Twierdza Kłodzko

2 stycznia 2021
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Będąc w Kłodzku nie sposób nie zauważyć imponującej Twierdzy. To budowla obronna sprzed kilku wieków, bardzo dobrze zachowana, która każdego roku przyciąga tłumy turystów. Czego można się spodziewać odwiedzając to miejsce?

Twierdza Kłodzko – atrakcje

Kłodzka Twierdza jest jednym z największych obiektów warownych, jakie zachowały się do naszych czasów. W obecnej formie została wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku. Była ważnym elementem systemów obronnych Śląska, ale pod koniec XIX wieku uznano ją za przestarzałą, więc zaczęła służyć za więzienie oraz budynek gospodarczy.

W 1960 roku Twierdza została udostępniona turystom. Można w niej oglądać zabytkowe pomieszczenia oraz spacerować długimi korytarzami, regularnie też organizowane są rekonstrukcje bitew z okresu wojen napoleońskich. W podziemiach Twierdzy jest dość chłodno, nawet latem, dlatego warto wziąć ze sobą kurtkę albo ciepły sweterek.

Twierdza Kłodzko – nocne zwiedzanie

Sporą atrakcją jest zwiedzanie Twierdzy nocą. To ekscytująca wycieczka z przewodnikiem, w której udział wziąć mogą także dzieci, jeśli tylko mają skończone 10 lat. Wyprawa trwa mniej więcej półtorej godziny i zapewnia mnóstwo wrażeń, nie jest jednak odpowiednia dla osób cierpiących na klaustrofobię albo choroby układu krążenia. Osoby zainteresowane nocnym zwiedzaniem muszą wcześniej zarezerwować termin.

Twierdza Kłodzko – cennik

Główna trasa zwiedzania obejmuje górną część Twierdzy Kłodzko – bilet wstępu kosztuje 27 zł (ulgowy 22 zł). Za zwiedzanie podziemnego labiryntu tuneli płaci się tyle samo. Chcemy zwiedzić całą Twierdzę Kłodzko za jednym zamachem? Taka przyjemność kosztuje 42 zł (ulgowy 34 zł), a wycieczka zajmuje nieco ponad dwie godziny. Bilet na nocne zwiedzanie obiektu kosztuje 45 zł (ulgowy 40 zł).

Na uczniów czeka Gra o Fort, czyli lekcja historii na żywo, podczas której mogą oni zapoznać się z dziejami Wojen Śląskich – kosztuje to 45 zł od osoby, a zajęcia trwają około 3,5 godziny.

Za 70 zł można też wykupić wystrzał z repliki XVIII-wiecznej armaty oraz wziąć udział w krótkim szkoleniu artyleryjskim.

Twierdza Kłodzko – godzina otwarcia

Twierdzę można zwiedzać przez cały rok. W okresie od kwietnia do października obiekt otwarty jest w godzinach 9:00 – 18:00, po godzinie 17:00 można rozpocząć zwiedzanie tylko jednej części obiektu, korony albo podziemnych korytarzy.

W okresie od listopada do marca turyści mogą zwiedzać Twierdzę do godziny 15:00.

Twierdza Kłodzko – czy warto?

Twierdza w Kłodzku robi wrażenie już samą swoją wielkością, a jej wnętrze na pewno nie rozczarowuje. Byliśmy tam w sierpniu 2020 roku, zaczynając swoje zwiedzanie od podziemnych korytarzy minerskich. Trasa jest dość długa, a korytarze są miejscami naprawdę niskie, co pozwala wczuć się w klimat tego niezwykłego miejsca. Przewodnicy opowiadają wiele interesujących historii związanych z tym miejscem, a poza samym oglądaniem starych miejsc można osobiście przekonać się, jak wyglądała codzienna służba żołnierzy stacjonujących w Twierdzy.

Naszym punktem wypadowym była Villa Verde Montana w Kudowie Zdrój.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments