Skiathos

18 października 2018
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]

Niezwykłe plaże, niezapomniane zachody słońca, lazurowa woda i okazała przyroda z lasami piniowymi na czele – to główne atrybuty Skiathos. Ta nieduża grecka wyspa jest doskonale znana wielbicielom musicalu „Mamma Mia!”, gdyż to właśnie w tych sceneriach powstała zdecydowana większość zdjęć do tego filmu.

Skiathos to wyspa położona w zachodniej części Morza Egejskiego, w archipelagu Sporadów Północnych. Zajmuje powierzchnię 48 km kw. Ze względu na urodę określana jest często mianem Wyspy Boskiego Wiatru. To jedno z tych miejsc w Grecji, które upodobali sobie znani aktorzy i inni celebryci. Jak najszybciej dojechać na Skiathos? Oczywiście samolotem, chociaż trzeba pamiętać o tym, że nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską a wyspą. W rachubę wchodzi zatem rejs z przesiadkami, np. Atenach, Rydze, Monachium czy Stambule. To, ile trwa lot na Skiathos, zależy zatem m.in. od czasu oczekiwania na samoloty przesiadkowe. Średnio podróż trwa od 4 do 6 godzin, lecz czas ten może ulec wydłużeniu.

Wyspa leży w strefie umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego. To, kiedy lecieć na Skiathos, podyktowane jest indywidualnymi przesłankami, aczkolwiek turyści przyjeżdżają tu głównie po to, aby odpoczywać i korzystać z uroków plażowania. Na Skiathos temperatury najwyższe są w czerwcu, lipcu i sierpniu – na ten okres przypada kumulacja ruchu turystycznego, termometry pokazują ponad 30 st. C.

Bezpieczeństwo na Skiathos

Skiathos to wyspa, gdzie spędzimy bezpieczne wakacje. Panująca tutaj sielankowa atmosfera zachęca do leniwego relaksu. Ale uwaga: nie należy tracić czujności, ponieważ bagaż, pieniądze czy dokumenty mogą paść łupem złodziei. Tak jak wszędzie, tak i tu bądźmy po prostu ostrożni.

Skiathos – wiza

Turystyczny pobyt na Skiathos nie przekraczający 90 dni nie jest obłożony obowiązkiem posiadania wizy. Potrzebny będzie natomiast dowód osobisty, nie zaszkodzi ponadto mieć przy sobie paszport.

Jaką walutę zabrać na Skiathos?

Walutą na Skiathos jest euro (1 EUR to ok. 4,28 zł – kurs z dnia 18 października 2018 r.). Pieniądze bez problemu wymienimy w bankach (czynne zwykle od 9 do 14) oraz w kantorach i w specjalnych maszynach na lotniskach. Kurs nie jest jednak zbyt korzystny, dlatego najbardziej opłaca się nam kupić euro w Polsce. Na wyspie powszechnie akceptowane są płatności kartą (choć przyda się trochę gotówki), nie brakuje też bankomatów. Jeśli chodzi o ceny, Skiathos nie jest tanim miejscem, czekają nas wydatki większe niż w Polsce.

Zabytki na Skiathos

Podczas pobytu na Skiathos warto zobaczyć:

– miasto Skiathos – znajduje się tu m.in. Dom Papadiamandisa (muzeum), klasztor Evangelistra, kościoły Panaghia Limnia i Tris Ierarches, wieża zegarowa z punktem widokowym itp.,

– ok. 60 plaż, do tych najpiękniejszych zalicza się np. plaża w Koukounaries (zwana plażą szyszkową z uwagi na położenie pośród lasów piniowych) odznaczająca się kształtem półksiężyca,

– malownicze skały w miejscowości Lalaria,

– mały cypel Bourtzi,

– ruiny bizantyjskiej twierdzy z XIV w. w Kastro (kiedyś była to stolica wyspy),

– jaskinie.

Niemałą atrakcją na Skiathos są też lądowania samolotów – podchodzące do lądowania samoloty przelatują dosłownie kilka metrów nad głowami zgromadzonych przy pasie startowym gapiów. Większość z nich robi wówczas zdjęcia lub kręci filmiki, aby po chwili zamieścić je na portalach społecznościowych – przyda się zatem mobilny internet. Skiathos pod tym względem oferuje różne opcje – można nabyć kartę SIM do telefonu u któregoś z greckich operatorów.

Kurorty na Skiathos

Najbardziej znanym kurortem na Skiathos jest miasto Skiathos – stolica wyspy posiada doskonale rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Ponadto podróżni chętnie zatrzymują się w Koukounaries w południowo-zachodniej części wyspy (ok. 16 km od Skiathos), a także w hotelach zlokalizowanych przy licznych plażach takich jak m.in. Megali Ammo, Maratha, Asselinos, Banana Beach, Vromolimnos, Agia Paraskevi, Mandraki, Kechria, Kastro etc.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments