Wietnam

30 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wietnam to jednej z najciekawszych dalekowschodnich kierunków turystycznych, od którego warto rozpocząć przygodę z Azją. Nie brakuje tu pięknych miejsc, zabytków i niezwykłych krajobrazów.

Wietnam to państwo ze stolicą w Hanoi położone w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą. Zajmuje powierzchnię 331 212 km kw. To, ile trwa lot do Wietnamu, zależy od rodzaju rejsu,  odległości pomiędzy lotniskami i czasu oczekiwania na przesiadkę. Lot z przesiadką (np. we Frankfurcie nad Menem czy w Moskwie) trwa średnio ok. 15 godzin. Z Warszawy do Wietnamu można dostać się też czartem, np. do Ho Chi Minh leci się przeciętnie 11-11,5 godziny. Kiedy lecieć do Wietnamu? Optymalny jest okres pomiędzy grudniem a kwietniem. W Wietnamie występuje kilka stref klimatycznych, co kształtuje pogodę w poszczególnych regionach kraju, np. w środkowej części Wietnamu, na południe od przełęczy Hải Vân, panuje klimat zwrotnikowy z porą suchą i deszczową. W Wietnamie temperatury są bardzo wysokie przez cały rok – najgoręcej jest w kwietniu i maju (średnio ok. 35 st. C).

Co zabrać do Wietnamu? Przede wszystkim dokumenty i pieniądze. Nie wolno zapomnieć też o odpowiedniej odzieży, wygodnych butach, płaszczu przeciwdeszczowym, środkach odstraszających komary, moskitierze i kosmetykach chroniących przed słońcem. Przyda się także dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Wietnamie

W Wietnamie można czuć się bezpiecznie. Tak jak w każdym innym kraju, tak i tu trzeba zachować ostrożność i rozwagę. Wiele osób mających na swoim koncie wyprawę do Wietnamu twierdzi, że jest to kraj, po którym dobrze się podróżuje. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, iż w Hanoi i Ho Chi Minh City może dochodzić do kradzieży kieszonkowych. Trzeba uważać na pojazdy na drogach – w Wietnamie ruch drogowy jest dość chaotyczny, zwłaszcza jeśli chodzi o jednoślady. Należy ponadto pamiętać, iż kraj ten położony jest w strefie zagrożonej tajfunami. Szczepienia nie są wymagane, aczkolwiek osoby powyżej 1 roku życia przyjeżdżające do Wietnamu bezpośrednio z krajów zagrożonych epidemiologicznie lub zagrożonych żółtą gorączką, muszą posiadać stosowne szczepienia.

Wietnam – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Wietnamu są objęci obowiązkiem wizowym. W zależności od celu przyjazdu, wizy mogą mieć różny termin ważności oraz uprawniać do jednokrotnego bądź wielokrotnego wjazdu. Czy trzeba mieć do Wietnamu paszport? Tak – jest to dokument uprawniający do wjazdu i pobytu na terenie Wietnamu.

Jaką walutę zabrać do Wietnamu?

Walutą Wietnamu jest dong (10000 VND to ok. 1,71 zł – kurs z dnia 30 września 2019 r.). na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie, którymi można w wielu miejscach płacić. Preferowane są płatności gotówką. Z dostępem do bankomatów nie ma problemu, ale nie wszystkie obsługują polskie karty. Ceny w Wietnamie są zróżnicowane – w zależności od tego, z jakich atrakcji korzystamy, gdzie jemy i robimy zakupy. Z punktu widzenia europejskiego turysty Wietnam jest krajem przystępnym cenowo. Co przywieźć z Wietnamu? Turyści najchętniej zaopatrują się w produkty z jedwabiu, ubrania, a także w wyroby z laki, macicy perłowej oraz szlachetnych gatunków drewna.

Zabytki w Wietnamie

Do największych atrakcji turystycznych Wietnamu zaliczają się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa UNESCO: Cytadela Cesarska w Hanoi, cytadela dynastii Hồ znajdująca się w prowincji Thanh Hóa, zatoka Hạ Long, dawny portugalski port morski Hội An, kompleks świątyń hinduistycznych Mỹ Sơnna Południowym Wybrzeżu Centralnym, Park Narodowy Cát Tiên oraz Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng,

– parki narodowe: Chư Mom Ray, Chư Yang Sin, Pù Mát,

– Hanoi: w stolicy i zarazem największym mieście Wietnamu zobaczymy m.in. Świątynię Literatury, pagody (na jednej Kolumnie, Tây Phương), Mauzoleum Hồ Chí Minha czy Teatr Kukielek Thang Long,

– hinduistyczna świątynia Po Klon Garai z XIII w.w Phan Rang-Tháp Chàm,

– hinduistyczna świątynia czamska  Po Nagar  z VIII w. w Nha Trang ,

– hinduistyczna świątynia czamska Po Rome znajdująca się nieopodal miasta Phan Rang-Tháp Chàm,

–  rzeka Tampoc słynąca z krajobrazu pól różowych z licznymi skałami wapiennymi,

– miasto Huế, gdzie znajdują się grobowce oraz zabudowania pochodzące z czasów dynastii Nguyễn,

– pływające markety w Delcie Mekongu,

– okolice miasta Sa Pa zamieszkiwane przez mniejszości etniczne Hmong, Dao i Tày,

– wodospady Ban Gioc,

– miasto Ho Chi Minh (dawny Sajgon).

Podczas podróżowania po kraju przyda się dostęp do internetu. Wietnam oferuje w tym zakresie kilka rozwiązań, niemniej najlepiej kupić kartę SIM (karty są rejestrowane, a przy zakupie trzeba okazać paszport).

Kurorty w Wietnamie

Najpopularniejszymi miejscami do wypoczynku w Wietnamie są m.in.:

– wyspa Phu Quoc, gdzie znajduje się wiele pięknych plaż, np. Sao Beach, Khem Beach, Vubng Bau Beach, Cua Can Beach etc.,

– Nha Trang – miejscowość położona w południowym Wietnamie, przy ujściu rzeki Sông Cài do Morza Południowochińskiego,

– Mũi Né – ośrodek wypoczynkowy znajdujący się w południowo-wschodnim Wietnamie, nad Morzem Południowochińskim,

– Quy Nhon – nieduży nadmorski kurort, idealny dla osób szukających spokoju i wytchnienia od tłumów,

– Phan Thiet – znane letnisko położone nad Morzem Południowochińskim,

– Ba Wee – miejscowość wypoczynkowa znajdująca się w strefie podmiejskiej Hanoi,

– Bình Châu – kurort leżący niedaleko miasta Ho Chi Minh i słynący z kilku gorących źródeł.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments