Zabytki w Atenach

11 listopada 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Stolica Grecji to miasto, w którym współczesność miesza się ze starożytną historią. Czy wiedzieliście Państwo, że Ateny bywają nazywane „Betonową Dżunglą”? Cóż, lata lecą, miasto rozwija się, ale nie zapomina o swoich największych atutach i atrakcjach. Poznajmy je już teraz!  

– Nr 1 na liście ateńskich atrakcji – Akropol ateński

Akropol ateński (Akropol w Atenach) stanowi najbardziej charakterystyczny punkt stolicy Grecji. To właśnie tutaj oddawano cześć bóstwom – Zeusowi, Atenie i Posejdonowi, a także wznoszono modły i podziękowania.

Co można podziwiać na słynnym wzgórzu? Przede wszystkim Partenon – świątynię poświęconą Atenie, świątynię Erechtejon oraz Pinakotekę – zbiór dzieł sztuki i skarbiec.

Akropol

– Nr 2 na liście ateńskich atrakcji – Narodowe Muzeum Archeologiczne

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach to jedno z ważniejszych muzeów na świecie. Placówka została podzielona na wiele ważnych działów  – sztuka starożytnego Egiptu, starożytny Bliski Wschód, prehistoria, ceramika – dzięki czemu każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

– Nr 3 na liście ateńskich atrakcji – Plaka

Plaka – brzmi enigmatycznie, prawda? Kolejną dobrą informacją jest fakt, że Plaka – historyczna dzielnica Aten, położona u podnóża Akropolu – to miejsce przesiąknięte historią, folklorem oraz niesamowitą atmosferą. Najbardziej charakterystycznymi elementami dzielnicy są kręte uliczki, XVIII – wieczne kamienice, schody i klimatyczne restauracyjki.

Plakę warto odwiedzić o każdej porze!

plaka ateny

Nr 4 na liście ateńskich atrakcji – Anafiotika

Anafiotika, czyli część starej historycznej dzielnicy Plaka, to miejsce, które pozwala poczuć się, jak… na greckiej wysepce. Białe domki z kolorowymi okiennicami, wąskie uliczki oraz wszechobecna zieloność stanowią ciekawą odskocznię od „Betonowej Dżungli”. Eh, można pomarzyć…

– Nr 5 na liście ateńskich atrakcji – Wzgórze Filopapposa 

Macie zamiar podziwiać panoramę Aten? Ze wzgórza Filopapposa – przy dobrej widoczności – będziecie mogli zobaczyć nawet Półwysep Peloponeski. Droga na szczyt, na którym znajduje się pomnik Filopapposa – syryjskiego księcia, jest dość męcząca, ale zapierające dech w piersiach widoki wynagrodzą Wam żmudną wspinaczkę.   

Nr 6 na liście ateńskich atrakcji – Góra Lycabettus

Lycabettus to miejsce magiczne, z którego rozpościerają się niesamowite widoki na stolicę Grecji. Miłośnicy zabytków i atrakcji z pewnością wypatrzą z niej Akropol ateński oraz Stadion Olimpijski. Na górę można dostać się na dwa sposoby: pieszo (coś dla wprawionych piechurów) oraz specjalną kolejką. Koszt to kilka euro.  

gora Lycabettus

– Nr 7 na liście ateńskich atrakcji – Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu to pozycja obowiązkowa. Nowoczesny budynek przyciąga zarówno  futurystyczną formą, jak i ciekawymi ekspozycjami. Znajdują się w nim głównie znaleziska z terenu ateńskiej Świętej Skały.

– Nr 8 na liście ateńskich atrakcji – Stadion Olimpijski

Nie będziemy rozpisywali się na temat Stadionu Olimpijskiego w Atenach. Prawdziwi miłośnicy sportu muszą ocenić go sami!

Na koniec 11 rzeczy, które powinniście zrobić będąc w Atenach

1). Wybierzcie się do jednej z lokalnych tawern i skosztujcie sałatki greckiej – oczywiście z dojrzałymi pomidorkami. Palce lizać!

2). Zróbcie sobie spontaniczny piknik w parku lub ogrodzie.

3). Kupcie grecki obwarzanek z sezamem – koniecznie od ulicznego sprzedawcy.

4). Zgubcie się w plątaninie krętych uliczek Plaki – na pewno nie będziecie żałować!

5). Obejrzyjcie film pod gołym niebem – otwarte kina cieszą się tu dużą popularnością.

6). Dajcie ponieść się chwili i zakosztujcie nocnego życia.

7). Wybierzcie się na główny targ Aten, aby spróbować specjałów greckiej ziemi.

8). Napijcie się tradycyjnej greckiej kawy – ta na pewno postawi Was na nogi.

9). Zróbcie sobie wycieczkę do ZOO otwartego przez 365 dni w roku.

10). Wyruszcie na poszukiwanie ulicznych dzieł sztuki.

11). Zajrzyjcie do pełnego zieleni Ogrodu Narodowego Aten. Nie będziecie żałować!

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments