Szwajcaria to bardzo malowniczy kraj zróżnicowany zarówno pod względem krajobrazów, jaki kultury. Jest idealnym miejscem na wymarzone wakacje bez względu na porę roku.
Szwajcaria to państwo położone w Europie Zachodniej. Zgodnie z treścią norm prawnych (de iure) nie ma stolicy, jednak de facto jest nią Berno. Szwajcaria słynie m.in. z szeroko stosowanych form demokracji bezpośredniej oraz z neutralności. Zajmuje powierzchnię 41 285 km kw. Sąsiaduje z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją. Lot do Szwajcarii z Polski trwa średnio ok. 2 godziny. Przyjechać tu można o każdej porze roku, lecz maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień w Szwajcarii to miesiące wzmożonego ruchu turystycznego. W Szwajcarii temperatury najwyższe są w okresie od czerwca do sierpnia – przeciętnie ok. 25 st. C. Najchłodniej jest natomiast w styczniu – termometry pokazują średnio 2 st. C. Co zabrać do Szwajcarii? Oczywiście pieniądze i dokumenty, a także odzież odpowiednią do celu i terminu wyjazdu. Przyda się ponadto dobre ubezpieczenie zdrowotne.
Bezpieczeństwo w Szwajcarii
Szwajcaria uchodzi za kraj bardzo bezpieczny. Zagrożenie przestępczością nie jest duże, chociaż – jak wszędzie – zdarzają się kradzieże. Trzeba pilnować dokumentów i pieniędzy, a także nie pozostawiać bagażu bez nadzoru. Szczególną ostrożność należy zachować w zatłoczonych miejscach takich jak np. lotniska czy dworce kolejowe.
Szwajcaria – wiza
Obywatele polscy wybierający się do Szwajcarii nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni. Czy zatem można wjechać do Szwajcarii na dowód osobisty? Tak – dokument ten (lub paszport) uprawnia do wjazdu i pobytu turystycznego nieprzekraczającego 90. dni.
Jaką walutę zabrać do Szwajcarii?
Jednostką monetarną obowiązującą na terenie Szwajcarii jest frank szwajcarski (1 CHF to ok. 3,91 zł – kurs z dnia 26 listopada 2019 r.). Jaką walutę zabrać do Szwajcarii? Z zakupem franków w Polsce nie ma problemu, więc jest to najlepsza opcja. Poza tym warto pamiętać, iż na lotniskach i w hotelach można płacić w euro. Sieć bankomatów w Szwajcarii jest bardzo dobrze rozbudowana, powszechnie akceptowane są płatności kartą. Ceny w Szwajcarii są wyższe niż w Polsce, nie jest to tani kierunek. Co przywieźć ze Szwajcarii? Turyści najchętniej zaopatrują się w wina, czekolady i sery.
Zabytki w Szwajcarii
Do największych atrakcji turystycznych Szwajcarii zaliczają się m.in.:
– Berno – w mieście tym można podziwiać m.in. wspaniała średniowieczną starówkę wpisaną na listę dziedzictwa światowego UNESCO, a także liczne muzea (np. Muzeum Sztuk Pięknych), dom Alberta Einsteina, wieżę zegarową z 1530 r. etc.,
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Aletschgletscher (największy lodowiec Alp wpisany na listę razem ze szczytami Bietschhorn i Jungfrau), średniowieczne budowle warowne w mieście Bellinzona, biblioteka opactwa św. Galla w St. Gallen, północno-wschodnie i południowe stoki góry Bietschhorn, klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair, miasta La Chaux-de-Fonds i Le Locle, Lavaux (region winogrodnictwa i winiarstwa nad Jeziorem Genewskim), Monte San Giorgio (góra w Prealpach Lugańskich), opactwo Sankt Gallen oraz prehistoryczne osady na palach położone w Alpach i okolicach Alp,
– stanowiska archeologiczne Kesslerloch i La Tène,
– Matterhorn – szczyt w Alpach Pennińskich (4478 m n.p.m.), szósty co do wysokości samodzielny szczyt alpejski,
– Genewa – znajdują się tu m.in. Muzeum Czerwonego Krzyża, katedra św. Piotra, kościół Saint-Germain, Audytorium Kalwina, Pomnik Reformacji, mauzoleum księcia Brunszwiku Karola II itp.,
– wytwórnia appenzellera w Stein,
– Dolina Zegarów położona w regionie Jury,
– lodowiec Aletsch – najdłuższy alpejski lodowiec,
– miasta: Fryburg, Zurych, Thun etc.,
– Szwajcarski Park Narodowy,
– Rheinfall – największy pod względem przepływu wodospad w Europie,
– Jezioro Genewskie.
Podczas pobytu w Szwajcarii przyda się dostęp do internetu. Szwajcaria oferuje w tym zakresie kilka rozwiązań. Darmowe wi-fi to standard w hotelach, do telefonu natomiast najlepiej kupić kartę SIM. Innym rozwiązaniem jest router XOXO WiFi.
Kurorty w Szwajcarii
W gronie najpopularniejszych kurortów szwajcarskich znajdują się m.in.:
– Morges – miasto położone na brzegu Jeziora Genewskiego,
– Lozanna – miasto zlokalizowane nad brzegiem Jeziora Genewskiego, ok. 60 km na północny wschód od Genewy,
– Montreux – znany kurort znajdujący się w kantonie Vaud, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego,
– Sankt Moritz (St. Moritz) – popularny ośrodek sportów zimowych położony w dolinie Engadine,
– Abendberg – miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa usytuowana u podnóża góry o tej samej nazwie,
– Alvaneu – miejscowość uzdrowiskowa we wschodniej Szwajcarii,
– Arosa – uzdrowisko leżące we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia,
– Bad Ragaz – miasto znajdujące się w kantonie Sankt Gallen, słynie z ciepłych źródeł,
– Bad Zurzach – miejscowość ze źródłami termalnymi leżąca w dystrykcie Zurzach,
– Davos – najwyżej położone miasto w Europie jest popularnym uzdrowiskiem zimowym,
– Lenk im Simmental – miejscowość wypoczynkowa położona w dolinie Simmental,
– Yverdon-les-Bains − miasto zlokalizowane nad jeziorem Neuchâtel,
– Vals – miasto zlokalizowane w dystrykcie Surselva znane jest z łaźni termalnych,
– Leukerbad – ośrodek sportów zimowych położony w Alpach Berneńskich.