Sozopol

12 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 23 Average: 4.3]

Położona na Półwyspie Bałkańskim Bułgaria to kierunek, który wiele lat temu cieszył się wśród Polaków ogromną popularnością – obecnie znów staje się modny i przyciąga turystów nie tylko z naszego kraju, ale i z innych zakątków świata. Wybrzeże Morza Czarnego to idealne miejsce sprzyjające wypoczynkowi – a spośród znajdujących się tu kurortów należy wymienić Sozopol.

Sozopol to jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego – pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze sprzed epoki brązu. Leży w regionie Słoneczny Brzeg, w obwodzie Burgas – w odległości ok. 30 km na południe od kurortu Burgas. Obecna jego nazwa oznaczająca „Miasto Zbawienia” nadana została w V w. Symbolem Sozopolu jest kotwica. Najszybciej się tu dostać samolotem – lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2,5 godziny. Największy ruch jest tu w sezonie trwającym od końca maja do początku października, więc jeśli ktoś chce w spokoju napawać się pięknem tych okolic, niech zdecyduje się na wakacje w kwietniu.

Ceny w Sozopolu

Ceny obowiązujące w Sozopolu nie odbiegają od ogólnych cen w Bułgarii – czekają nas wydatki na podobnym poziomie co w Polsce, choć za wiele rzeczy zapłacimy mniej. Na wymianę powinniśmy zabrać ze sobą euro – na miejscu bez problemu wymienimy je na walutę Bułgarii, jaką jest lewa (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 12 marca 2018). To, ile pieniędzy będziemy potrzebować, zależy od naszych potrzeb.

Zabytki w Sozopolu

Współczesny Sozopol to kurort odpowiadający wymogom z zakresu turystyki masowej. Czy jest coś, co warto zobaczyć w Sozopolu? Zdecydowanie czuć tutaj ducha minionych stuleci. Od 1970 r. miasto figuruje na liście kulturowego dziedzictwa UNESCO. Godna uwagi jest stara jego część, gdzie znajduje się m.in. ponad 200 drewnianych domów pochodzących z przełomu XVIII i XIX w., a także cerkiew Najświętszej Marii Panny z XVII w. oraz mieszczące się w pięknie odrestaurowanym budynku Muzeum Etnograficzne.

A co jest ciekawego w okolicy? Dobrym pomysłem jest wyprawa na pobliską wysepkę św. Jana, gdzie można zwiedzić m.in. ruiny monastyru z XII w. Z kolei oddalony o ok. 15 km Przylądek św. Tomasza to doskonała baza nurkowa.

Plaże w Sozopolu

W Sozopolu są dwie plaże wyróżniające się pięknym, złocistym piaskiem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się plaża Harmanite rozciągająca się na długości ok. 1 km – jej część to stanowisko archeologiczne. Najdogodniejsze warunki do plażowania panują tu w lipcu i sierpniu – w tych miesiącach dzienne temperatury w Bułgarii nad Morzem Czarnym oscylują w granicach 30 st. C, zaś średnia temperatura wody wynosi 23-25 st. C.

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments