Tylicz

5 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Urlop w Beskidzie Sądeckim to doskonała opcja zarówno na lato, jak i na zimę. Tylicz to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości, jakie się tu znajdują. Bliskie sąsiedztwo Krynicy-Zdrój czynią go atrakcyjnym miejscem na wakacje zarówno w pojedynkę, jak i z przyjaciółmi czy rodziną.

Tylicz – gdzie się znajduje?

Tylicz to wieś licząca niespełna 2 tys. mieszkańców. Znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w odległości ok. 6 km od Krynicy-Zdrój. Kiedyś miejscowość ta posiadała status miasta. Jej początki sięgają XI w. – wówczas na tym terenie istniała osada Ornawa zlokalizowana na szlaku między Polską a Węgrami.

Tylicz – zabytki, co warto zobaczyć w okolicy?

Najważniejszymi zabytkami w Tyliczu są:

– drewniany kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który został zbudowany w 1612 r. – w środku podziwiać można trzy rokokowe ołtarze z II połowy XVIII w., natomiast obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica parawanowa z 1803 r.,

– cerkiew św. św. Kosmy i Damiana z 1743 r. – w 1947 r. przejął ją kościół rzymskokatolicki, a obecnie służy w charakterze kaplicy cmentarnej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła,

– Pomnik Kazimierza Pułaskiego – jego odsłonięcie miało miejsce 29 czerwca 2013 r. z okazji 650-lecia Tylicza.

Oprócz tego do atrakcji Tylicza zaliczają się:

– Popradzki Park Krajobrazowy słynący z bogactwa fauny i flory,

– park zdrojowy zlokalizowany przy źródle wody mineralnej Tyliczanka – przy tej okazji wypada nadmienić, że miejscowość znana jest z wielu złóż wód mineralnych i leczniczych takich jak np. Zdrój Główny czy Bradowiec,

– atrakcja przyrodnicza Mofeta Tylicz składająca się z kręgów, gdzie można obserwować zjawisko naturalnego wyziewu dwutlenku węgla.

Podczas pobytu w Tyliczu warto wybrać się do Krynicy-Zdrój oraz na Słowację.

Tylicz – trasy turystyczne

Przez Tylicz przebiega czarny szlak turystyczny: Kopiec Pułaskiego (Krynica-Zdrój) – Huzary (864 m n.p.m.) – Tylicz. Kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

Tylicz – atrakcje dla dzieci

Najmłodszym turystom urlop w Tyliczu na pewno przypadnie do gustu. Jest tu kilka miejsc, w które koniecznie trzeba zabrać milusińskich:

– ośrodek wypoczynkowy „Domki w lesie”, gdzie znajdują się m.in. mini-basen dla dzieci, plac zabaw i kącik maluch,

– Farma Lama – jedno z największych w całym  regionie gospodarstw agroturystycznych, gdzie nieco starsze dzieci mogą nauczyć się jeździć konno; na terenie gospodarstwa znajduje się również mini-ZOO,

– Quest, czyli ścieżka przyrodnicza, która ukazuje wodę jako prawdziwy skarb,

– tor gokartowy.

Poza tym w zimie dzieci mogą oczywiście spróbować swoich sił na nartach. Niezawodnym i sprawdzonym sposobem spędzania czasu wspólnie z najmłodszymi są spacery dające możliwość podziwiania pięknej okolicy.

Tylicz – atrakcje dla dorosłych. Co można robić?

Dorośli przyjeżdżający zimą do Tylicza nastawiają się głównie na jazdę na nartach w jednym z ośrodków narciarskich. Są to:

– Centrum Narciarskie Master-Ski,

– Stacja Narciarska Tylicz

– Góra Szwarcowa z trzema wyciągami orczykowymi,

– wyciąg talerzykowy Eljar.

Każdy, kto preferuje aktywny wypoczynek, powinien też koniecznie wybrać się na przejażdżkę konną, rowerową lub pieszą oraz na gokarty.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments