Teatr La Scala

1 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

La Scala to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie. Działa nieprzerwanie od XVIII wieku i gościła na swojej scenie najwybitniejszych twórców oraz wykonawców. Dzisiaj dostępna jest także dla zwiedzających turystów.

Teatr La Scala – atrakcje

Gmach Teatro alla Scala zaczęto wznosić w 1776 roku i po dwóch latach opera była już gotowa. Na jej widowni mieszczą się ponad trzy tysiące widzów. Opera powstała w miejscu średniowiecznego kościoła, ufundowanego przez Beatrycze della Scala – w XVIII wieku po świątyni zostały już tylko ruiny, dlatego postanowiono w tym miejscu wybudować nową scenę, po tym jak spłonął Książęcy Teatr Królewski. Pierwszą premierą w La Scali była opera L’Europa riconosciuta autorstwa Antonio Salieriego.

Słynna opera otwarta jest nie tylko dla widzów, ale również turystów. Zwiedzać można nie tylko samą scenę, ale też muzeum La Scala, z pamiątkami po wielkich artystach, prócz tego organizowane są jeszcze ciekawe wystawy tematyczne. Sporą atrakcją są także warsztaty Ansaldo, mieszczące się na zapleczu opery – to trzy wielkie pawilony, w których pracują krawcy, kowale, projektanci, scenografowie, kostiumolodzy, rzeźbiarze, stolarze.

Teatr La Scala – godziny otwarcia

Dla zwiedzających Teatro alla Scala jest otwarta w godzinach 9:30 – 17:30. Wieczorem wejście do środka możliwe jest już tylko dla osób, które mają bilety na przedstawienie. Godziny otwarcia mogą okresowo ulec zmianie ze względu na specjalne wydarzenia w teatrze. Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach i trwa 60 minut. Do niektórych miejsc w warsztatach Ansaldo, ze względów bezpieczeństwa, nie są wpuszczane małe dzieci.

Teatr La Scala – cennik

Cena biletu dla jednej osoby kosztuje 30 euro. Wejście tylko do muzeum La Scala jest tańsze – kosztuje 12 euro lub 8 euro dla uczniów, studentów i seniorów. Dla grup powyżej 15 osób przewidziane są bilety w cenie 8 euro od jednego uczestnika wycieczki. Osoby niepełnosprawne i dzieci poniżej 12 roku życia wchodzą za darmo.

Teatr La Scala – czy warto?

Odwiedzając Mediolan koniecznie powinno się zajrzeć na Via Filodrammatici, przy której stoi La Scala – opera znajduje się w centrum miasta i jej zwiedzanie można połączyć z wizytą w Duomo, Palazzo Marino i Galerią Wiktora Emanuela II. My odwiedziliśmy teatr La Scala w październiku i gorąco polecamy to miejsce, a w szczególności wejście do środka, gdzie znajduje się muzeum oraz rozległe zaplecze, na którym przygotowywane są kostiumy i scenografie do wystawianych oper. Co jeszcze powinien obejmować plan zwiedzania Mediolanu? Sprawdź!

Oto inne zabytki w Mediolanie i atrakcje, które zaliczyliśmy: Katedra Duomo w Mediolanie, „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, Zamek Sforzów, Arco della Pace, Cimitero Monumentale, Galleria Vittorio Emanuele II.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments