Tajlandia

17 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 4.6]

Tajlandia to kierunek, który cieszy się bardzo dużą popularnością – wśród podróżnych z Polski i nie tylko. Piękne plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy, majestatyczna przyroda, bogato zdobione świątynie – warto zobaczyć to na własne oczy.

Tajlandia – zwana często „Krainą Uśmiechu” – leży w południowo-wschodniej Azji. Graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i z Mjanmą (Birmą). Jej stolicą jest Bangkok. Jak dojechać do Tajlandii? Oczywiście samolotem, jednakże trzeba się liczyć z co najmniej kilkunastogodzinną podróżą. To, ile trwa lot do Tajlandii, zależy od liczby przesiadek i czasu oczekiwania na samoloty, np. z Warszawy do Phuket przez Dohę leci się ok. 16 godzin, nieco krócej – bo ok. 12 godzin 30 minut – do Bangkoku z Warszawy przez Paryż. Jeśli ktoś się zastanawia, kiedy lecieć do Tajlandii, niech weźmie pod uwagę występujące w tym kraju pory suchą i deszczową. Pora sucha występuje od marca do maja, deszczowa – od czerwca do października. W Tajlandii temperatury przez cały rok są wysokie – najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy to średnia temperatura wynosi 20 st. C.

Bezpieczeństwo w Tajlandii

Przed wyjazdem do Tajlandii każdy zastanawia się czy spędzi tam bezpieczne wakacje. Z racji na dość niestabilną sytuację w tym kraju powyższe obawy są uzasadnione. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowych prowincji (Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla), a także w rejony pogranicza z Mjanmą i Kambodżą. Należy jednak pamiętać, że tajskie władze dokładają wszelakich starań, aby zapewnić turystom bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie. We własnym zakresie trzeba pilnować bagażu, pieniędzy i dokumentów, gdyż zdarzają się kradzieże.

Tajlandia – wiza

Od 2011 r. obywatele polscy nie muszą posiadać wizy na pobyt turystyczny nie przekraczający 30 dni. Jeżeli granicę Tajlandii przekraczamy przejściem lądowym, to z ruchu bezwizowego możemy skorzystać dwa razy w ciągu roku. Musimy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy (licząc od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), bilet powrotny oraz niezbędne środki finansowych (10 tys.THB na osobę).

Jaką walutę zabrać do Tajlandii?

W Tajlandii walutą jest bat tajlandzki (1 THB to ok. 0,11 zł – kurs z dnia 17 września 2018). Na wymianę zabierzmy dolary lub euro – stosownej transakcji dokonamy w miejscowych bankach i kantorach, tajską walutę kupimy też w hotelach, ale kurs nie będzie dla nas korzystny. W razie czego gotówkę wypłacimy z bankomatu, chociaż doliczona zostanie prowizja (dlatego opłaca się dokonywać jednorazowo większych wypłat). Kartami zapłacimy w dużych centrach handlowych, hotelach oraz w niektórych restauracjach. Co się zaś tyczy cen, Tajlandia jest generalnie przyjazna dla polskiego turysty, lecz trzeba liczyć się z tym, że w sezonie ceny idą mocno w górę. Poza tym im dalej na południe, tym drożej.

Zabytki w Tajlandii

W Tajlandii na brak atrakcji nie sposób narzekać. Spośród tych najpopularniejszych wymienia się m.in.:

– Bangkok – jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie świata; w stolicy Tajlandii zobaczymy np. przeszło 400 świątyń buddyjskich i hinduistycznych, Wielki Pałac Królewski, słynną ulicę Khao San i wiele innych interesujących obiektów i miejsc,

– świątynia Wat Pra That Doi Suthep w prowincji Chiang Mai – wybudowana została na wzniesieniu Doi Suthep (1676 m n.p.m.) w XIV w.,

– park historyczny Sukhothai znajdujący się na liście UNESCO,

– Ban Chiang – stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Tajlandii objęte ochroną przez UNESCO,

– Ayutthaya – historyczne miasto będące stolicą prowincji o tej samej nazwie,

– kompleks leśny Dong Phayayen-Khao Yai,

– rezerwat dzikiej przyrody Thung Yai-Huai Kha Kheng,

– parki narodowe: Erawan, Khao Sok, Khau Yai,

– Elephant Nature Park założony w latach 90-tych w celu ratowania słoni,

– Wat Rhong Kun w prowincji Chiang Rai – Biała Świątynia, której budowę rozpoczęto w 1997 r. (nie została jeszcze ukończona),

– archipelag Ko Phi Phi,

– półwysep Railay,

– pływający targ w Damnoen Saduak,

– most na rzece Kwai w Kanchanaburi,

– rafy koralowe, np. w okolicach Koh Chang czy Koh Tao.

Podczas zwiedzania kraju przyda się sieć w telefonie. W Tajlandii internet mobilny to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli chcemy być online. Wystarczy zaopatrzyć się w kartę SIM u któregoś z tutejszych operatorów.

Kurorty w Tajlandii

Do najbardziej znanych tajskich kurortów zaliczają się:

– Phuket – ośrodek wczasowy w południowej Tajlandii,

– Koh Samui – tłumnie odwiedzana przez turystów wyspa w Zatoce Tajlandzkiej, znajduje się tu ponad 700 hoteli,

– Cha Am – to jeden z najstarszych kurortów w Zatoce Tajlandzkiej,

– Hua Hin – najstarszy tajski resort, leży w Zatoce Tajlandzkiej, nadal jest bardzo chętnie odwiedzany, chociaż nie taką skalę jak dawniej,

– Patong – nadmorskie, tętniące życiem miasteczko,

– Karon – spokojna miejscowość leżąca niedaleko Patong,

– Krabi – resort na zachodnim wybrzeżu południowej Tajlandii,

– Pattaya – turystyczne miasto na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej,

– Bang Saen – letnisko nieopodal Bangkoku,

– Koh Si Chang – niewielka wysepka, gdzie można odpocząć z dala od tłumów,

– Koh Samet – wyspa będąca wypoczynkowym ośrodkiem (ok. 200 km od Bangkoku).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments