Sztolnia Królowa Luiza

28 sierpnia 2021
Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 3]

Sztolnia Królowa Luiza jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To blisko pięć kilometrów podziemnych wyrobisk, które zostały przerobione na szlaki turystyczne. Co jeszcze można zobaczyć na miejscu?

Sztolnia Królowa Luiza – atrakcje

Wydobywanie węgla w tym miejscu rozpoczęto już pod koniec XVIII wieku. Nazwa Królowa Luiza została nadana na pamiątkę zmarłej żony Fryderyka Wilhelma III. Kopalnia słynęła z nowoczesnych rozwiązań, ale po ponad dwustu latach złoża zostały wyczerpane i kopalnię zamknięto. Kilka lat temu miejsce otwarto ponownie, tym razem dla turystów.

Chodniki przeszły gruntowną rewitalizację, odnowiono też pracujące pod ziemią maszyny. Na wieży szybowej urządzona została platforma widokowa. Sztolnię zwiedza się pieszo, wytyczonym szlakiem, ale część trasy stanowi podziemny spływ łodziami, liczący sobie 1100 metrów.

Sztolnia Królowa Luiza – jak się ubrać?

Pod ziemią temperatura jest inna niż na powierzchni, co warto mieć na uwadze szykując strój na zwiedzanie. Temperatura w kopalni to około 14-16 stopni, dlatego wskazana jest bluzka z długimi rękawami, ciepła bluza lub kurtka z kapturem, do tego pełne buty na płaskiej podeszwie, która dobrze sobie radzi na śliskiej powierzchni. Podczas zwiedzania sztolni można się pobrudzić, więc lepiej nie zakładać ubrań jasnych i takich, które szkoda jest zniszczyć.

Sztolnia Królowa Luiza – cennik

Bilety są sprzedawane online oraz w kasach przed wejściem do kopalni. Rezerwacja terminu zwiedzania jest obowiązkowa, jeśli wycieczka obejmuje większą grupę osób. Cena jest uzależniona od wyboru trasy:

– trasa rodzinna – 35 zł bilet normalny i 27 zł bilet ulgowy

– trasa wodna – 60 zł bilet normalny i 45 zł bilet ulgowy

– trasa turystyczna – 45 zł bilet normalny i 35 zł bilet ulgowy

Pokonanie Drogi Górnika kosztuje 25 zł (bilet ulgowy – 20 zł), za wejście na wieżę szybową płaci się 10 zł.

Sztolnia Królowa Luiza – godziny otwarcia

Zwiedzanie kopalni jest możliwe w godzinach 10:00 – 18:00. Muzeum jest otwarte codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, świąt wielkanocnych, świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku.

Sztolnia Królowa Luiza – czy warto?

Sztolnia powstała, by chronić dziedzictwo kulturowe regionu i pełnić rolę edukacyjną. Jest to duża atrakcja dla turystów w każdym wieku, a szczególnie to miejsce powinno się spodobać dzieciom – dla najmłodszych przygotowano atrakcyjne projekcje multimedialne oraz przejażdżki prawdziwą kolejką górniczą. Byliśmy tutaj w czerwcu 2021 roku i nasze zwiedzanie obejmowało nie tylko wycieczkę po podziemnych korytarzach, ale też strefę naziemną, z Parkiem Techniki Wojskowej.

Do tego miejsca jechaliśmy z hotelu Villa Verde w Zawierciu.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments