Wyspa Ciovo

15 sierpnia 2019
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Chorwacja jest kierunkiem od lat niewychodzącym z mody. Kraj ten ma bardzo wiele do zaoferowania – znakomite warunki do wypoczynku w różnych formach przyciągają turystów niczym magnes. Jednym z miejsc, które warto tutaj odwiedzić, jest wyspa Ciovo.

Ciovo to niewielka wyspa o powierzchni 28,13 km kw. Dawniej znana była jako Boa lub Bua. Aby jak najszybciej dojechać na wyspę Ciovo, należy wsiąść w samolot do Splitu (to, ile trwa lot na wyspę Ciovo, zależy od wybranych linii i rodzaju lotu, ale bezpośredni rejs np. z Warszawy zajmuje ok. 2 godzin), a następnie przesiąść się w autobus do Trogiru. Osoby decydujące się na wyprawę samochodem powinny pojechać autostradą A1 (Zagreb-Split). Zjazd z autostrady Prgomet leży parę kilometrów od Trogiru.

Kiedy lecieć na wyspę Ciovo? To oczywiście zależy od indywidualnych możliwości i upodobań co do spędzania wolnego czasu. Temperatury na wyspie Ciovo są najwyższe w lipcu i sierpniu, kiedy termometry pokazują ponad 30 st. C.

Bezpieczeństwo na wyspie Ciovo

Turyści planujący urlop na wyspie Ciovo nie muszą się obawiać poważnych zagrożeń – spędzą tu bezpieczne wakacje. Należy pilnować bagażu, dokumentów i pieniędzy – tak jak wszędzie, tak i tu mogą paść łupem złodziei.

Wyspa Ciovo – wiza

Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z czym polscy obywatele wybierający się na wyspę Ciovo muszą posiadać ważny dowód osobisty (najlepiej mieć przy sobie oba te dokumenty). Bez wizy i pozwolenia na pobyt można w Chorwacji przebywać do 90. dni.

Jaką walutę zabrać na wyspę Ciovo?

Walutą na wyspie Ciovo – podobnie jak i w całej Chorwacji – jest kuna (1 HRK to ok. 0,58 zł – kurs z dnia 15 sierpnia 2019 r.). Na wymianę można zabrać złotówki lub euro – z wymianą jednej i drugiej waluty na miejscu nie będzie problemów. Poza tym euro przydaje się np. do opłacania noclegów czy opłat za przejazdy autostradami (jeśli ktoś wybiera się do Chorwacji samochodem). Ceny na wyspie Ciovo są wyższe niż w Polsce, co odczuć da się zwłaszcza w sezonie trwającym od kwietnia do października.

Zabytki na wyspie Ciovo

Na wyspie Ciovo nie brakuje godnych uwagi obiektów i miejsc. Są to m.in.:

– sanktuarium Matki Boskiej z Prizdnicy w miejscowości Slatine,

– dwór Racettin w zatoce Racetinovac,

– kościoły, np. św. Tudora i św. Karla Boromejskiego z XVIII w.,

– dominikański klasztor św. Krzyża z XV w. w Arbaniji,

– klasztor franciszkański św. Antoniego z XVII w. w miejscowości Ciovo – podziwiać tu można XVII-wieczne obrazy, pozłacaną srebrną koronę z XIV w. oraz posąg św. Magdaleny,

– Trogir – miasto założone w III wieku p.n.e. przez greckich kolonistów, zobaczyć tu można np. Bramę Lądową, Pałac Stafileo z XV w., katedrę św. Wawrzyńca czy XV-wieczny Pałac Ćipiko.

Wyspa Ciovo to znakomita baza wypadowa do Splitu i Parku Narodowego Krka. Na nudę nie będą tutaj narzekać także miłośnicy nurkowania oraz wspinaczki po skałach nad głęboką wodą. Podczas pobytu na wyspie przyda się sieć – na wyspie Ciovo internet działa dobrze, najrozsądniej zaopatrzyć się w kartę SIM u lokalnego operatora.

Kurorty na wyspie Ciovo

Do najpopularniejszych kurortów na wyspie Ciovo zaliczają się m.in.:

– Trogir – miasto leżące na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, jego port jest połączony podnoszonym mostem z wyspą,

– Slatine – mała wioska położona w północno-wschodniej części wyspy w odległości ok. 8 km od Trogiru,

– Okrug Gornji i Okrug Dolnji – niewielkie letniska nad Morzem Adriatyckim, w Okrugu Gornjim znajduje się jedna z najpiękniejszych na wyspie plaż,

– Rastići – zatoka i część miejscowości Okrug Gornji, położona w południowej części wyspy, – Arbanija – wieś podlegająca administracyjnie częściowo pod Trogir i hrabstwo Split-Dalmacja,

– Žedno – miejscowość leżąca niedaleko Splitu,

– Mastrinka.

Warto wspomnieć również o Zatoce Mavarštica, gdzie woda jest krystalicznie czysta, a plaża pokryta jest białym piaskiem.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments