Wejherowo

28 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kaszuby to jedno z najlepszych miejsc na urlop w Polsce. Wybierając się w te strony, nie sposób pominąć Wejherowa, które jest częścią Małego Trójmiasta Kaszubskiego oraz aglomeracji trójmiejskiej.

Wejherowo – gdzie się znajduje?

Wejherowo to miasto leżące w województwie pomorskim, na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy-Łeby, nad rzeką Redą. Liczy ok. 50 tys. mieszkańców. O Wejherowie często się mówi jako o stolicy Kaszub. Miasto zostało założone w 1643 r. przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera.

Wejherowo – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Wielbiciele zwiedzania przyjeżdżający do Wejherowa nie będą narzekać na nudę. Do najciekawszych obiektów, jakie można tu zobaczyć, zaliczają się m.in.:

– Kalwaria Wejherowska ufundowana przez Wejhera w latach 1649-1659 – jest to zespół 26. Kaplic zlokalizowanych na trzech wzniesieniach (Górze Oliwnej, Górze Syjon i Górze Kalwarii),

– pałac Keyserlingków i Przebendowskich – obecnie siedzibę ma tutaj Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej,

– kościoły, np. św. Trójcy z 1755 r. czy barokowy kościół i klasztor Franciszkanów w Wejherowie z 1650 r.,

– gmach gimnazjum z 1866 r.,

– szachulcowy szpitalik-przytułek z XVII w.,

– eklektyczne kamienice z przełomu XIX / XX w.,

– budynek sądu z 1880 r.,

– XVIII-wieczny park miejski im. Aleksandra Majkowskiego,

– młyn wodny nad rzeką Cedron z XVII w. – wskutek pożaru w 1920 r. doczekał się przebudowy.

Z kolei w okolicy godne uwagi są m.in. Trójmiejski Park Krajobrazowy, Jezioro Żarnowieckie, Groty Mechowskie, Puszcza Darżlubska, rezerwat torfowiskowy Lewice czy Diabelski Kamień w leśnictwie Lisewo.

Wejherowo – plaże

Położenie blisko Morza Bałtyckiego sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z nadmorskich. Do Trójmiasta można się udać Szybką Koleją Miejską. Należy tu również koniecznie wspomnieć o plaży nad rzeką Redą, która w sezonie letnim cieszy się bardzo dużą popularnością. Niedaleko jest przystań kajakowa.

Wejherowo – atrakcje dla dzieci

Największą atrakcją dla dzieci w Wejherowie jest park miejski im. Aleksandra Majkowskiego. Na jego terenie znajduje się świetnie wyposażony plac zabaw. Przepływa tędy także sieć kanałów, które można przepłynąć rowerami wodnymi lub kajakami. Z pociechami warto też się wybrać m.in. do parku wodnego w Redzie, na farmę strusi w Kniewie czy do kaktusiarni w Rumii. Nie jest też daleko stąd do Trójmiasta (ok. 25 km), a tam z dziećmi zdecydowanie jest co robić.

Wejherowo – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Dla dorosłych pobyt w Wejherowie to przede wszystkim możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przez miasto przebiegają następujące szlaki turystyczne:

– „Szlak Wejherowski” wiodący przez Trójmiejski Park Krajobrazowy (szlak czerwony),

– „Szlak Puszczy Darżlubskiej” biegnący zachodnią częścią Puszczy Darżlubskiej (szlak zielony),

– „Szlak Zagórskiej Strugi”: Gdynia (Wzgórze św. Maksymiliana) – Piekiełko – Rumia – Wejherowo (szlak czarny),

– „Krawędzią Kępy Puckiej”: Puck – Rzucewo – Osłonino – Mrzezino– Rekowo – Wejherowo (szlak niebieski).

Ponadto w Wejherowie znajdują się korty tenisowe, kryta pływalnia, kryte lodowisko funkcjonujące w zimie, a w położonych nieopodal Pętkowicach jest pole golfowe.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments