Uganda

24 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Uganda, którą Winston Churchill nazwał „Perłą Afryki”, to bardzo malowniczy kraj obfitujący w piękne krajobrazy. Daje możliwość obcowania z dziką przyrodą – żyje tu sporo endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Uganda to państwo ze stolicą w Kampali położone we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Sąsiaduje z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Zajmuje powierzchnię 236 036 km kw. To, ile leci się do Ugandy, zależy od kilku czynników, m.in. od rodzaju rejsu czy liczby przesiadek. Lot trwa średnio kilkanaście godzin. Kiedy jechać do Ugandy? Najdogodniejszymi okresami do podróżowania po tym kraju są pory suche trwające od grudnia do lutego oraz od czerwca do lipca. Jeśli chodzi o pogodę, Uganda przez cały rok jest ciepłym krajem – średnie temperatury wynoszą ponad 20 st. C. Trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Ugandy. Co zabrać? Przede wszystkim dokumenty i pieniądze, a także ubezpieczenie zdrowotne, przewiewną odzież, wygodne obuwie, kosmetyki chroniące przed słońcem i środki przeciw owadom. Szczepienia nie są obowiązkowe.

Bezpieczeństwo w Ugandzie

Uganda jest krajem, w którym można się czuć bezpiecznie, niemniej konieczne jest zachowanie ostrożności – szczególnie w miejscach publicznych. Odradzane są wszelakie podróże po zmroku oraz wyprawy do regionów przygranicznych z Demokratyczną Republiką Kongo oraz Sudanem Południowym. Nie powinno nosić się przy sobie większej kwoty pieniędzy i biżuterii. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych i policyjnych oraz ich personelu. Warto również pamiętać, iż Uganda leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

Uganda – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Ugandy muszą posiadać wizę – można uzyskać ją online przez stronę internetową https://visas.immigration.go.ug/. Formularz, który potwierdza zgodę na wjazd do Ugandy jest wysyłany drogą mailową – trzeba mieć go przy sobie w celu okazania przy wjeździe do tego kraju. Jaki dokument potrzebny jest do Ugandy? Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

Jaką walutę zabrać do Ugandy?

Walutą w Ugandzie jest szyling ugandyjski (100 UGX to ok. 0,10 zł – kurs z dnia 24 października 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie (uwaga: wymagane są banknoty wyemitowane po 2006 r.) lub funty brytyjskie – w większości miejsc można płacić również tymi walutami. Preferowane są płatności gotówką, choć w dużych ośrodkach turystycznych da się płacić kartą. W Ugandzie ceny są w wielu przypadkach zbliżone do cen w Polsce, a nierzadko niższe. Co warto kupić w Ugandzie? Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się ubrania oraz wyroby garncarskie.

Zabytki w Ugandzie

Do największych atrakcji turystycznych Ugandy zaliczają się m.in.:

– Kampala: w stolicy i największym mieście Ugandy znajdują się np. Świątynia Bahaistyczna, Meczet Narodowy, Old Taxi Park czy Pałac Królewski,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Kasubi (wzgórze w Kampali w Ugandzie będące miejscem spoczynku królów Bugandy), Nieprzenikniony Las Bwindi (jeden z najbogatszych ekosystemów w Afryce, jest to park narodowy) oraz Park Narodowy Rwenzori Mountains,

– parki narodowe: Królowej Elżbiety, Mount Elgon, Wodospadu Murchisona, Kibale,

– wodospad Owen,

– Ngamba Island Chimpanzee Sanctuary – ośrodek dla szympansów znajdujący się na wyspie Ngamba,

– jezioro Bunyonyi uważane za najpiękniejsze jezioro Ugandy.

Podczas pobytu w Ugandzie przyda się dostęp do sieci. Internet w Ugandzie jest dostępny w hotelach, ale warto nabyć kartę prepaid z pakietem danych.

Kurorty w Ugandzie

Turyści przyjeżdżający do Ugandy najczęściej zatrzymują się w takich miejscowościach jak m.in.:

– Kampala – stolica kraju położona nieopodal  Jeziora Wiktorii,

– Kalangala – miasto znajdujące się na północnym brzegu wyspy Bugala,

– Entebbe – miasto zlokalizowane ok. 37 km na południowy zachód od Kampali,

– Ishaka – miejscowość usytuowana w zachodniej części Ugandy,

– Kabale – miasto dystryktu Kabale,

– Wakiso – miasto położone w środkowej części kraju,

– Ntungamo – miasto leżące w zachodnim regionie Ugandy.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments