Wyspa Dino

10 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 3.7]

We Włoszech nie brakuje malowniczych, pięknych miejsc idealnych na wymarzone wakacje. Takim właśnie miejscem jest bez wątpienia Kalabria – najdalej wysunięty na południe region Italii, prawdziwa perła słynąca m.in. z zapierających dech w piersiach krajobrazów i niezwykłej architektury. U wybrzeży Kalabrii znajduje się wyspa Dino – czy warto tam się wybrać?

Wyspa Dino – gdzie się znajduje?

Dino to niewielka wyspa położona w północno-zachodniej części Morza Tyrreńskiego, niedaleko Cape Arena i Praia a Mare. Zajmuje powierzchnię ok. 50 h. W jej północnej części przeważają wapienne klify, których wysokość sięga nawet powyżej 80 m. Największą atrakcją wyspy są jaskinie powstałe wskutek erozji wodnej. Największą z tych jaskiń i  jednocześnie cieszącą się największą popularnością  jest Błękitna Grota zwana też Lazurową Grotą, o jej istnieniu wiedzieli już  Rzymianie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W niektórych miejscach wysokość jaskini wynosi 14 m, wejście do niej zlokalizowane jest na wysokości lustra wody. Grotę tworzy wiele sal, ale dla turystów udostępniona jest tylko jedna. Drugą bardzo znaną jaskinią jest Jaskinia Lwa. Oczywiście grot jest na wyspie Dino znacznie więcej – warto wspomnieć jeszcze o całkowicie zanurzonej Grocie Gargiulo.

Wyspę Dino podziwialiśmy przy okazji wakacji w miejscowości Scalea. Wypoczywaliśmy w SanDomenico  Family Hotel.

Wyspa Dino – co warto zobaczyć?

Wyspa Dino wyróżnia się ponadto bogata fauną i florą. Podziwiać tu można typową roślinność śródziemnomorską – na uwagę zasługują zwłaszcza rzadkie gatunki jak np. śródziemnomorska palma karłowata, goździk skalny czy endemiczna primula palinuri (gatunek rośliny z rodziny pierwiosnkowatych). Co się zaś tyczy zwierząt, to wyspę odwiedza sporo gatunków wędrownego ptactwa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments