Tarragona

20 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Hiszpania to jeden z najchętniej odwiedzanych krajów świata. Lista powodów, dla których warto wybrać się na urlop właśnie tutaj, jest bardzo długa. Jednym z nich jest niewątpliwie Tarragona – piękne miasto leżące nad Morzem Śródziemnym.

Tarragona to miasto we wschodniej Hiszpanii, na Costa Dorada, liczące ponad 128 tys. mieszkańców. Jest stolicą prowincji noszącej tą samą nazwę. Od Barcelony Tarragona oddalona jest ok. 100 km. To, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu oraz odległości pomiędzy lotniskami – niemniej średni czas podróży samolotem to ok. 3 godziny. Najlepiej obrać za cel port lotniczy Reus – do centrum Tarragony jest stąd zaledwie 8 km.

Ceny w Tarragonie

Walutą Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,23 zł – kurs z dnia 20 stycznia 2020 r.), w związku z czym zabranie ze sobą odpowiedniej ilości euro jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W razie czego nie będzie żadnego kłopotu z podjęciem gotówki z bankomatu. Ponadto w Hiszpanii powszechnie akceptowane są płatności kartą. Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, więc na urlop w Tarragonie przyda się więcej pieniędzy. Co przywieźć z Hiszpanii z urlopu w Tarragonie? Turyście najczęściej zaopatrują się w magnesy na lodówkę, hiszpańskie wachlarze, biżuterię, wyroby ceramiczne i plecione, a także w alkohole (z naciskiem na wina) i produkty spożywcze (szynki, kiełbasy, oliwę z oliwek etc.).

Zabytki w Tarragonie

Największą atrakcją turystyczną Tarragony jest kompleks archeologiczny Passeig Arqueològic, na który składają się liczne zabytki z czasów rzymskich, np. pozostałości  starożytnych murów miejskich, ruiny teatru i amfiteatru oraz forów rzymskich, nekropolii i cyrku. Ponadto na obrzeżach miasta znajduje się akwedukt rzymski El Pont del Diable, a tuż poza jego granicami można podziwiać pozostałości po dawnych obiektach rzymskich jak łuk triumfalny czy mauzoleum. Ogromna wartość kulturowa i historyczna rzymskich zabytków zdecydowała o wpisaniu Tarragony w 2000 r. na listę dziedzictwa światowego UNEWSCO. Oprócz tego w mieście podziwiać można zabytki pochodzące ze średniowiecza – na czele ze starówka, gdzie stoi katedra romańska (budowę tej świątyni ukończono w XIV w.). Zdecydowanie godne uwagi na starówce są także dwa place, a mianowicie Plaça dels Sedassos de Tarragona oraz Plaza Pla de Palau. Przebywając w Tarragonie warto wybrać się też do tutejszego muzeum archeologicznego Museo Arqueológico Nacional de Tarragona.

Plaże w Tarragonie

Wybrzeże w Tarragonie liczy na długość ok. 15 km. Nie brakuje tu rozległych, piaszczystych plaż, na które łatwo się dostać, oraz plaż ukrytych w urokliwych zatoczkach. Większość plaż odznacza się łagodnym zejściem do morza, dzięki czemu są to miejsca bezpieczne dla rodzin z dziećmi. Część z nich wyróżniona jest certyfikatem Błękitnej Flagi świadczącym o wysokiej ich jakości. Najpopularniejszymi plażami w Tarragonie są:

– Playa del Miracle – plaża znana także jako Playa el Milagro mierzy 500 m długości i 75 m szerokości,

– Playa de L’Arrabassada o długości 550 m i szerokości 65 m uważana jest za najlepszą w mieście plażę dla rodzin,

– La Savinosa – ta osłonięta skałami plaża o długości 350 m i szerokości 30 m jest chętnie odwiedzana przez naturystów,

– Playa Largao długości ok. 3 km jest najdłuższą plażą w mieście,

– La Roca Plana – cicha i spokojna plaża mierząca 205 m długości i 26 m szerokości,

– Playa La Mora licząca na długość 520 m i 65 m na szerokość,

– Cala Jovera – plaża w zatoczce położonej u podnóża zamku Castillo de Tamarit,

– Playa Tamarit – malownicza i niezbyt zatłoczona plaża o 1750 m długości i 40 m szerokości,

– Altafulla – plaża rozciągająca się na długości 1,1 km i 20 m szerokości.

Plaże w Tarragonie mogą się poszczycić świetnie zorganizowanym zapleczem w postaci pubów i barów, wypożyczalni sprzętu sportowego i plażowego, pryszniców i toalet.

Aktywny wypoczynek w Tarragonie

Tarragona oferuje doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych sportów wodnych takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo, jazda na nartach wodnych czy nurkowanie. Sporym zainteresowaniem cieszy się też siatkówka plażowa – turnieje odbywają się głównie na plaży Altafulla. Okolica sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym, a także konnym.

Pogoda w Tarragonie

Tarragona – podobnie jak całe Costa Dorada – leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Lipiec i sierpień w Tarragonie to najgorętsze miesiące ze średnią temperaturą 30 st. C – właśnie na nie przypada szczyt sezonu turystycznego. W Tarragonie pogoda jest korzystna przez cały rok. Jeśli ktoś nie przepada za upałami, może tu przyjechać w kwietniu, maju, wrześniu czy październiku. Zimą termometry pokazują kilkanaście st. C – najchłodniej jest w styczniu (ok. 14 st. C). Co zabrać do Hiszpanii na urlop w Tarragonie? Przede wszystkim odpowiednią odzież, wygodne obuwie, kosmetyki chroniące przed słońcem, dokumenty, pieniądze oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments