Wyspy Qulaan

25 listopada 2022
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.5]

Qulaan to niezwykły archipelag na Morzu Czerwonym. Ze względu na przepiękne krajobrazy, wyspy Qulaan są często nazywane „egipskimi Malediwami”, a oferta dla turystów obejmuje znacznie więcej niż tylko wylegiwanie się na piaszczystych plażach. Na wyspach pogoda jest na tyle dobra, że można tu wypoczywać przez cały rok.

Wyspy Qulaan – atrakcje

Archipelag Qulaan składa się z kilkunastu stosunkowo małych wysepek. Wszystkie one mają piaszczyste plaże, a woda wokół nich jest idealnie czysta i przyjemnie ciepła. Wyspy Qulaan leżą w pobliżu Marsa Alam, popularnego miasteczka turystycznego na południowo-wschodnim wybrzeżu Egiptu. Są częścią Parku Narodowego Wadi El-Hamata. Na miejscu można podziwiać lokalną przyrodę – dużą atrakcją jest obserwowanie żółwi w ich naturalnych środowisku oraz nurkowanie na rafie koralowej, zamieszkałej przez wiele gatunków zwierząt.

Qulaan cieszy się dobrą opinią wśród turystów, nie jest jednak jeszcze aż tak obleganym miejscem jak chociażby popularne Sharm el Sheikh, dzięki czemu można się tutaj cieszyć relaksem na bajecznych plażach z dala od tłumu gości.

Wyspy Qulaan – kiedy jechać?

Archipelag Qulaan można zwiedzać przez cały rok, jeśli jednak priorytetem jest pływanie w morzu, warto wybierać przede wszystkimi miesiące letnie i jesienne, kiedy woda ma około 27-29 stopni. Zimą woda w morzu spada do około 22-23 stopni, co wciąż wystarcza do pływania albo nurkowania, choć już nie dla wszystkich będzie aż tak komfortowo jak w sezonie wakacyjnym. Latem trzeba się też liczyć z dużymi upałami, które przekroczyć mogą nawet 40 stopni.

Sprawdź również: Kiedy jechać do Egiptu?

Wyspy Qulaan – dojazd

Na samych wyspach Qulaan nie ma hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Wycieczki do Parku Narodowego Wadi El-Hamata są fakultatywne i trwają tylko jeden dzień – ich organizacją zajmują się zazwyczaj hotele znajdujące się w Marsa Alam. Trasa wycieczki zależy od organizatora, ale najczęściej obejmuje rejs w pobliżu wysp oraz kilka godzinnych postojów przeznaczonych na plażowanie albo nurkowanie. Do ceny wycieczki doliczana jest opłata narzucona przez Ministerstwo Środowiska Egiptu, w wysokości 5 dolarów amerykańskich.

Na wyspach Qulaan nie ma możliwości zamówienia posiłku czy kupienia napojów, dlatego zaleca się turystom zabranie ze sobą suchego prowiantu i przynajmniej jednej butelki z wodą. Na niektórych statkach wycieczkowych jest możliwość zjedzenia obiadu. Sprzęt do nurkowania wypożyczany jest w porcie, przed wejściem na statek.

Na wyspie byliśmy z lokalnym biurem podróży Sfinks.

Wyspy Qulaan – czy warto?

Egipt słynie z krystalicznie czystej wody i wspaniałych plaż, a uroda wysp Qulaan tylko potwierdza renomę egipskich kurortów. My byliśmy tam we wrześniu i polecamy to miejsce, bo jest ono wyjątkowo ładne i mało oblegane przez turystów, nawet w sezonie wakacyjnym. Rafa w pobliżu wysp Qulaan jest naprawdę efektowna i bez wątpienia spodoba się miłośnikom nurkowania, ale i sam spacer po plaży dostarczy mnóstwa wrażeń.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments