Wlora

20 kwietnia 2018
Click to rate this post!
[Total: 16 Average: 4.1]

Szukasz pomysłu na udany urlop? Wybierz się zatem do Albanii. To niezwykły kraj pełen nieodkrytych zakątków i fascynujący pod bardzo wieloma względami. Pobyt w tej części Bałkanów zadowoli zarówno osoby nastawione na typowy wypoczynek, jak i te, które preferują aktywne formy spędzania czasu. Jednym z wielu miejsc, gdzie można się tu zatrzymać, jest Wlora.

Wlora – spotykana jest też pisownia Vlora – to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Albanii. O jego niezwykłości decyduje kilka aspektów – w tym położenie geograficzne, albowiem to tu przebiega umowna granica między Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim. To również ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy o dużym znaczeniu dla historii Albanii, a przy okazji chętnie odwiedzany kurort o infrastrukturze świetnie przystosowanej do potrzeb turystów. W odległości ok. 25 km od centrum znajduje się lotnisko w Tiranie – to, ile leci się do Albanii zależy m.in. od czasu oczekiwania na samolot przesiadkowy, niemniej średnio jest to od 4 do 6 godzin.

Ceny we Wlorze

W Albanii ceny kształtują się na niższym poziomie niż w Polsce – także i w sezonie, który trwa od maja do października. Albańską walutą jest lek – 100 ALL to ok. 3,23 zł (stan na dzień 20. 04. 2018). W Polsce możemy mieć spore problemy z jej dostaniem, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, stąd często pojawia się pytanie o to, jaką walutę zabrać do Albanii? Najlepszą opcją jest euro – pomimo iż Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej (od 2014 r. Albania ma status kandydata do UE) i nie należy do strefy euro.

Zabytki we Wlorze

Czy jest coś, co warto zobaczyć we Wlorze? Godne uwagi są:

– Plac Flag,

– Pomnik Niepodległości,

– meczet Murada z XVI w.,

– wzgórze Kazum Baby – jest tutaj taras widokowy nazywany potocznie balkonem Wlory,

– Muzeum Historyczne.

A co jest ciekawego w okolicy? Jest parę miejsc, które można zwiedzić. Są to m.in. wyspa Sazan (z półwyspem Karaburun tworzy Morski Park Narodowy), przełęcz Llogary, klasztor w Zvërnec (ok. 12 km na północny zachód) czy ruiny  XVI-wiecznego zamku Gjon Boçarit w Tragjas. Kiedy jechać do Albanii, gdy głównym celem jest zwiedzanie? Kwiecień, maj czy wrzesień są najbardziej odpowiednie, ponieważ nie ma wtedy upałów.

Plaże we Wlorze

Plaże we Wlorze są bardzo zróżnicowane – piaszczyste charakteryzujące się łagodnym zejściem do morza oraz kamieniste, gdzie jest głęboko. Część plaż to prywatne plaże hotelowe, ale spora część z nich to plaże publiczne. Jeśli chodzi o temperatury, Albania latem sprzyja plażowaniu. Ponadto we Wlorze panują świetne warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych oraz do nurkowania.

Wlora – informacje dla podróżnych

Wybierając się do Albanii, nie musimy mieć wizy. Nie będziemy też musieli martwić się o komunikację z rodziną i przyjaciółmi, chodzi oczywiście o internet – Albania oferuje sporo rozwiązań w zakresie internetu mobilnego, wystarczy wybrać operatora i nabyć u niego kartę SIM. I jeszcze ważna kwestia interesująca osoby planujące podróż do Albanii – jak dojechać z Polski? Nie ma niestety bezpośrednich połączeń lotniczych czy kolejowych. Najczęściej wybieranymi środkami transportu są samolot i samochód.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments