Wyspa Korcula

19 sierpnia 2019

Każdy, komu brak pomysłu na urlop, powinien wziąć pod uwagę sprawdzone kierunki – takie  jak Chorwacja. Nie brakuje tu miejsc, które warto odwiedzić – wakacje na wyspie Korcula z pewnością będą należeć do udanych.

Górzysta Korcula to jedna z najbardziej zielonych wysp położonych na Adriatyku. Zlokalizowana jest w południowej części Dalmacji, zajmuje  powierzchnię 271,47 km kw. Głównym jej ośrodkiem jest miasto Korcula uchodzące za miejsce narodzin słynnego podróżnika Marco Polo. Lot na wyspę Korcula trwa ok. 2 godzin – a uściślając, do Splitu lub Dubrownika, w tych miastach znajdują się bowiem najbliższe lotniska. Tam trzeba przesiąść się na prom. Istotnym czynnikiem decydującym o terminie urlopu jest pogoda – wyspę Korcula można z powodzeniem odwiedzać przez cały rok, niemniej lipiec i sierpień na wyspie Korcula to najgorętsze miesiące (ponad 30 st. C). Najchłodniej jest w styczniu i lutym – termometry pokazują średnio 11 st. C. Co zabrać na wakacje na wyspie Korcula? To rzecz jasna zależy od planowanej daty i charakteru wyjazdu, aczkolwiek nie wolno zapomnieć o ważnych dokumentach i odpowiednio wyposażonej apteczce. W sezonie potrzebne są kosmetyki z filtrami ochronnymi i lekka odzież.

Bezpieczeństwo na wyspie Korcula

Wyspa Korcula to miejsce bardzo przyjazne turystom, nic poważnego im tutaj nie grozi. Oczywiście chcąc spędzić bezpieczne wakacje na wyspie, trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności. Szczególne baczenie trzeba mieć na bagaż, dokumenty i pieniądze.

Wyspa Korcula – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający na wyspę Korculę nie muszą posiadać wizy, o ile ich pobyt nie przekracza 90. dni. Co bardziej przyda się na wyspie Korcula: paszport czy dowód? Najlepiej mieć ze sobą oba te dokumenty.

Jaką walutę zabrać na wyspę Korcula?

Na wyspie Korcula walutą jest kuna – to jednostka monetarna Chorwacji (1 HRK to ok. 0,58 zł – kurs z dnia 19 sierpnia 2019 r.). Na wymianę najlepiej mieć euro – waluta ta przydaje się w Chrowacji w wielu sytuacjach, np. przy przejazdach płatnymi autostradami, poza tym często w hotelach opłaty pobierane są właśnie w euro. Niemniej złotówki też się da bez problemu wymienić na kuny. Na wyspie Korcula ceny są wyższe niż w Polsce – najdrożej jest w sezonie trwającym od kwietnia do października. Na pamiątkę z wyspy Korcula warto przywieźć lokalne wino (jednymi z najbardziej znanych chorwackich win, jakie tu powstają, są grk i pošip) i oliwę z oliwek (uprawa winorośli i oliwek jest ważną gałęzią tutejszej gospodarki). Sporą popularnością cieszą się też przetwory z fig, a także przedmioty związane z grą rycerską o nazwie Moreska i słynnym podróżnikiem Marco Polo, który urodził się na tej wyspie.

Zabytki na wyspie Korcula

Wyspa Korcula słynie z pięknych widoków, jednakże nie tylko one są jej atutem. Na liście obiektów i miejsc, jakie warto tutaj zobaczyć, znajdują się m.in.:

– starówka, zbiór ikon Bractwa Wszystkich Świętych oraz Muzeum Marco Polo w mieście Korcula,

– jaskinia Vela Szpilja znajdująca się niedaleko miejscowości Vela Luka,

– kościół Wszystkich Świętych, loggia z 1700 r. i kasztel rodu Arnerić w Blato,

– kościół św. Antoniego z XIV w. nieopodal Lumbardy – prowadzą do niego 102 schody,

– Ćara – tradycyjna osada właścicieli winnic oddalona od miasta Korcula o ok. 25 km,

– fragmenty rzymskich mozaik w miejscowości Kneże,

– pozostałości rzymskich budowli w Banji,

– letnie rezydencje należących dawniej do szlachty i właścicieli ziemskich oraz kościół św. Martina z XIV w. w miejscowości Żrnovo,

– zbiory etnograficzne: Zlokic w Vela Luka, Paval Sain w Zrnovo, Barilo w Blato, Vanka w mieście Korcula.

W okresie od połowy stycznia do Środy Popielcowej na wyspie odbywają się bale maskowe Maśkare. Podczas pobytu na Korculi warto także wziąć udział w pokazie rycerskiego tańca  Moreśka. Informacje na temat różnych atrakcji łatwo znaleźć w internecie – na wyspie Korcula działa on bardzo dobrze, najbardziej opłaca się kupić kartę SIM do telefonu.

Kurorty na wyspie Korcula

Najpopularniejszymi kurortami na wyspie Korcula są:

– Korcula – miasto położone na północno-wschodnim krańcu wyspy, panują tu świetne warunki do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa,

– Vela Luka – miejscowość leżąca na zachodnim krańcu wyspy, nad zatoką Vela Luka,

– Lumbarda – mała miejscowość oddalona o ok. 6 km od miasta Korcula,

– Blato – nieduże letnisko zlokalizowane pośród wzgórz,

– Smokvica – mała miejscowość znajdująca się w centrum wyspy,

– Racisce – urocze letnisko położone w odległości ok. 12 km na zachód od miasta Korcula,

– Zavalatica – małe miasteczko zlokalizowane w naturalnej zatoczce w południowej części wyspy,

– Brna – zatoka i wioska na południowym wybrzeżu wyspy,

– Priżba – turystyczne miasteczko na wybrzeżu,

– Grščica – osada w południowej części wyspy.

– Żrnovska Banja – miejscowość leżąca w zato,czce o tej samej nazwie, w północno-wschodniej części wyspy.

Zobacz Również

Komentarze