Wyspy Owcze

14 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na świecie nie brakuje pięknych, niezwykłych i godnych uwagi miejsc. Wyspy Owcze to wyjątkowy punkt na podróżniczej mapie Europy – warto się tu wybrać nie tylko ze względu na fantastyczne krajobrazy.

Wyspy Owcze są archipelagiem pochodzenia wulkanicznego położonym na Morzu Norweskim. W skład archipelagu wchodzi 18 wysp. Jest to zależne od Danii terytorium zajmujące ok. 1400 km kw., ze stolicą w Thorshavn. Zamieszkuje je ok. 50 tys. ludzi. Nazwa wzięła się od owiec – szacuje się, że żyje ich tu ok. 70 tys. Aby jak najszybciej dojechać na Wyspy Owcze, trzeba wsiąść w samolot, aczkolwiek z Polski nie ma bezpośrednich rejsów. To, ile leci się na Wyspy Owcze, zleży głównie od czasu oczekiwania na przesiadkę (najczęściej w Kopenhadze), niemniej średnio jest to ok. 3 godzin 30 minut.

Zastanawiając się nad tym, kiedy jechać na Wyspy Owcze, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Archipelag znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego – pomimo iż jest dość daleko wysunięty na północ, panują tutaj przyjazne temperatury. Wyspy Owcze najcieplejsze są w lipcu i sierpniu, kiedy  słupek rtęci pokazuje przeciętnie 13 st. C. Należy brać także poprawkę na to, że deszcz na Wyspach Owczych pada przez ok. 280 dni w roku (to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na świecie).

Ważne: korzystanie z roamingu jest na omawianym obszarze bardzo drogie. Najlepiej nabyć kartę SIM i mieć mobilny internet – Wyspy Owcze proponują w tym zakresie kilka wariantów.

Bezpieczeństwo na Wyspach Owczych

Turyści odwiedzający Wyspy Owcze mogą się czuć w pełni bezpiecznie. Mieszkańcy archipelagu są przyjaźnie nastawieni do podróżnych, nie ma tu ryzyka żadnych poważnych zagrożeń. Rzecz jasna tak jak wszędzie trzeba na siebie uważać, pamiętając przed wyjazdem o paru istotnych kwestiach, np. o wykupieniu ubezpieczenia.

Wyspy Owcze – wiza

Na pobyt turystyczny nie przekraczający 3. miesięcy turyści z Polski nie potrzebują wizy. Wymagany jest natomiast ważny paszport – Wyspy Owcze nie są członkami ani Unii Europejskiej, ani strefy Schengen.

Jaką walutę zabrać na Wyspy Owcze?

Waluty na Wyspach Owczych są dwie: korona Wysp Owczych (DKK) i korona duńska (DKK), przy czym lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą odpowiedniej ilości koron duńskich (przy wjeździe trzeba okazać stosowną ilość środków finansowych).  Wymiany warto dokonać w Polsce, gdyż na miejscu może być z tym problem – banki i bankomaty znajdują się w Thorshavn. Na Wyspach Owczych ceny są wysokie – to drogi kierunek.

Zabytki na Wyspach Owczych

Majestatyczna przyroda to zdecydowanie największy atut Wysp Owczych, ale nie jedyny. Do innych atrakcji zaliczają się też m.in.:

– Thorshavn: w stolicy archipelagu (jej nazwa z języka duńskiego oznacza „Port Thora”) godne polecenia jest nade wszystko historyczne centrum Tinganes, ponadto w mieście jest parę kościołów (Mariukirkjan to jedyna katolicka świątynia), placówek muzealnych (np. Dom Nordycki czy Farerskie Muzeum Historii Naturalnej) etc.,

– Klaksvík: drugie co do wielkości miasto Wysp Owczych, gdzie znajdują się m.in. Muzeum Wysp Północnych czy Christianskirkjan, jedyny tutejszy kościół,

– Sorvagsvatn – największe jezioro archipelagu, poniżej 30 metrów poniżej wpada ono prosto do Atlantyku (przez wodospad Bosdalafossur),

– Mykines – najdalej wysunięta na północ i jednocześnie najchętniej odwiedzana wyspa archipelagu,

– Przylądek Enniberg – najwyższy (745 m) klif w Europie, znajduje się na wyspie Viðoy,

– wioski Kirkjubøur na wyspie Streymoy, Gásadalur na wyspie Vágar oraz Gjógv na wyspie Eysturoy, ciekawą atrakcję stanowi też opuszczona wioska Múli na wyspie Borðoy,

– Riwiera Sandoy – jedyne plaże na Wyspach Owczych,

– laguna Pollurin na wyspie Streymoy wyróżniająca się czarnym piaskiem,

– jaskinie na wyspach Nólsoy i Hestur,

– Kunoy – długa i wąska wyspa z tylko jednym osiedlem mieszkalnym.

Kurorty na Wyspach Owczych

Na Wyspach Owczych najwygodniej zatrzymać się w Thorshavn, gdyż jest to świetna baza wypadowa do innych miejsc, nieco taniej jest na obrzeżach stolicy. W sezonie ceny za dobę w hotelu zaczynają się od 200 zł.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments