Szwajcaria

26 listopada 2019

Szwajcaria to bardzo malowniczy kraj zróżnicowany zarówno pod względem krajobrazów, jaki kultury. Jest idealnym miejscem na wymarzone wakacje bez względu na porę roku.

Szwajcaria to państwo położone w Europie Zachodniej. Zgodnie z treścią norm prawnych (de iure) nie ma stolicy, jednak de facto jest nią Berno. Szwajcaria słynie m.in. z szeroko stosowanych form demokracji bezpośredniej oraz z neutralności. Zajmuje powierzchnię 41 285 km kw. Sąsiaduje z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją. Lot do Szwajcarii z Polski trwa średnio ok. 2 godziny. Przyjechać tu można o każdej porze roku, lecz maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień w Szwajcarii to miesiące wzmożonego ruchu turystycznego. W Szwajcarii temperatury najwyższe są w okresie od czerwca do sierpnia – przeciętnie ok. 25 st. C. Najchłodniej jest natomiast w styczniu – termometry pokazują średnio 2 st. C. Co zabrać do Szwajcarii? Oczywiście pieniądze i dokumenty, a także odzież odpowiednią do celu i terminu wyjazdu. Przyda się ponadto dobre ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Szwajcarii

Szwajcaria uchodzi za kraj bardzo bezpieczny. Zagrożenie przestępczością nie jest duże, chociaż – jak wszędzie – zdarzają się kradzieże. Trzeba pilnować dokumentów i pieniędzy, a także nie pozostawiać bagażu bez nadzoru. Szczególną ostrożność należy zachować w zatłoczonych miejscach takich jak np. lotniska czy dworce kolejowe.

Szwajcaria – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Szwajcarii nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni. Czy zatem można wjechać do Szwajcarii na dowód osobisty? Tak – dokument ten (lub paszport) uprawnia do wjazdu i pobytu turystycznego nieprzekraczającego 90. dni.

Jaką walutę zabrać do Szwajcarii?

Jednostką monetarną obowiązującą na terenie Szwajcarii jest frank szwajcarski (1 CHF to ok. 3,91 zł – kurs z dnia 26 listopada 2019 r.). Jaką walutę zabrać do Szwajcarii? Z zakupem franków w Polsce nie ma problemu, więc jest to najlepsza opcja. Poza tym warto pamiętać, iż na lotniskach i w hotelach można płacić w euro. Sieć bankomatów w Szwajcarii jest bardzo dobrze rozbudowana, powszechnie akceptowane są płatności kartą. Ceny w Szwajcarii są wyższe niż w Polsce, nie jest to tani kierunek. Co przywieźć ze Szwajcarii? Turyści najchętniej zaopatrują się w wina, czekolady i sery.

Zabytki w Szwajcarii

Do największych atrakcji turystycznych Szwajcarii zaliczają się m.in.:

– Berno – w mieście tym można podziwiać m.in. wspaniała średniowieczną starówkę wpisaną na listę dziedzictwa światowego UNESCO, a także liczne muzea (np. Muzeum Sztuk Pięknych), dom Alberta Einsteina, wieżę zegarową z 1530 r. etc.,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Aletschgletscher (największy lodowiec Alp wpisany na listę razem ze szczytami Bietschhorn i Jungfrau), średniowieczne budowle warowne w mieście Bellinzona, biblioteka opactwa św. Galla w St. Gallen, północno-wschodnie i południowe stoki góry Bietschhorn, klasztor benedyktyński Św. Jana w Müstair, miasta La Chaux-de-Fonds i Le Locle, Lavaux (region winogrodnictwa i winiarstwa nad Jeziorem Genewskim), Monte San Giorgio (góra w Prealpach Lugańskich), opactwo Sankt Gallen oraz prehistoryczne osady na palach położone w Alpach i okolicach Alp,

– stanowiska archeologiczne Kesslerloch i La Tène,

– Matterhorn – szczyt w Alpach Pennińskich (4478 m n.p.m.), szósty co do wysokości samodzielny szczyt alpejski,

– Genewa – znajdują się tu m.in. Muzeum Czerwonego Krzyża, katedra św. Piotra, kościół Saint-Germain, Audytorium Kalwina, Pomnik Reformacji, mauzoleum księcia Brunszwiku Karola II itp.,

– wytwórnia appenzellera w Stein,

– Dolina Zegarów położona w regionie Jury,

– lodowiec Aletsch – najdłuższy alpejski lodowiec,

– miasta: Fryburg, Zurych, Thun etc.,

– Szwajcarski Park Narodowy,

– Rheinfall – największy pod względem przepływu wodospad w Europie,

– Jezioro Genewskie.

Podczas pobytu w Szwajcarii przyda się dostęp do internetu. Szwajcaria oferuje w tym zakresie kilka rozwiązań. Darmowe wi-fi to standard w hotelach, do telefonu natomiast najlepiej kupić kartę SIM. Innym rozwiązaniem jest router XOXO WiFi.

Kurorty w Szwajcarii

W gronie najpopularniejszych kurortów szwajcarskich znajdują się m.in.:

– Morges – miasto położone na brzegu Jeziora Genewskiego,

– Lozanna – miasto zlokalizowane nad brzegiem Jeziora Genewskiego, ok. 60 km na północny wschód od Genewy,

– Montreux – znany kurort znajdujący się w kantonie Vaud, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego,

– Sankt Moritz (St. Moritz) – popularny ośrodek sportów zimowych położony w dolinie Engadine,

– Abendberg – miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa usytuowana u podnóża góry o tej samej nazwie,

– Alvaneu – miejscowość uzdrowiskowa we wschodniej Szwajcarii,

– Arosa  – uzdrowisko leżące we wschodniej Szwajcarii, w kantonie Gryzonia,

– Bad Ragaz – miasto znajdujące się w kantonie Sankt Gallen, słynie z ciepłych źródeł,

– Bad Zurzach – miejscowość ze źródłami termalnymi leżąca w dystrykcie Zurzach,

– Davos – najwyżej położone miasto w Europie jest popularnym uzdrowiskiem zimowym,

– Lenk im Simmental – miejscowość wypoczynkowa położona w dolinie Simmental,

– Yverdon-les-Bains − miasto zlokalizowane nad jeziorem Neuchâtel,

– Vals – miasto zlokalizowane w dystrykcie Surselva znane jest z łaźni termalnych,

– Leukerbad – ośrodek sportów zimowych położony w Alpach Berneńskich.

Zobacz Również

Komentarze