Chorwacja należy do grona najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Urlop można tu spędzić w wielu miejscach, np. na wyspie Hvar, o której często mówi się, że to od niej właśnie warto zacząć przygodę z Chorwacją.
Hvar jest górzystą wyspą u wybrzeży Chorwacji. Zajmuje powierzchnię ok. 298 km kw., nie ma na niej rzek i jezior. Słynie z malowniczych krajobrazów, których charakterystycznym elementem są uprawy rozmarynu i lawendy – nie bez powodu Hvar nazywana jest Lawendową Wyspą. Ile się leci na wyspę Hvar? Bezpośrednich połączeń lotniczych nie ma – najlepszym rozwiązaniem jest lot do Splitu (z Warszawy średnio ok. 2 godzin), skąd odpływają promy na wyspę. Kiedy jechać na wyspę Hvar? To zależy od preferencji w zakresie rodzaju wypoczynku. Na wyspie Hvar temperatury są najwyższe w lipcu i sierpniu – wynoszą ponad 30 st. C. Jeśli ktoś nie przepada za upałami, dobrą porą na wycieczkę są miesiące maj, czerwiec, wrzesień i październik. Co zabrać na wyspę Hvar? Oczywiście nie wolno zapomnieć o ważnych dokumentach i stosownej ilości pieniędzy, przyda się też odpowiednia odzież i kremy z filtrem. Miłośnicy rowerowych rajdów niech wezmą ze sobą rowery – na wyspie nie brakuje pięknych tras rowerowych. Ogólnie rzecz biorąc, zawartość bagażu trzeba dostosować do charakteru pobytu.
Bezpieczeństwo na wyspie Hvar
Wyspa Hvar jest miejscem przyjaznym turystom, można tu spędzić bezpieczne wakacje. Niemniej nikogo nie zwalnia to z zachowania ostrożności, gdyż przykre incydenty takie jak kradzieże mogą przytrafić się wszędzie, również tu.
Wyspa Hvar – wiza
Obywatele polscy wybierający się na wyspę Hvar nie muszą posiadać wizy i pozwolenia na pobyt nie przekraczający 90. dni. Teoretycznie dokumentem wystarczającym do przekroczenia granicy chorwackiej jest dowód osobisty, niemniej jadąc na wyspę Hvar, paszport też warto mieć ze sobą.
Jaką walutę zabrać na wyspę Hvar?
Jednostką monetarną Chorwacji jest kuna (1 HRK to ok. 0,58 zł – kurs z dnia 16 sierpnia 2019 r.). Jaką walutę zabrać na wyspę Hvar? Najlepszą opcją są złotówki lub euro – wymieni się je na miejscu w kantorach lub bankach. Warto poza tym pamiętać, iż euro przydaje się podczas podróży do Chorwacji – w walucie tej uiszczane są m.in. opłaty za przejazdy autostradami. Jeśli zaś chodzi o ceny, wyspa Hvar jest droższa niż Polska, lepiej więc zabrać większą ilość pieniędzy.
Zabytki na wyspie Hvar
– Stari Grad – jest to jedno z najstarszych miast w Europie, najstarsza jego część znajduje się na obszarze chronionego dziedzictwa UNESCO (równina Stari Grad); Pałac Hektorovića to najbardziej znany obiekt zabytkowy, jaki można tu podziwiać,
– mury z VII w. i najstarszy teatr miejski w Europie (został otwarty w 1612 r.) w miejscowości Hvar,
– kościół św. Marii z 1331 r., kościół św. Jana, kościół św. Michała z 1463 r., grecka wieża obserwacyjna Tor z IV w. p.n.e. oraz ruiny miasta-twierdzy Grad (niedaleko wieży) zburzonego w 1310 r. w Jelsie,
– Muzeum Rybołówstwa i kościoły (św. Marii z 1465 r., św. Wawrzyńca z XVI w., św. Piotra z 1469 r.) w miejscowości Vrboska,
– Wyspy Paklińskie – jest to 20 wysp i skał zlokalizowanych od przedniej strony miasta Hvar,
– wieś Velo Grablje (ok. 10 km od Hvaru) – obecnie prawie wyludniona, słynie z upraw lawendy i wytwarzanych z niej olejków eterycznych.
Podczas wycieczek przyda się mobilny internet, wyspa Hvar ma dobry zasięg, a najrozsądniej zaopatrzyć się w kartę SIM.
Co przywieść z wyspy Hvar? Świetną pamiątką będą wspomniane powyżej olejki lawendowe oraz kosmetyki z dodatkiem lawendy, a ponadto naturalne gąbki i słynne hvarskie koronki. Opłaca się też zainwestować w lokalne wina i figowe przetwory.
Kurorty na wyspie Hvar
Popularnymi kurortami na wyspie są:
– Hvar – małe miasteczko z niewielkim portem jachtowym oraz ze żwirowymi i skalistymi plażami,
– Dubovica – chętnie odwiedzany kurort oddalony ok. 8 km od miejscowości Hvar słynący z jednej najpiękniejszych na wyspie plaż,
– Pišćena – niewielki ośrodek wypoczynkowy leżący ok. 8 km na wschód Hvaru,
– Sveta Nedjelja – letnisko położone ok. 12 km na wschód od Hvaru,
– Jagodna (Bojanića Bad) – mały kurort leżący ok. 13 km na wschód od Hvaru,
– Jelsa – letnisko położone w zatoce na środku północnego wybrzeża wyspy,
– Stari Grad – miasto znajdujące się w północnej części wyspy,
– Vrboska – nieduży ośrodek wypoczynkowy w środkowej części wyspy,
– Sućuraj – miasteczko położone na wschodnim przylądku wyspy.
Wyspa Hvar słynie z kamienisto-żwirowych plaż, zwykle otoczonych zaroślami lub sosnowymi lasami. W północnej części wyspy znajdują się też i piaszczyste plaże.