Thassos

15 maja 2018
Click to rate this post!
[Total: 113 Average: 4.1]

Wakacje w Grecji to znakomita propozycja dla osób szukających interesującego miejsca na urlop. Opcji do wyboru jest tu sporo. Jedną z nich jest Thassos należąca do grona najchętniej odwiedzanych greckich wysp. Słynie m.in. z naturalnego piękna i bogactw mineralnych takich jak miedź, żelazo, ołów, srebro i cynk.

Thassos to dziewiąta pod względem wielkości grecka wyspa – zajmuje powierzchnię 390 km kw. To również najżyźniejsza wyspa Morza Egejskiego, idealna pod uprawy m.in. zbóż, owoców, roślin strączkowych oraz winorośli. Walory smakowe wina z Thassos doceniane były już w starożytności – i od tamtej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Innym bardzo znanym produktem pochodzącym z wyspy jest biały marmur tasyjski – użyto go np. przy budowie świątyni Hagia Sophia w Stambule (dawnym Konstantynopolu).

Stolicą wyspy jest Thassos, miejscowość znana również pod nazwą Limenas. Jak długo trwa lot na Thassos i w ogóle jak dojechać na Thassos? Najszybszym środkiem transportu jest samolot, ale uwaga: na wyspie nie ma lotniska. Czas trwania podróży zdeterminowany jest przede wszystkim rodzajem linii lotniczych oraz miejscem lądowania w Grecji. Rozwiązań jest kilka, np. czarterem z biurem podróży do Kavali i stamtąd promem na Thassos lub linią Ryanair do Salonik, gdzie trzeba przesiąść się w autokar do Kavali czy Keramoti i tam dostać się na prom.

Jaka jest najlepsza pora na urlop, kiedy jechać na Thassos? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż to zależy od indywidualnych preferencji. W lipcu i sierpniu temperatury na Thassos przekraczają 30 st. C, więc jeśli ktoś nie przepada za upałami, może wybrać się np. na wakacje w maju.

Bezpieczeństwo na Thassos

Każdemu turyście zależy na tym, aby spędzić bezpieczne wakacje. Tak się składa, że Thassos uchodzi za spokojne miejsce wolne od poważnych zagrożeń. Oczywiście nie zwalnia to odwiedzających z odpowiedzialności za własny bagaż, pieniądze czy dokumenty – tych rzeczy zawsze trzeba pilnować, gdyż podczas wakacyjnych wojaży nierzadko padają one łupem złodziei.

Thassos – wiza

Na Thassos wiza nie jest nam potrzebna, ale ważny dowód osobisty bądź paszport trzeba mieć przy sobie. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą poruszać się po obszarze Wspólnoty bez wiz.

Jaką walutę zabrać na Thassos?

Grecja nie jest tanim kierunkiem, liczmy się zatem z tym, że ceny na Thassos są wysokie – szczególnie w sezonie, który zaczyna się pod koniec maja i kończy w październiku. Obowiązującą walutą na Thassos – jak i w całej Grecji – jest euro. 1 EUR to ok. 4,28 zł – to stan na 15 maja 2018. W euro najlepiej zaopatrzyć się w Polsce. Na Thassos nie będzie problemu z wypłatą tej waluty z bankomatu czy uiszczeniem płatności kartą – niemniej przed wyjazdem sprawdźmy, jakie prowizje pobiera nasz bank za tego typu transakcje za granicą.

Zabytki na Thassos

Niezwykła uroda i wyjątkowe krajobrazy to nie jedyne zalety Thassos. Nie brakuje tutaj i innych atrakcji, do których zaliczają się m.in.:

– zabytki w mieście Thassos, np. fragmenty muru z V w. p.n.e., ruiny świątyni Ateny, stare kamieniołomy, stary port, ruiny antycznego teatru, Muzeum Archeologiczne,

– Muzeum Polygnotosa Vagisa w miejscowości Potamia,

– Muzeum Etnograficzne i Muzeum Papageorgiou w Limenarii,

– wykonane z kamienia domy oraz starożytny kamieniołom we wsi Aliki,

– ruiny starożytnej świątyni i bazyliki z czasów bizantyjskich nieopodal Aliki,

– klasztor Michała Archanioła wybudowany na skalnym urwisku tuż nad morzem, parę km na zachód od Aliki – pierwsze wzmianki na temat monastyru pochodzą z XIII w.,

– dawna grecka zabudowa we wsi Megalos Prinos,

– góra Ipsarion – najwyższy na wyspie szczyt o wysokości 1204 m n.p.m.,

– Theologos – najbardziej znana na Thassos górska wioska,

– Giola – naturalny basen w skałach.

Mobilny internet na Thassos przyda się podczas zwiedzania wyspy – chociażby po to, aby dzielić się zdjęciami z rodziną i znajomymi.

Kurorty na Thassos

Najbardziej znanymi kurortami na wyspie są:

– Aliki – półwysep i wioska na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy z dwoma plażami,

– Astrida – kurort oddalony o ok. 70 km od lotniska w Kavali,

– Chrissi Ammoudia – miejscowość wypoczynkowa znana też jako Skala Panagias, znajduje się we wschodniej części wyspy,

– Kinira – kameralne letnisko na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko jest najpiękniejsza na Thassos plaża, a mianowicie Golden Beach,

– Limenaria – portowa osada na południowym wybrzeżu,

– Makryammos – miejscowość we wschodniej części wyspy, ulokowana w malowniczej zatoce,

– Pefkari – kurort na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Limenarii,

– Potos – dawna osada rybacka, dziś chętnie odwiedzane letnisko z doskonale wyposażonym centrum sportów wodnych,

– Skala Prinos – miejscowość oddalona o ok. 20 km od stolicy,

– Skala Potamias – nieduży kurort położony niedaleko miasta Thassos (ok. 30 km),

– Skala Rachoni – wioska na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy,

– Thassos (Limenas) – najważniejszy na wyspie ośrodek miejski.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments