Szabła

21 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.3]

Wakacje w Bułgarii nad Morzem Czarnym to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób zainteresowanych atrakcyjnym wypoczynkiem niedaleko od Polski. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat bułgarska branża turystyczna przeszła ogromną metamorfozę, co poskutkowało dynamicznym rozwojem wielu kurortów – takich jak Szabła.

Szabła – spotykana jest też pisownia Shabla czy Shabli – to nieduża miejscowość w północno-wschodniej Bułgarii oddalona o ok. 20 km na północ od Kawarny. Jej korzenie sięgają VI/V w. p. n. e. – w czasach starożytnych była to tracka osada, która w późniejszym okresie przeszła pod panowanie m.in. greckie i rzymskie. Obecnie jest to letnisko chętnie odwiedzane przez turystów, którzy w sezonie trwającym od maja do października szukają spokoju. Najszybciej dostać się tu samolotem – do Warny (lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2 godzin), a stamtąd odpowiednim autobusem.

Ceny w Szabli

Informacje dotyczące ogólnych cen w Bułgarii pozwalają zorientować się wydatkach, jakie poniesiemy podczas pobytu w Szabli. Plus za to, że nawet w sezonie jest tu taniej niż w popularnych ośrodkach wczasowych – Złotych Piaskach, Słonecznym Brzegu etc. A jaką walutę zabrać do Bułgarii? Odpowiedź brzmi: euro, za które już na miejscu kupimy lewy (1 BGN to ok. 2,15 zł – stan na dzień 21 marca 2018). Kurs euro i lewa w Bułgarii są sztywno powiązane, stosowany jest przelicznik: 1 EUR to ok. 1,95 BGN.

Zabytki w Szabli

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Szabli? Wizytówką tej miejscowości jest okazała latarnia morska – to najstarszy i najbardziej wysunięty na wschód tego typu obiekt na bułgarskim wybrzeżu. Latarnię liczącą na wysokość nieco ponad 28 m otaczają pozostałości po fortecy wybudowanej w IV w. i parokrotnie rekonstruowanej w kolejnych stuleciach.

A co jest ciekawego w okolicy? Jeżeli ktoś ludzi zwiedzać ciekawe miejsca, powinien wybrać się m.in. do Kawerny, gdzie znajduje się kilka placówek muzealnych, a także do Warny, Kranewa, Złotych Piasków czy do miejscowości Bałczik. Miłośnikom przyrody polecana jest natomiast wycieczka nad Jezioro Szableńskie będące ostoją wielu gatunków ptaków oraz największym w Bułgarii skupiskiem lilii wodnych i grążeli.

Plaże w Szabli

Plaża to ważny punkt na mapie Szabli. Jest co prawda zlokalizowana w odległości ok. 5 km od tej miejscowości, ale nie świeci pustkami. Jest dość szeroka i pokryta drobnym, białe mym piaskiem. To jeden z tych obszarów w Bułgarii, które zachwycają dziewiczymi krajobrazami.

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments