Szukasz ciekawego miejsca na urlop? Warto pojeździć po Europie – na starym kontynencie nie brakuje pięknych, obfitujących w różnorodne atrakcje zakątków. Z całą pewnością godna polecenia jest Słowenia zaliczana do grona najbardziej rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Na mapie należy szukać Słowenii w Europie Środkowej. Ten położony nad Adriatykiem kraj sąsiaduje z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Jego stolicą jest Lublana. Nierzadko określany jest mianem „Europy w miniaturze”. Chcąc jak najszybciej dostać się do Słowenii, najlepiej wsiąść w samolot. Rejsy są obsługiwane przez LOT i linie lotnicze Adria Airways, bezpośrednie samoloty odlatują z warszawskiego Lotniska Chopina. Można również zdecydować się na lot z przesiadką, np. w Wiedniu. To, ile leci się do Słowenii, zależy przede wszystkim od rodzaju rejsu – bezpośrednia podróż z Warszawy do Lublany trwa ok. 1 godziny 30 minut.
Kiedy jechać do Słowenii? Zastanówmy się, co dokładnie chcemy tam robić – korzystać z uroków plażowania czy raczej zwiedzać? Każdy ma swoje własne upodobania odnośnie spędzania czasu na urlopie. Większa część kraju znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Na wybrzeżu i sporej części Przymorza panuje klimat śródziemnomorski z cechami klimatów morskiego i kontynentalnego. Jeśli chodzi o temperatury, Słowenia najgorętsza jest w lipcu i sierpniu – średnio jest wówczas 27-28 st. C.
Do wyboru mamy kilka opcji w zakresie dostępu do internetu: Słowenia oferuje np. Turystyczną Kartę Lublany, dzięki której można korzystać z sieci przez 60 dni bez limitów.
Bezpieczeństwo w Słowenii
Słowenia to świetny wybór na bezpieczne wakacje. Jest to przyjazny turystom kierunek, jednakże i tam zachowajmy zdrowy rozsądek i rozwagę. Pozostawiane bagażu czy samochodu (jeżeli wybraliśmy się autem) bez nadzoru nie jest dobrym pomysłem, trzeba też pilnować pieniędzy i dokumentów.
Słowenia – wiza
Słowenia, podobnie jak i Polska, należy do Unii Europejskiej. W związku z tym na wyjazd do tego kraju nie potrzebujemy wizy (pod warunkiem, że pobyt nie przekracza 90 dni). Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Niemniej nie wolno zapomnieć o obowiązku meldunkowym – meldunek zgłasza się na policję w przeciągu 3 dni od przekroczenia słoweńskiej granicy. Jeżeli nocujemy w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym, obowiązku tego dopełnia właściciel budynku.
Jaką walutę zabrać do Słowenii?
Odpowiedź na pytanie o to, jaką walutę zabrać do Słowenii, jest prosta: euro. Euro jest bowiem jednostką monetarną Słowenii (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 14 stycznia 2019). Inną opcją są złotówki – z ich wymianą na euro w słoweńskich kantorach i bankach nie będziemy mieć większych trudności. W Słowenii ceny są wyższe niż w Polsce – nastawmy się na takie wydatki, jak w krajach Europy Zachodniej.
Zabytki w Słowenii
Słowenię odwiedza każdego roku kilka milionów turystów. Do największych jej atrakcji zaliczają się:
– Lublana – stolica i jednocześnie największe miasto Słowenii,
– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: kopalnie rtęci w Almadén i Idrii, pierwotne lasy bukowe, prehistoryczne osady na palach i Jaskinie Szkocjańskie,
– Triglavski Park Narodowy – znajduje się tu m.in. słynny wodospad Pericnik,
– park krajobrazowy Lahinja,
– park regionalny Kozjansko,
– zamki, np. Bogenšperk, Grad, Cylejski i w Mariborze,
– dolina Bohinj i wodospad Savica,
– dolina Voje i wąwóz Mostnica,
– jeziora: Bled, Jasna,
– wąwóz Vintgar o długości 1600 m,
– wodospad Martuljek,
– przełęcz Vrsic zlokalizowana pomiędzy miejscowościami Kranjska Góra i Trenta,
– Wielki Wąwóz Soczy liczący na długość 750 m i na głębokość 15 m,
– klify Strunjan,
– saliny w Sečovlju.
Kurorty w Słowenii
Osoby wybierające się na wczasy do Słowenii mogą zatrzymać się w jednym z wielu kurortów. Oto garść propozycji:
– Portorož – najpopularniejszy słoweński kurort cieszący się międzynarodową sławą,
– Piran – miasto na wybrzeżu wyróżniające się piękną architekturą (przypomina włoską Wenecję),
– Bovec – ośrodek sportów zimowych w regionie Primorska,
– Izola – kurort w południowo-zachodniej Słowenii, nad Morzem Adriatyckim,
– Ankaran – nadmorska miejscowość, która zaczęła rozwijać się po II wojnie światowej,
– Koper – ośrodek położony a północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria.