniejszy meczet w całej Macedonii.

– Meczet Mustafy Paszy – świątynia wyróżniająca się smukłym minaretem oraz ogromną kopułą.

– Cerkiew św. Spasa – prostokątny budynek ukryty wśród uliczek Starej Czarsziji.

Muzea w Skopje, które koniecznie powinieneś odwiedzić

– Muzeum Matki Teresy w Skopje (Memorial House of Mother Teresa) – miejsce ściśle związane ze słynną Matką Teresą z Kalkuty. To właśnie w tej części Macedonii można znaleźć liczne pamiątki, meble oraz dokumenty należące do zakonnicy.

– Muzeum Archeologiczne – muzeum dysponujące licznymi znaleziskami archeologicznymi z terytorium dzisiejszej Macedonii, a także bogatą kolekcją monet. Placówka jest nieczynna w poniedziałki.

– Muzeum Walki o Macedonię – wystawa ukazująca dzieje walki o niepodległość Macedonii.

Skopje – atrakcje zlokalizowane w bliskiej odległości od miasta

– Kanion Matka – macedoński raj położony na południowy zachód od Skopje (zaledwie 15 kilometrów od miasta).

– Stobi – jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych. Znajduje się na południowy wschód od Skopje.

– Cerkiew świętego Pantelejmona w Nerezi – prawosławna cerkiew zlokalizowana około 10 kilometrów od Skopje.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments